عدم توازن هورمونی چیست؟

 با دیدن یک برنامه تبلیغاتی عاطفی به راحتی گریه می کنید باید گفت که دچار عدم توازن هورمونی شده اید. تغییر سطح هورمون های استروژن و پروژسترون عامل ناپایداری عاطفی، دردناکی سینه و بروز آکنه است. اما سندرم پیش از قاعدگی تنها عارضه جانبی عدم توازن هورمونی نیست. این واسطه های شیمیایی نیرومند می توانند روی خواب، میل جنسی و حتی نحوه تفکر شما تاثیر بگذارند. اجازه ندهید هورمون ها سلامتی جسمی و روحی شما را به خطر اندازند؛ فقط با کمی برنامه ریزی می توانید از افت وخیز هورمونی اجتناب کرده و همان خودتان باقی بمانید.
● از عوارض عدم توازن هورمونی
• سردرد ضربان دار
آفتاب و نور زیاد را عامل شقیقه های ضربان دار و دردناک خود می دانید؟ اما اگر سردرد های شما همزمان با آغاز سیکل ماهانه شما باشد، می توان گفت عامل سردردتان شناسایی شده و مشکل خاصی در میان نیست مگر هورمون استروژن. در حقیقت ۶۰ درصد دردهای میگرنی خانم ها به تغییرات و عدم توازن هورمونی مربوط می شود. کاهش میزان استروژن قبل از شروع پریود، موجب کاهش مواد شیمیایی ضد درد مانند اندورفین ها و سروتونین و در نتیجه آغاز میگرن می شود. اگر می خواهید مطمئن شوید که آیا سردردتان ناشی از عدم توازن هورمونی است، علایم خود و زمان بروز آن را برای مدت سه ماه در تقویم بنویسید.
به شدت درد خود نمره دهید و هرگونه علامت همراه آن (مانند مشکلات بینایی یا حالت تهوع) را قید کنید؛ فراموش نکنید که هرگونه عامل محرک احتمالی نظیر انواع غذاها یا فعالیت های مختلف را هم یادداشت کنید. اگر پس از گذشت سه ماه، متوجه بروز سردردهای شدید طی سه روز مانده به آغاز سیکل جدید ماهانه خود شدید، متوجه می شوید که از میگرن قاعدگی رنج می برید.

● درمان
مسکن هایی مانند آسپیرین و ایبوپروفن و البته داروهای تجویزی میگرن تاثیری بسزا و البته کوتاه مدت در کاهش درد دارند اما با مصرف مداوم قرص های جلوگیری علایم برای همیشه کنترل می شوند. ترتیب مصرف اکثر قرص های جلوگیری به گونه ای است که سطح استروژن برای سه هفته ثابت نگه داشته می شود و در خلال یک هفته فاقد استروژن یا دارونما، پریود و سردردها آغاز می شود. با پزشک خود مشورت کنید که آیا می توانید بلافاصله در پایان هفته سوم و پایان یک دوره قرص، مصرف بسته قرص بعدی را شروع کنید یا خیر. ناگفته نماند که اجتناب از موقعیت های محرک میگرن نیز در کاهش بروز آن بسیار موثر است، خواب کم و ناکافی، استرس زیاد و پنیر مانده و بیات. فراموش نکنید بهبود شیوه زندگی شاید نتواند از میگرن قاعدگی پیشگیری کند اما بی شک شدت علایم را تخفیف می دهد.

● کاهش عملکرد مغزی
آیا تا به حال پیش آمده که برای نوشتن چندخط نامه مدتی طولانی به مغزتان فشار آورید تا افکارتان روی کاغذ بیاید، یا در یک جلسه کاری به زحمت ایده خود را بیان کنید؟ احتمالا به زمان پریود نزدیک شده اید! کاهش سطح استروژن در زمان قاعدگی موجب کاهش تیزهوشی مغز می شود. بر اساس مطالعات انجام شده، مهارت های زبانی در زمان تخمک گذاری به علت سطح بالای استروژن بدن افزایش می یابد.

