سلامت باش

دلایل سوزش واژن و راههای درمان

اگر هنگام ادرار کردن دچار سوزش می شوید ممکن است عفونت مجرای ادرار (UTI) داشته باشید. همچنین می تواند دلیل دیگری مانند تحریک واژن که واژینیت نامیده می شود داشته باشد که ناشی از عوامل مختلفی باشد: عفونت قارچی، واژینوز باکتریایی و حتی برخی از بیماری های مقاربتی.
بسیاری از بانوان از سوزش واژن شکایت دارند و در پی راه های درمان آن هستند.
بسیاری از زنان به عفونت‌های قارچی مبتلا می‌شوند، اما برخی از زنان به احتمال زیاد در موارد زیر به عفونت مبتلا می‌شوند:
باردار هستند
از روش های هورمونی پیشگیری از بارداری استفاده می کنند
دیابت دارند
سیستم ایمنی ضعیفی دارند
اخیراً آنتی بیوتیک مصرف کرده اند یا در حال مصرف هستند.
خارش و سوزش واژن مسئله ای است که تقریبا بیشتر زنان در طول زندگی خود، آن را تجربه کرده اند. ایجاد چنین ناراحتی هایی در واژن اغلب می تواند با اعمال تغییراتی ساده و اندک در شیوه زندگی مانند عدم استفاده از حوله های بهداشتی معطر برای خشک کردن اندام تناسلی و دوش گرفتن پس از تمرینات ورزشی، آسانتر شده و یا درمان شود.
گاهی ممکن است این خارش داخلی و ناشی از عفونت قارچی یا باکتریایی درون واژن باشد که باید با مصرف قرص های ضد میکروبی و پمادهای داخل واژن توسط اپلیکاتور، درمان شود اما در برخی مواقع به دلیل اگزما و تحریکات پوستی در پوست بیرونی اندام تناسلی و اطراف آن ایجاد شود که باید با کرم و لوسیون های تجویز شده با مصرف موضعی درمان شود. اما در هر دو صورت درمان باید با مشورت پزشک و داروهای تجویز شده توسط او انجام گیرد.
اگر سوزش واژن به مدت طولانی ادامه یابد و یا آنچنان شود که در روال زندگی عادی فرد اختلال ایجاد کرده و ناراحتی بسیاری ایجاد کند، برای درمان آن باید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد.
شش دلیل متداول ایجاد سوزش واژن عبارتند از:
یائسگی:
سوزش واژن ممکن است در نتیجه تغییرات یائسگی باشد.تغییر سطح هورمون ها در بدن زن قبل از یائسگی می تواند بر واژن تأثیر بگذارد. سوزش واژن یکی از نتایج احتمالی این تغییرات به خصوص در حین رابطه جنسی است.
قائدگی:
برخی از افراد به دلیل تغییرات هورمونی که در حول و حوش قاعدگی اتفاق می افتد ، این نوع احساس سوزش را تجربه می کنند . اما اگر شما را آزار می‌دهد و احساس می‌کنید بیشتر از حد معمول طول می‌کشد، یا اگر ترشحات غیرمعمول واژن دارید (سبز، خاکستری، کف آلود، توده‌ای و/یا بوی ماهی قوی دارد)، به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که عفونت ندارید.
عفونت:
احساس سوزش در واژن معمولا به دلیل وجود عفونت های مخمری از قبیل انواع قارچ ها و باکتری های میکروبی در واژن ایجاد می شود. قارچ ها علاوه بر ایجاد سوزش و خارش باعث ایجاد ترشحات سفید رنگ و بی بو از واژن شده و ممکن است هنگام انجام رابطه جنسی و یا دفع ادرار درد و سوزش زیادی ایجاد کنند. اما باکتری ها برخلاف قارچها، سبب ایجاد ترشحات چرکی بدبو با بویی شبیه ماهی، آبکی و خاکستری رنگ می شوند. در صورت مشاهده چنین عوارضی قبل از استفاده از درمان های دارویی باید حتما به پزشک مراجعه کرد زیرا خود درمانی در چنین مواقعی سبب شدت علائم و بدتر شدن بیماری خواهد شد.
عفونت هایی مانند کلامیدیا و سوزاک که از طریق رابطه جنسی سرایت می شوند و اغلب نیز بدون علائم هستند، گاهی سبب ایجاد خارش و سوزش در اندام تناسلی خواهند شد که باید حتما تحت درمان دارویی قرار گیرند.
