سلامت باش

دلایل انحراف چشم در کودکان

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که به کودک توصیه می کنند چند ساعت بخوابد و استراحت کند یا این که از او می خواهید دستمالی گرم روی چشم هایش بگذارد و کمی آرام باشد؟شاید هم خیلی نگران شوید و سریع به چشم پزشک مراجعه کنید.
بهتر است بدانید در مورد انحرافات چشمی هم مانند بسیاری از بیماریها مراجعه به موقع به پزشک و شروع درمان موثر می تواند از بروز مشکلات جدی تر پیشگیری کند.پس اگر متوجه تغییری غیرطبیعی در چشم کودک شدید،حتما به چشم پزشک مراجعه کنید.
یکی از شایع ترین مشکلات چشمی که کودکان با آن روبه رو هستند، تنبلی چشم است که البته بارها درباره آن صحبت شده است. اما علاوه بر آن،انحراف چشم کودکان را هم نباید نادیده گرفت.طبق نظر متخصصان،با پیگیری های بموقع و مناسب می توان از بروز مشکلات جدی چشم پیشگیری کرد.
انحراف چشم بیماری ای است که در نتیجه وجود اختلال در سیستم اعصاب یا عضلات چشم ایجاد می شود،و می تواند سبب بروز مشکلاتی جدی برای فرد شود. انحراف چشم می تواند باعث بروز اختلال در بینایی کودک به شکل تنبلی چشم شود.
• تنبلی و انحراف چشم
زمانی که نوزاد در شرایط عادی و طبیعی متولد می شود،همه اعضای بدن یک فرد بزرگسال را دارد؛دست، پا،زبان، چشم و… اما در دوران نوزادی او قادر نیست از هیچ کدام این اعضا بدرستی استفاده کند.در حقیقت تا تکامل ایجاد نشود، کودک هم نمی تواند از اعضای بدنش استفاده کند.چشم انسان هم از این قاعده مستثنا نیست.به این معنی که اگر تصویرها واضح و دقیق روی شبکیه ایجاد نشود، سیستم بینایی هم برای دیدن تحریک نمی شود؛ در این شرایط تنبلی چشم بروز می کند.
برای این که مغز بتواند درک درستی از تصویرهای دریافتی داشته باشد، باید تصویری واضح و روشن همزمان روی دو چشم ظاهر شود.
اما زمانی که مشکلی مانند انحراف وجود داشته باشد،این سیستم مختل می شود.بنابراین تنبلی چشم؛که یک اختلال تکاملی است؛ناشی از وجود اختلال در ایجاد تصویر روی هر دو چشم است.زمانی که متوجه ایجاد این اختلال شویم،باید آن را درمان کنیم تا تنبلی چشم هم درمان شود.درمان سریع رمز موفقیت است و به همین دلیل درمان در سنین پایین تر نتیجه بهتری خواهد داشت.
• علل ایجاد انحراف چشم
انحراف چشم یکی از عللی است که می تواند باعث اختلال ایجاد تصویر روی شبکیه شود،انحراف چشم می تواند به شکل مادرزادی یا اکتسابی بروز کند؛ انحراف چشم مادرزادی در ۵ تا ۶ ماه اول تولد اتفاق می افتد و اگر بعد از این سنین نمایان شود، اکتسابی است.
اگر انحراف چشم مادرزادی باشد، معمولاً در ۵، ۶ ماه اول زندگی نوزاد تشخیص داده و درمان می شود، اما گاهی زمان زیادی از ایجاد این مشکل می گذرد و والدین با تشخیص انحراف در چشم کودک به پزشک مراجعه می کنند.در چنین شرایطی اگر مشکل اصلی تشخیص داده و کودک درمان شود،براحتی می توان از بروز تنبلی و انحراف چشم جلوگیری کرد.در صورت مراجعه و تشخیص بموقع می توان به درمان تنبلی و انحراف چشم امیدوار بود.
• نشانه انحراف چشم
تنها نشانه ای که والدین می توانند متوجه وجود انحراف چشم کودک شوند،تغییر ظاهری چشم هاست.گاهی نیز ظاهر چشم کودک نشان دهنده انحراف است،ولی در اصل هیچ مشکلی وجود ندارد که به این شرایط،انحراف کاذب می گوییم.
این افراد باید دقت داشته باشند پس از تشخیص انحراف کاذب هم باید تا زمانی که پزشک تعیین می کند،بررسی ها و پیگیری های لازم را انجام دهند.
• انحراف چشم قابل درمان است
انحراف چشم را در سنین بالا هم می توان درمان کرد،با این که انحراف چشم تا سنین بالا هم قابل درمان است،اما تنبلی چشم باید در سنین کودکی تشخیص داده و درمان شود.بنابراین پس از معاینه کودک اگر پزشک متوجه انحراف چشم او شود،باید درمان لازم را انجام داد.گاهی ممکن است پزشک تشخیص دهد که کودک به عینک نیاز دارد،اما تجویز عینک گاهی می تواند همه انحراف را اصلاح کند.گاهی وقتی کودک عینکش را برمی دارد،انحراف چشمش ظاهر می شود.این نشان می دهد که این انحراف وابسته به ضعف چشم است.در این شرایط اگر ضعف چشم درمان شود، انحراف هم درمان می شود.
گاهی در مواردی،باز هم قسمتی از انحراف با استفاده از عینک باقی می ماند،چشم این بچه ها معمولا با ۳ نوع مشکل روبه روست؛ آنها هم چشم های ضعیفی دارند و هم با تنبلی و انحراف چشم درگیر هستند که درمان هر کدام از اینها هم متفاوت است.
ضعیفی چشم با عینک درمان می شود که اگر بتواند انحراف را هم برطرف کند،اتفاق خوبی است.ولی اگر عینک نتواند انحراف چشم را اصلاح کند،درمان تنها از طریق جراحی امکان پذیر است،اما درمان اصلی تنبلی چشم فقط بستن چشم است.گاهی این سه نوع مشکل متفاوت در عضو کوچکی مانند چشم تشخیص داده می شود که باید به آن دقت داشته باشند و درمان را تا پایان ادامه دهند.