علایم و نشانه های بروز بیماری کرونا کووید ۱۹

 کووید ۱۹ از دسته کرونا ویروسها محسوب می‌شوند،به‌طور کلی کروناویروس‌ها می‌توانند سرماخوردگی ساده ایجاد کنند و انواع شدید آن‌ها سارس و مرس هستند.

نوع جدید کروناویروس‌ها یعنی کووید ۱۹ از راه چشم، دهان، بینی و گوش وارد بدن می‌شود،این ویروس به محض ورود معمولا سیستم تنفسی را درگیر خود می‌کند و انتظار می‌رود علایمی را که ایجاد کند تنفسی باشند که با نشستن بر روی گیرنده سلول شروع به تکثیر کرده و سلول‌ها را در اختیار خود می‌گیرد و از این طریق گسترش پیدا می‌کند.

فرد مبتلا ممکن است همه نشانه‌ها را با هم نداشته باشد،این ویروس به‌طور کلی یک‌سری علائم تنفسی و عمومی ایجاد می‌کند، به عنوان مثال تب در همه وجود ندارد و علائم سیستمی مثل خستگی مفرط، سردرد، بدن درد ممکن است بروز پیدا کند.

زمانی‌که ویروس سیستم تنفسی را اشغال کند علائم تنفسی مانند سرفه و تنگی نفس از انواع خفیف تا شدید تولید می‌کند و در برخی موارد علائم تنگی نفس شدید به حدی است که ریه قادر به نگهداری اکسیژن در حد نرمال نیست و ایست تنفسی شدید پیدا می‌شود و در این حالت از دستگاه‌های تهویه مکانیکی برای ادامه حیات استفاده خواهد شد.

قائدتا افرادی که بیماری ریوی مانند آسم و برونشیت دارند احتمال اینکه بیماری شدیدتر پیدا کنند بسیار بیشتر است، پس توصیه می‌شود این افراد داروهای خود را منظم مصرف کنند و به محض دیدن نخستین علائم به مراکز درمانی مراجعه کنند.

آبریزش بینی در این بیماری شایع نیست و شاید فرد مبتلا درجه خفیفی از آبریزش بینی را پیدا کند.این ویروس تنها سیستم تنفسی را درگیر نمی‌کند و حتی ممکن است روی کلیه و قلب بنشیند و تظاهرات قلبی مانند افت عملکرد قلبی و در انواع شدید نارسایی کلیه شود.

استفاده از مکمل‌ها در افراد دچار سوءتغذیه و دارای بیماری‌های خاص مهم است. هر فرد بالغ باید روی تغذیه صحیح تمرکز و از ویتامین‌ها و پروتئین‌ها به اندازه کافی در روز استفاده کند و افراد سالم نیازی به استفاده از مکمل‌ها بیشتر از نیاز بدن ندارند.

افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، فشار خون، بیماری‌های قلبی و ریوی از گروه‌های پرخطر محسوب میشوند لذا مردم کرونا را جدی گرفته و با بیرون نرفتن و تماس حداقلی با دیگر افراد سلامتی خود و عزیزانشان را حفظ کنند.