سرما بازار کدام بیماریها را گرم می کند؟

با شروع فصل سرما و سردی تدریجی هوا، بر شمار مراجعه کنندگان به مطب و درمانگاه های پزشکان افزوده می شود. هرچند بیماری ها ربطی به روز و ماه و سال ندارند اما بعضی از آنها در فصل پاییز شیوع بیشتری می یابند...
البته این بیماری ها معمولا خطرناک و کشنده نیستند ولی هر ساله هزینه زیادی به اقتصاد کشور تحمیل می کنند و کیفیت زندگی را کاهش می دهند. دانش آموزان، کارگران، معلمان و سایر شاغلان به دلیل ابتلا به بیماری نمی توانند سر کار حاضر شوند و علاوه بر این، مصرف بی رویه دارو و استفاده از خدمات درمانی به اقتصاد جامعه صدمه می زند. شایع ترین بیماری های این فصل عبارتند از سرماخوردگی، آنفلوانزا، آسم، برونشیت و حساسیت فصلی.
● سرماخوردگی
سرماخوردگی، شایع ترین بیماری در فصل سرماست. پوشیدن لباس های تابستانی، باز بودن در و پنجره ها و کاهش ناگهانی دما باعث می شود سرماخوردگی رخ دهد. فصل پاییز فصل شروع مهدکودک، مدارس و دانشگاه هاست و از آنجا که ویروس ها و میکروب ها در فضاهای بسته و محدود بهتر منتقل می شوند، ویروس از طریق عطسه، صحبت کردن در فاصله نزدیک و دست دادن انتقال می یابد.
سرماخوردگی علایم خفیفی دارد و به آهستگی بروز می کند. معمولا گلودرد دیده نمی شود. تب شایع نیست و اگر هم وجود داشته باشد، اغلب خفیف است و سرفه ها تحریکی هستند. مهم ترین علامت بیماری، آبریزش بینی است. بیمار زیاد احساس ناراحتی نمی کند و معمولا می تواند کارهای روزمره اش را انجام دهد. البته علایم در برخی افراد شدیدتر از دیگران است.
سرماخوردگی یک بیماری ویروسی است بنابراین مصرف آنتی بیوتیک هیچ نقشی در درمان آن ندارد. در سرماخوردگی، استراحت مهم ترین کلید درمان است و با مصرف مایعات گرم، آبمیوه تازه و استراحت معمولا ظرف ۴۸ ساعت بیمار بهبود می یابد.

مصرف قرص سرماخوردگی ضروری نیست و می تواند جنبه کمکی و تسکینی داشته باشد ولی اگر فردی نمی تواند حتی برای مدت کوتاه استراحت داشته باشد، می تواند از این داروها استفاده کند تا علایم به حداقل برسند. اگر سرماخوردگی بیش از ۵ روز طول بکشد یا تب از علایم آن باشد، احتمال ابتلا به سینوزیت باکتریایی مطرح می شود و باید تحت نظر پزشک درمان شود و در صورت صلاحدید وی ممکن است تجویز آنتی بیوتیک لازم باشد.
برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی، شستن مکرر دست ها با آب و صابون جامد یا مایع آنتی باکتریال در طول روز اهمیت فراوانی دارد و بیماران نیز برای جلوگیری از انتشار بیماری بهتر است از رفتن به مناطق پرجمعیت و تماس نزدیک با دیگران خودداری کنند.

● آنفلوانزا
هرچند دهه یک بار، موج ویروس آنفلوانزا جهان را فرامی گیرد. ویروس آنفلوانزا شکل های ژنتیکی مختلفی دارد که خویشاوند هم هستند. بعضی از اشکال ویروس خطرناک و بعضی ها کم خطرترند. تفاوت این اشکال ویروسی در شدت سرایت به انسان ها و علایم بالینی آن است. خوشبختانه در حال حاضر در سطح جهان و ایران بیماری آنفلوانزا تحت کنترل قرار دارد.
ویروس آنفلوانزا از راه ترشحات تنفسی منتقل می شود و علایم آنفلوانزا از سرماخوردگی خطرناک تر و شدیدتر است. نشانه های بیماری با سرعت ایجادمی شود مثلا شخص صبح کاملا سرحال است ولی بعدازظهر ناگهان دچار علایم بیماری و ظرف کمتر از یک ساعت به قدری بدحال می شود که مجبور به استراحت در بستر خواهد شد. دردهای عضلانی و استخوانی، کمردرد، گلودرد، تب بالا، سرفه، کوفتگی و ضعف در مبتلایان مشاهده می شود. درمان به عهده پزشک و روش های پیشگیری از آن مانند سرماخوردگی است.
آنفلوانزا برخلاف سرماخوردگی، واکسن دارد. افراد پرخطر مثل سیگاری ها، سالمندان یا افراد در معرض خطر مثل بیماران قلبی، پیوندی و مبتلایان به نارسایی کبد و کلیه، بهتر است واکسن تزریق کنند. واکسن آنفلوانزا باید اواخر تابستان و اوایل پاییز تزریق شود. توصیه می شود مسافران حج نیز این واکسن را قبل از عزیمت به سفر تزریق کنند.

● آسم
آسم یک بیماری التهابی مجاری هوایی است که به انسداد مجاری تنفسی می شود و خود را به صورت سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس نشان می دهد.
این علایم گاه شب ها شدیدترند. آسم در کودکان و بزرگسالان شایع است. با سرد شدن هوا و شروع مدارس و فعالیت بدنی در هوای سرد، ممکن است حمله های آسم به صورت خفیف تا شدید بروز کند. البته وجود مواد آلرژن (حساسیت زا) و آلودگی هوا نیز مزید بر علت می شود. عفونت های تنفسی نیز عامل شایع تشدید بیماری هستند.
بیماران مبتلا به آسم در صورت تشدید علایم مزمن یا وقوع حمله های حاد تنگی نفس یا سرفه باید به پزشک مراجعه و درمان مناسب را طبق صلاحدید وی دریافت کنند.

● برونشیت
برونشیت بیماری مزمنی است که در افراد سیگاری بسیار شیوع دارد و خصوصیت اصلی آن ترشحات مزمن تنفسی و سرفه های خلط دار است. بیماری این بیماران در فصول سرد سال معمولا تشدید می شود. سرما سیستم دستگاه تنفسی را تحریک می کند. ابتلا به عفونت های ویروسی و باکتریایی ممکن است این افراد را دچار حمله های حاد تنفسی کند. افراد سیگاری، کهنسالان و بیماران مزمن ریوی در پاییز باید مراقبت بیشتری از خود به عمل آورند.
افراد در معرض خطر حتما باید پوشش مناسبی داشته باشند و سعی کنند کمتر در مجامع عمومی حضور پیدا کنند و حتی الامکان از افراد بیمار فاصله بگیرند.

● آلرژی فصلی
آلرژی در هر فصلی ممکن است بروز کند ولی در برخی از افراد که به ذرات معلق هوا (ریزگردها) در فصل پاییز حساس هستند، شدت می یابد. بروز آن معمولا خفیف است و چندان نگران کننده نیست.
ترشحات پشت حلق، آبریزش، خارش بینی، عطسه، سرفه های تحریکی، قرمزی چشم، خارش گلو و در موارد شدید، تنگی نفس از مهم ترین علایم آلرژی هستند. این افراد استعداد بیشتری برای ابتلا به عفونت های تنفسی و سینوزیت دارند. کسانی که برای بار اول به این علایم دچار می شوند، بهتر است با پزشک مشورت کنند.