روشهای تقسیم کار و ایجاد تنوع در زندگی

ناسازگاری هم مثل هر قهرمان دیگری، روزی باید شکست بخورد و از صحنه زندگی خارج شود اما ما در این مطلب به شما آموزش می دهیم که چطوراو را که امروزه پشت بسیاری از خانواده ها را به خاک مالیده، زودتر از آنچه فکرش را می کنید، شکست دهید.
در این مطلب، دو موضوع مورد توجه قرار گرفته و به شما آموزش داده می شود: 1- روش های تقسیم کار در خانواده، 2- روش های ایجاد تنوع در زندگی. اگر فقط همین دوتا کار را یاد بگیرید و انجام دهید، مطمئن باشید که ناسازگاری خیلی خیلی کم می شود. باور نمی کنید؟! بخوانید و عمل کنید:
1- تقسیم کار در خانواده
یکی از مهم ترین مسایلی که باعث ناسازگاری در خانواده های محترم، نیمه محترم یا کلا غیرمحترم می شود، این است که یکی از دو طرف خیال می کند که فشار اصلی کار و زندگی بر دوش اوست و طرف مقابل فقط می خورد و می خوابد! برای همین اولین کار در راستای شکست ناسازگاری، این است که با روش های تقسیم کار در خانواده آشنا شویم و از همان ابتدای زندگی مشخص کنیم که به چه روشی قرار است در خانواده تقسیم کار داشته باشیم.
روش سنتی
در این روش پدر خانواده وظیفه کسب درآمد خانواده را دارد، حتی اگر به دلیل کار زیاد از خستگی جان به جان آفرین تسلیم کند. مادر خانواده هم وظیفه دارد هر هفته یک وعده خورش فسنجان، یک وعده قرمه سبزی جا افتاده و دو وعده آبگوشت درست کند و اصولا نباید غذایش حتی برای یک مرتبه ته بگیرد، وگرنه عواقب این اقدام را با شدت مشاهده خواهد کرد. پسر خانواده هم (اگر وجود خارجی داشته باشد) وظیفه دارد که هر صبح، کله سحر بلند شده و نسبت به خرید نان تازه و داغ اقدام کند و در صورت تعطیلی نانوایی باید تا آخر شب بیرون از خانه بماند.

روش کمی تا قسمتی نیمه مدرن
در این روش وظیفه کسب خرج خانواده برعهده پدر و مادر به طور مشترکاست تا کرایه خانه تهیه شود. وظیفه پخت و پز برعهده ساندویچی سر کوچه است. نظافت خانه هم که اصلا مهم نیست، چون روزها کسی در آن نیست و شب ها هم که چیزی پیدا نیست. بچه خودش بزرگ می شود و وظیفه تربیت خود را خودش به عهده دارد!

روش مدرن
دراین روش کلیه وظایف مربوط به منزل از جمله نظافت، پخت و پز و ... برعهده پدر خانواده است و مادر خانواده هم برای اینکه از خواهر شوهرش عقب نباشد، دو شیفت کار می کند. وظیفه تربیت تنها فرزند خانواده هم برعهده مربی مهربان مهد کودک است. تنها مساله دردسرساز در این روش، میزان پول توجیبی پدر خانواده است که دو طرف باید توافق روی مبلغی، از فروپاشی کانون گرم خانواده جلوگیری شود.

روش پست مدرن
این روش مطلوبترین روش برای خانواده ها به خصوص برای زوج های جوان است. در این روش زوج جوان که به هیچ وجه قصد بچه دار شدن ندارند، هیچ وظیفه ای حتی تهیه خرج و مخارج زندگی را به عهده نمی گیرند و این وظیفه به عهده پدر و مادر یکی از طرفین است. اگر پدر و مادر یکی از دو طرف متعهد چنین امری شد که مشکلی در این روش نیست، در غیر اینصورت می توان با قرعه کشی یا نوبتی کردن این مشکل را حل کرد.