تحریکات و تورم خارجی
دوش نگرفتن پس از تمرینات ورزشی و یا عدم تعویض لباس ورزشی و لباس زیر آکنده از عرق به مدت زیاد، اغلب از عوامل اصلی تحریکات خارجی اندامهای تناسلی خانمها هستند و بانوان هرگز نباید پس از تمرینات ورزشی و تعریق بسیار، استفاده از پاک کننده ها، خشک کننده ها و یا اسپری های تمیز کننده واژن را جایگزین دوش گرفتن کنند، زیرا استفاده از این مواد محیط اسیدی واژن(پ.هاش واژن) را تغییر داده و سبب ایجاد سوزش در آن خواهد شد.
تغییرات هورمونی
تغییرات هورمونی علاوه بر ایجاد خارش سبب خشکی واژن و احساس سوزش خواهد شد. اگرچه سوزش واژن اکثرا به دلیل عواملی چون بارداری، یائسگی، عادت ماهیانه و مصرف قرصهای هورمونی ضد بارداری ایجاد می شود اما برخی افراد به دلیل خشکی واژن و کمبود ترشحات باکتریایی مفید آن، مستعد ایجاد سوزش و خارش در اندام تناسلی خود هستند. دلیل دیگر آن نیز ابتلا به ولوودینیا، نوعی سندروم واژن با دردی مزمن است که ابتلای به آن دلیل واضحی نداشته و هنوز تشخیص داده نشده است.
در همه نمونه های ذکر شده باید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کرده و تحت درمان های دارویی قرار گرفت.
بیماری های پوستی
سوزش واژن ممکن است مربوط به تحریکات پوستی ناحیه خارجی آن باشد، اما به دلیل نزدیکی به واژن به صورت خارش و تحریکات ناحیه داخلی واژن به نظر آید. اگزما و یا پسوریاسیس می تواند سبب تحریک پوست و ایجاد خارش در آن شده و خاراندن پوست باعث ایجاد سوزش در آن ناحیه شود که برای درمان باید به متخصص زنان و یا متخصص پوست مراجعه کرد.
چگونه سوزش واژن را متوقف کنم؟
در طول روز از لباس زیر نخی استفاده کنید.
از مواد محرک مانند عطرها، دوش‌ها، حمام‌های حباب‌دار و لوازم توالت حاوی رنگ اجتناب کنید.
از صابون ملایم استفاده کنید و از استفاده مستقیم صابون روی ناحیه فرج خودداری کنید.
بعد از شستن از روغن نباتی یا ژله نفتی استفاده کنید تا رطوبت را حفظ کنید.
از پدهای قاعدگی ساخته شده از پنبه استفاده کنید.
درمانهای خانگیِ سوزش واژن
با این حال، استفاده از کیسه یخ یا کمپرس سرد در ناحیه آسیب دیده می تواند به کاهش سوزش کمک کند. استفاده از وازلین روی پوست نیز می تواند به محافظت از آن کمک کند.
پوشیدن لباس زیر نخی و اجتناب از پوشیدن لباس های تنگ می تواند به کاهش سوزش در ناحیه واژن کمک کند. همچنین مهم است از محصولاتی که می‌توانند باعث تحریک بیشتر ناحیه شوند، مانند صابون معطر، دستمال توالت معطر، و محصولات بهداشتی با دئودورانت یا پوشش پلاستیکی خودداری کنید.
عوارض احتمالیِ سوزش واژن
برخی از علل سوزش واژن، مانند BV یا STDs، در صورت عدم درمان می توانند عوارض جدی داشته باشند.
بیماری های مقاربتی به ویژه برای زنان باردار خطرناک است، زیرا می تواند بر جنین یا بارداری آنها تأثیر بگذارد. برخی از آنها می توانند هنگام تولد به نوزاد منتقل شوند. کلامیدیا، تبخال تناسلی و تریکومونیازیس همگی با زایمان زودرس مرتبط هستند.
BV، کلامیدیا، سوزاک، و تریکومونیازیس همگی افراد را در صورت تماس جنسی با فردی که این ویروس را دارد مستعد ابتلا به HIV می کنند.
چه زمانی برای سوزش واژن باید به پزشک مراجعه کرد؟
بسیاری از علل سوزش واژن به مرور زمان خود به خود از بین خواهند رفت. اگر از بین نرفتند، بدتر شدند یا نگران کننده باشند، زن باید به پزشک مراجعه کند.در بیشتر موارد، پزشک پس از تشخیص بیماری زمینه‌ای که باعث احساس سوزش می‌شود، دارو تجویز می‌کند.هر کسی که شریک جنسی دارد و اخیراً تشخیص STD را دریافت کرده است باید به پزشک مراجعه کند.