● تقویت عملکرد مغزی
برای بهبود عملکرد مغز خود در این زمان بهتر است از مغز خود بیشتر کار بکشید و مثلا برای کار خود موعد تعیین یا سخت ورزش کنید. برخی پژوهشگران دانشگاه مونستر آلمان با بررسی مواردی از این دست دریافتند که میزان یادگیری کلمات جدید در ورزشکارانی که به طور منظم می دوند، ۲۰ درصد سریع تر از آنهایی است که یا اصلا ورزش نمی کنند یا به ورزش سبک می پردازند. آنها بر این باورند که فعالیت بدنی بیشتر باعث افزایش مواد شیمیایی خاصی در مغز می شود که دقت و یادگیری را تقویت می کند. البته خواب و استراحت کافی در آخر روز فراموش نشود چرا که تنش عصبی و خستگی نیز مغز را خسته و گیج می کند.

● نفخ
آیا پیش آمده که به یکباره احساس کنید لباس ها برایتان تنگ شده است و به یاد غذای سنگینی که دیشب میل کرده بودید بیفتید و آن را علت نفخ ناگهانی شکم خود بدانید؟ جالب است بدانید تغییر وزن بدن تا حدود دو کیلو و ۲۰۰ گرم در طول ماه به علت تغییر سطح مایعات بدن و حتی چاق شدن قبل از شروع پریود کاملا طبیعی است. پژوهشگران گرچه هنوز کاملا متقاعد نشده اند اما بر این باورند که پروژسترون عامل تغییر است؛ تغییر سطح هورمون پروژسترون موجب آهستگی عمل هضم شده به این ترتیب فرد احساس یبوست و نفخ می کند.

● کاهش نفخ
تغییر رژیم غذایی در کاهش نفخ موثر است. از غذاهای چرب دوری کنید چرا که هضم آنها در زمان بیشتری به طول می انجامد. مصرف غذاهای نفاخ مانند لوبیا و سبزیجات خانواده کلم مانند گل کلم و بروکلی و صدالبته نوشابه های گازدار را کم کنید. روزانه دوچرخه سواری کنید یا روی تردمیل راه بروید. بر اساس مطالعات صورت گرفته، ورزش روزانه با کاهش سطح جریان پروژسترون موجب کاهش علایم سندرم پیش از قاعدگی مانند نفخ می شود.

● بی خوابی
تنش های عصبی یکی از مهم ترین عوامل بی خوابی به شمار می روند اما از تاثیر شگفت آور هورمون نیز در این میان غافل نشوید. پژوهشگران دانشگاه آریزونا متوجه شدند خانم های جوان در نیمه دوم دوره ماهانه خود (از زمان تخمک گذاری تا شروع پریود بعدی) نسبت به نیمه اول، با مشکلات بیشتری در رابطه با خوابیدن و خواب ماندن دست به گریبان هستند. افت وخیز سطح هورمون استروژن دمای بدن را افزایش داده و طول چرخه های خواب را دستخوش تغییر کرده که هر دو موجب آشفتگی و اختلال می شود. تغییرات هورمونی قبل از یائسگی که ممکن است در اواخر دهه ۳۰ شروع شود نیز کیفیت خواب را مختل می کند با بالا رفتن سن میزان تولید استروژن کاهش می یابد.

● درمان
صرف نظر از چگونگی میزان هورمون های بدن، تغییر آداب خوابیدن در بسیاری موارد ضامن بهبود کیفیت خواب است. چند ساعت پیش از خواب، چراغ های منزل را کم نور یا تعدادی از آنها را خاموش کنید. لپ تاپ خود را خاموش کنید و اگر ساعت کنار تخت تان نور دارد، روی آن را به طرف دیگر بچرخانید؛ به یاد داشته باشید منبع نور سطح هورمون خواب، ملاتونین را کاهش داده و موجب بیدار ماندن بیشتر در تخت می شود و یادتان باشد که از تلویزیون به عنوان لالایی برای خوابیدن استفاده نکنید؛ حتی اگر صدای آن بسیار کم باشد، درخشش تصاویر و صدای آنها باعث بیداری چند ثانیه ای گاه به گاه می شود در نتیجه روز بعد احساس خستگی مفرط شما را رها نمی کند.