آزمایش اوره و کراتینین در بیماران کلیوی

اوره به عنوان محصول نهایی متابولیسم پروتئین ساخته شده و بوسیله کلیه ها دفع می شود.سطح بالای نیتروژن اوره خون (BUN) می تواند حاکی از دهیدراتاسیون،نارسایی پیش کلیوی،نارسایی کلیوی باشد.
دهیدراتاسیون ناشی از استفراغ،اسهال و یا دریافت ناکافی مایعات می تواند سبب افزایش اوره (تا 35 می لی گرم در دسی لیتر)شود.با دهیدراتاسیون،سطح کراتینین سرم به احتمال بسیار،طبیعی یا بالاتر از سطح طبیعی خواهد بود.به محض هیدراته شدن بیمار،اوره باید به سطح طبیعی خود باز گردد؛در غیر اینصورت،نارسایی پیش کلیوی یا کلیوی مشکوک خواهد بود.
نفرون ها (سلول های کلیه)در خلال روند پیری کاهش می یابند،و بدین جهت افراد مسن ممکن است اوره بالاتری داشته باشند.خون هضم شده از خونریزی گوارشی(GI) یک منبع پروتئینی است و می تواند سبب بالا رفتن اوره شود.مقدار اوره پایین معمولا نشان دهنده هیدراتاسیون زیاد(هیپروولمی)است.
نسبت اوره به کراتینین :
محاسبه ای با مقادیر مرجع 10 به 1 تا 15 به 1 است.کاهش نسبت اوره به کراتینین با سوء تغذیه،بیماری کبد،رژیم کم پروتئین،دریافت مایعات داخل وریدی بیش از حد،دیالیز،یا هیدراتاسیون زیاد یافت می شود.
افزایش نسبت اوره به کراتینین به بیش از 15 به 1 در بیماری کلیه،پرفوزیون نامناسب کلیه،شوک،دهیدراتاسیون،خونریزی گوارشی،و مصرف داروهایی نظیر استروئیدها،و تتراسایکلین ها روی می دهد.
نتایج آزمایش اوره و کراتینین سرم حتما باید با یکدیگر مقایسه شود.و در صورت بالا بودن هر دوی اوره و کراتینین،پزشک باید قویا به بیماری کلیوی مشکوک باشد.

کراتینین،محصول جانبی کاتابولیسم عضله،ناشی از تخریب کراتین فسفات عضله است.مقدار کراتینین تولید شده متناسب با توده عضلانی است.کراتینین توسط گلومرول های کلیه تصفیه شده و در ادرار دفع می شود.کراتینین سرم بعنوان یک شاخص حساستر و اختصاصی تر بیماری کلیوی نسبت به ازت اوره خون در نظر گرفته می شود.کراتینین سرم دیرتر افزایش یافته و تحت تاثیر رژیم غذایی یا مایعات دریافتی قرار نمی گیرد.

افزایش جزئی اوره می تواند حاکی از (کمبود حجم مایع)باشد؛در حالیکه کراتینین سرم 2.5 میلی گرم در دسی لیتر می تواند حاکی از آسیب کلیه باشد.در صورتیکه اوره افزایش یابد و کراتینین خون طبیعی باقی بماند،دهیدراتاسیون وجود دارد.و اگر هر دو افزایش یابند،آنگاه اختلال کلیه وجود دارد.کراتینین خصوصا در ارزیابی کار گلومرولی کلیه مفید می باشد.

هنگامی که اوره کاهش می یابد ، بیمار باید از نظر علائم و نشانه های هیدراتاسیون بیش از حد(سرفه تحریکی،دیس پنه،برآمدگی ورید-گردن،و رال های سینه)تحت نظر گرفته شود.هیدراتاسیون بیش از حد(هیپروولمی)سبب رقیق شدن خون می شود،که در نتیجه اوره خون را رقیق می کند.

اوره از طریق ادرار دفع می شود.و با کاهش برون ده ادراری،اوره در خون تجمع می یابد.نبض سریع،افت فشار خون،و افزایش تنفس می تواند دلالت بر دهیدراتاسیون داشته باشد و اگر بقدر کافی شدید باشند،می تواند منتهی به شوک شوند.

در صورت وجود دهیدراتاسیون،اوره بالا رفته را ممکن است به تغلیظ خون نسبت دهند.که باید با افزایش مایعات داخل وریدی این مشکل حل شود.تجویز سریع مایعات داخل وریدی بویژه در افراد مسن،کودکان و در بیمارن قلبی می تواند بر سیستم عروقی بار زیادی تحمیل کند که منجر به هیپروولمی می شود.که این وضعیت می تواند منجر به ادم ریوی گردد.بنابراین از هیدراتاسیون بیش از حد با مایع داخل وریدی باید اجتناب شود.

رژیم پر پروتئین،اوره خون را افزایش خواهد داد.افرادی که تحت رژیم پر پروتئین برای مقاصد رژیمی هستند،سطح اوره بالایی خواهند داشت.مگر اینکه مایعات کافی دریافت نمایند.در افرادیکه اوره خون آنها به طور جزئی بالا رفته باید مصرف مایعات را در اولویت قرار دهند،اما در دادن اجباری مایعات به بیماران مبتلا به مشکلات قلبی و کلیوی باید احتیاط نمود.

منبع : اختصاصی سالم باش