سلامت باش

آشنایی با خصوصیات دارویی آسپرین

آسپرین یکی از محبوب‌ترین داروهای بدون نسخه در جهان است که برای طیف گسترده‌ای از مشکلات، از دردهای خفیف تا متوسط گرفته تا کاهش تب و التهاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این دارو به عنوان رقیق کننده خون به افراد دارای بیماری‌های قلبی تجویز می‌شود. در ادامه با خبرگزاری سلامت همراه باشید تا بیشتر با کاربردها و عوارض جانبی این قرص آشنا شوید.
آسپرین با اصطلاح کلی استیل سالیسیلیک اسید (ASA) یا آ اس آ شناخته می‌شود. نام آسپرین در واقع علامت تجاری یک شرکت داروسازی آلمانی به نام Bayer AG است. این قرص نخستین داروی کشف شده در زمینه ضد التهاب‌های غیر استروئیدی (NSAID) است. داروهای NSAID، کاربردهایی از قبیل تسکین درد، کاهش التهاب و کاهش تب دارند.
کاربردهای آسپرین چیست؟
از کاربردهای مختلف این دارو می‌توان به کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی در افراد با خطر بالا، تسکین درد‌های خفیف تا متوسط، درمان بیماری‌های التهابی مانند سندرم کاوازاکی و روماتویید اشاره کرد. این دارو از آنجا که رقیق کننده خون یا مهارکننده تجمع پلاکتی است، می‌تواند به افرادی که در معرض لخته شدن خون، مخصوصا بعد از جراحی قرار دارند، کمک کند. این قرص همچنین برای درمان آنفولانزا و سرماخوردگی، تسکین سردرد، تسکین گرفتگی‌های قاعدگی و … نیز استفاده می‌شود.
چه افرادی نباید آسپرین مصرف کنند؟
در حالی که این قرص به افراد بسیار زیادی برای مقابله با مشکلات مختلف کمک می‌کند، مصرف آن برای برخی افراد توصیه نمی‌شود و گاه ممکن است با عوارض جدی همراه باشد. استفاده آ اس آ به افراد زیر ۱۶ سال توصیه نمی‌شود، چرا که این دارو خطر ابتلا به سندرم ری را افزایش می‌دهد که در مواردی موجب آسیب به مغز و حتی مرگ می‌شود. همچنین افراد با شرایط زیر باید از مصرف آسپرین خودداری کنند:
نقرس
بیماری کبد یا کلیه
پولیپ بینی
زیاد نوشیدنی الکلی مصرف می‌کنند
افرادی که داروی وارفارین مصرف می‌کنند
هموفیلی
زخم معده یا داشتن سابقه خونریزی روده یا معده
سکته مغزی
حساسیت به داروهای غیر استروئیدی
بیماری‌های تنفسی مانند آسم
فشار خون کنترل نشده
در صورت استفاده طولانی مدت از این دارو، باید یک هفته قبل از عمل جراحی مصرف این قرص قطع شود.
این نکته شایان ذکر است که موارد ذکر شده بالا همه‌ی موارد منع مصرف آسپرین را شامل نمی‌شوند و به شما توصیه می‌شود حتما قبل از مصرف آسپرین با پزشک خود مشورت کنید.
واکنش‌های آلرژیک به آ اس آ (ASA)
افراد ممکن است با مصرف آسپرین دچار واکنش‌های آلژیک شوند، از علائم این واکنش ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
تورم گلو، زبان، صورت و یا لب‌ها
گیجی و سردرگمی
سرفه خونی
تنفس سریع
درد معده
حالت تهوع
استفراغ مدام به مدت بیش از سه روز
تشنج
زنگ زدن گوش
تنفس سریع
البته ممکن است مصرف این قرص با واکنش‌های آلرژیک دیگری نیز همراه باشد، در صورت مشاهده علائم غیرمعمول با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض جانبی آسپرین چیست؟
مصرف آسپرین ممکن در بعضی افراد با عوارض جانبی همراه باشد. از جمله عوارض جانبی شایع آسپرین می‌توان به خون ریزی آسان‌تر و سریع‌تر از حالت طبیعی و سوءهاضمه در حد خفیف اشاره کرد. اما این دارو در موارد نادر ممکن است با عوارض شدیدی همچون موارد زیر همراه باشد:
زرد شدن پوست
سفیدی چشم
سرفه خونی
درد در مفاصل دست و پا
ادرار، استفراغ یا مدفوع خونی
تورم پا یا دست
قرمز شدن سطح پوست
تاول زدن پوست
بهترین زمان مصرف آسپرین
اکثر متخصصان بر این باورند که آسپرین زمان مصرف خاصی ندارد. البته بهتر است آسپرین با معده خالی مصرف نشود. بر اساس آخرین تحقیقاتی که در انجمن قلب آمریکا انجام شده است، بهترین زمان مصرف این دارو قبل از خواب است. محققان معتقدند مصرف آسپرین قبل از خواب می‌تواند به بهبود عملکرد آن کمک کند.
آسپرین بچه چیست؟
آسپرین معمولا به صورت قرص ۳۰۰ میلی‌گرمی تولید می‌شود. برای ایجاد اثرات درمانی ضد تب و ضد درد برای اطفال این قرص به صورت آسپرین بچه در حدود ۸۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم در روز استفاده می‌شود.
در پایان آسپرین خوب است یا بد؟
آسپرین اگر به صورت مناسب استفاده شود، می‌تواند برای تسکین و درمان بسیاری از درد‌ها و بیماری‌ها مؤثر باشد. در نهایت آسپرین یکی از داروهایی است که جان میلیون‌ها نفر را سالانه نجات می‌دهد و می‌تواند از بیماری‌های قلبی و عروقی متنوع جلوگیری کند.