2- تلاش برای ایجاد تنوع در زندگی
هر روز مثل دیروز، دیروز هم که کپی برابر اصل پریروز بود. این ماه شبیه ماه قبل، امسال شبیه سال های رفته و سال هایی که قرار است بیاید. واقعا این زندگی است؟ این زندگی باید هم دچار ناسازگاری و انواع و اقسام مشکلات کوچک و متوسط و بزرگ بشود!
حالا که تصمیم گرفتید سیستم تقسیم کار در زندگی تان چگونه باشد، وقتش است که تصمیم بگیرید چطور در زندگی تان تنوع ایجاد کنید! بدون تنوع در زندگی مطمئنا شما دچار ناسازگاری شدیدا شدید می شوید ولی وقتی زندگی تنوع داشته باشد، ناسازگاری هم می تواند یکی از مدل های متنوعی باشد که شما برای زندگیتان در نظر گرفته اید! از سوی دیگر اگر توانستید با انتخاب یکی از مدل های تنوع، زندگیتان را دچار تنوع کنید، آن وقت آنقدر زندگیتان عجیب و غریب می شود که اصولا جایی برای ناسازگاری نمی ماند. شما هیچ می دانستید اگر همسرتان شگفت زده باشد نمی تواند ناسازگار باشد؟! تنوع، همسرتان را شگفت زده خواهد کرد.

حالا به انواع و اقسام تنوع دقت کنید: روش تنوع جانوری
یک روز صبح که از خواب بلند می شوید، احساس می کنید دست و پایتان عوض شده و بعد از کمی تفکر و کمک گرفتن از آینه متوجه می شوید تبدیل به یک خرگوش سفید زیبا شده اید! یک روز تمام را با حس خرگوشی سپری می کنید و به همسرتان می گویید با شما مثل یک خرگوش کوچولوی سفید برخورد کند. در پایان روز و در هنگام خواب تصمیم بگیرید که فردا در قالب چه موجودی می خواهید زندگی کنید؟!

روش تغییر سیستماتیک
برای فرار از روزمرگی سعی کنید روزها را با خوابیدن بگذرانید و به جای روز، شب ها بیدار باشید. به این ترتیب با تمدن امروز دنیا و احتمالا با همسرتان هماهنگتر هستید اما احتمالا بعد از چند شب بیداری، متوجه می شوید که به جای روزمرگی دچار شب مرگی شده اید. حالا باید یک روز، شب ها بخوابید و روزها بیدار باشید و روز دیگر برعکس عمل کنید. بدین ترتیب مسلما تنوع در زندگی شما کولاک می کند و بعد از مدتی دچار انواع و اقسام بیماری های جسمی و روانی می شوید که خودش کلی تنوع است و می تواند خاطره انگیزه هم باشد. البته سازگاری همسر هم در این قضیه خیلی شرط است!

روش سفر
برای ایجاد تنوع در زندگی، سفر راه حل مناسبی است، البته به شرط داشتن مقدار متنابهی پول تا خدای ناکرده وسط سفر، آواره نشوید! با همه این احوال ممکن است بعد از دو، سه سفر به اقصی نقاط عالم خودتان یا همسرتان، متوجه شوید که همه جا آسمان همین رنگ است و زمین اصولا با زمین فرق زیادی ندارد. در این زمان می توانید برای رفع دلتنگی زیر لب زمزمه کنید: سفر رفتم که از یادم بری، دیدم نمی شه! و با همسرتان کلی بخندید!

روش اختراع!
اختراع کردن یکی از روش های ایجاد تنوع در زندگی است.
اگر شما بتوانید هر دو، سه روز یک بار یک وسیله جدید برای بشریت به ارمغان بیاورید چقدر زندگی ها متنوع می شود و ناگفته پیداست که قبل از هر زندگی دیگری، زندگی شما متحول و متغیر خواهد شد و چقدر همسرتان به شما افتخار خواهد کرد و ناسازگاری هم سکته کرده و می میرد! البته معلوم است که این کار کمی سخت است. مثلا ممکن است فکر کنید آدم های قبل از ما هر چیزی را که فکرش را می شود کرد، قبلا اختراع کرده اند و چیزی برای ما نگذاشته اند اما می توانید خیلی راحت، خود را از این فکر خلاص کنید. به این ترتیب که همه چیز را دوباره از اول اختراع کنید و اختراعات قدیمی را اصلا به رسمیت نشناسید. مثلا یک روز برای همسرتان خورش قرمه سبزی اختراع کنید، یک روز خریدن پیتزا را اختراع کنید و ...