علایم مسمومیت با گاز منواکسید کربن

مسمومیت با مونوکسید کربن به واسطه وسایلی همچون بخاری، پیک نیک، آب گرمکن و ... تولید و بیشتر در فصول سرد سال دیده می شود. اگر سیستم گرمایشی دچار نقص باشد یا از آن به درستی استفاده نشود، میزان مونوکسید کربن ممکن است افزایش یابد که مسمویت فرد یا افرادی که در آن محیط و نزدیکی قرار دارند را به همراه دارد.

مونوکسید کربن گازی بی رنگ، بی بو, بی مزه است که به همین علت "مرگ خاموش" یا "قاتل خاموش" نامیده می شود. گازگرفتی به دلیل تنفس در محیط آلوده به گاز مونوکسید کربن به وجود می آید. نشانه های مسمومیت بر اثر گاز مونوکسید کربن مانند سرماخوردگی است که در ادامه به چند مورد از آن اشاره می شود.

سردرد بیش از حد رایج ترین نشانه ابتدایی گازگرفتگی با مونوکسید کربن سردرد تنشی است که با دردی مبهم به وجود می آید . همچنین سردردها به راحتی نادیده گرفته می شوند، از این رو هنگام مواجهه مداوم با آنها در یک محیط ثابت مانند خانه بهتر است جدی گرفته شود. ممکن است با تغییر مکانی که گاز کربن مونوکسید که در آن قسمت و محیط ایجاد شده است، سردرد هم از بین برود.

تنگی نفس با جمع شدن مونوکسید کربن در خون، ممکن است نشانه ها به طور قابل توجهی بیشتر شوند. تنفس سریع یا تنگی نفس یکی از همین نشانه هاست. اگر در یک محیط مشترک تعدادی از افراد حاضر در محیط با این علائم مواجه شدند باید به آن توجه داشته باشند. علاوه بر تنگی نفس افرادی که دچار مسمومیت این گاز شده اند احتمالا درد در ناحیه سینه را نیز احساس می کنند. این درد ممکن است با تند تپشی یعنی تعداد بیش از ۱۰۰ تپش قلب در دقیقه همراه باشد.

استفراغ یکی دیگر از نشانه های اولیه مسمومیت حالت تهوع و استفراغ است که شبیه نشانه های آنفلونزاست. استفراغی که بر اثر گازگرفتگی باشد منجر به تب نمی شود، اما از علائم حالت تهوع که به واسطه آنفولانزا اتفاق می افتد تب است. اگر چند نفر در محیط مشترک با این علائم مواجه شدند باعث افزایش نگرانی می شود و باید مورد توجه قرا گیرد.

تاری دید مغز تحت تاثیر اکسیژن است، به همین علت تاری دید یکی دیگر از علائم مسمومیت با مونوکسید کربن است که در زمینه مسمومیت این گاز باید مورد توجه قرار گیرد. این نشانه کمتر رایج است و به طور معمول در موارد شدید با تجمع کربن مونو کسید خون شکل می گیرد. در زمانی که مشکلات بینایی به همراه دیگر علائم که در بالا گفته شد تجربه شد، باید به پزشک یا اورژانس مراجعه کرد.

تشنج ممکن است در هنگام مسمومیت شدید، فرد دچار تشنج شود، این امر غیرقابل کنترل، فعالیت های الکتریکی - مغناطیسی در مغز را به همراه دارد. تشنج، چون در هنگام نزدیکی به مرگ اتفاق می افتد، کمک های اولیه و مراجعه پزشک باید به سرعت انجام شود. اما به احتمال زیاد ممکن است مسمویت از نقطه حیات عبور کرده باشد.