سلامت باش

پیشگیری بهتر از درمان بیماریها

سلامت باش

کلسترول بالای خون نشان دهنده احتمال بالای خطرابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی می باشد، بنابراین بسیارمهم است که بطور منظم سطح کلسترول خون خود را چک کنید و آنرا به پزشک خود اطلاع دهید . آزمایش چربی اطلاعاتی را در مورد کلسترول تام ، کلسترول LDL (بدیادارای اثرات بد قلبی عروقی) ، کلسترول HDL (خوب یادارای اثرات خوب قلبی عروقی) و همچنین تری گلیسیریدها در اختیارشما قرار می دهد .
سطح کلسترول کلی (تام) من چقدر باید باشد ؟
سطح کلسترول تام خون:(Total cholesterol)
کمتر از 200mg/dl = مطلوب (میزان پایین خطر).
mg/dl 239-200= بینابینی (افزایش میزان خطر).
mg/dl 240 یا بیشتر = بالا (افزایش میزان خطر به بیش از دو برابر سطح مطلوب).
سطح کلسترول HDL‌ ، باید چقدر باشد ؟
HDL‌ مخفف لیپوپروتئین با چگالی بالا می باشد . HDL‌ کلسترول خوب می باشد ، چرا که به نظر می رسد سبب کاهش میزان خطرابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی می شود . این بدان مفهوم است که – برخلاف سایر انواع کلسترول – هرچه سطح کلسترول HDL بیشتر باشد، بهتر است . شما می توانیدسطح کلسترول HDL‌ خودتان رااز طریق ترک سیگار ، کاهش اضافه وزن و فعالیت جسمانی بیشتر افزایش دهید .

سطح کلسترول HDL-C :
کمتر از 40mg/dl در مردان : ‌ پایین (افزایش میزان خطر).
کمتر از 50mg/dl در زنان : پایین (افزایش میزان خطر).
60mg/dl یابیشتر : بالا (کاهش میزان خطر).
 
سطح کلسترول LDL‌، باید چقدر باشد ؟
LDL‌ مخفف لیپوپروتئین با چگالی کم می باشد که مهم ترین ناقل کلسترول خطرناک در بدن می باشد . سطح بالای کلسترول LDL به مفهوم میزان خطر بالاترابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی است .
 
سطوح کلسترول LDL-C :
کمتراز100mg/dl= مطلوب در مبتلایان به بیماری قلبی یا دیابت .
100-129 mg/dl = بالای حد طبیعی.
130-159 mg/dl = نسبتا بالا.
160-189 mg/dl = بالا.
190 mg/dl یا بالاتر = بسیار بالا.
 
سطح تری گلیسیرید ، باید چه مقدار باشد ؟
تری گلیسرید ها منابع عمده انرژی در بدن هستند . تری گلیسرید ها از غذاها تامین شده و همچنین بدن نیز قادر به ساخت آنها می باشد . با بالا رفتن سن افراد ، افزایش وزن یا هردو ، سطح تری گلیسیرید و کلسترول افزایش می یابد . بسیاری از افراد مبتلا به دیابت یا بیماری قلبی دارای سطوح بالا ی تری گلیسیرید می باشند . برخی ازتحقیقات نشان داده اند که افراد با سطح تری گلیسیرید ناشتای بالای حد طبیعی (150 mg/dl یا بیشتر ) در معرض خطر بیشتر ابتلا به بیماری قلبی یا سکته مغزی می باشند .
 
سطوح تری گلیسیرید (Triglycerides):
کمتر از 150 mg/dl = طبیعی 150-199 mg/dl = نسبتا بالا
200-499 mg/dl = بالا 500 mg/dl یا بیشتر = بسیار بالا

تعداد بازدید:۳۵۴

اخطار:مطالب پزشکی تنها جنبه آموزشی و پیشگیرانه داشته و نباید جایگزین مراجعه به پزشک تلقی کرد. هدف از ثبت مطالب جنسی ایجاد روابطی صمیمانه بین زن و شوهر و استحکام کانون خانواده است.