درد پشت چشم بخاطر این عوامل بیماریزا

دردهای متفاوتی ممکن است در ناحیه سر و گردن افراد رخ دهد، همانند سردرد، چشم درد، گردن درد، گوش درد ، درد در پشت چشم و غیره که هر کدام برای خود دلایل و راهکارهای درمانی مخصوص دارند و یا از طرفی خبر از یک بیماری می دهند، اما موضوعی که قصد داریم به بررسی و راهکارهای درمانی آن بپردازیم، درد در پشت چشم هاست که پیشنهاد می کنیم این مطلب را از دست ندهید.
درد پشت چشم نشانه چیست؟
درد پشت چشم معمولا از یک مشکل بزرگ خبر می دهد و به گفته متخصصان، علت درد چشم همیشه مشخص نیست.
این درد می‌تواند شدید و تیز باشد، اما از طرفی نیز می‌تواند گاهی کسل کننده نیز تلقی شود.
علائم درد مربوط به پشت چشم
علائم دیگر مربوط به احساس درد در پشت چشم عبارتند از:
    تب
    گریه کردن
    قرمزی
    بی حسی
    دو بینی
    ضعف
    حساسیت به نور
    فشار سینوسی و احساس درد در هر زمانی که چشم را حرکت می‌دهید
علل بروز درد در پشت چشم‌ها
سینوزیت
سینوزیت به التهاب حفره‌ سینوس گفته می‌شود که منجر به احساس فشار و درد در ناحیه‌ استخوان‌های گونه یا چشم‌ها می‌شود.سایر علائم سینوزیت شامل خستگی، دندان درد، تب، گرفتگی بینی، ضعف حس چشایی و تحریک پذیری در ناحیه‌ صورت می‌شود.علل سینوزیت شامل عفونت تنفسی، آلرژی‌های محیطی و یا غذایی و یا حساسیت غذایی می‌شود.
مشکلات بینایی
درد در پشت چشم‌ها گاهی به مشکلات بینی مرتبط است که شامل دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم می‌شود.سندروم پرسبیوپیا نیز از عیوب انکساری چشم است که در پشت چشم‌ها درد ایجاد می‌کند.درد پشت چشم‌ها به این دلیل است که مغز و چشم سعی می‌کنند مشکلات بینایی را جبران کنند.تمرکز شدید و دور چشم‌ها چروک انداختن و اخم کردن نیز می‌تواند منجر به ایجاد درد در پشت چشم‌ها شود.
سندروم خشکی چشم
سندروم خشکی چشم، سندروم سیکا نیز نام دارد که فقط خشکی چشمهاست.گفته می‌شود که بین ۱۷ تا ۳۰ درصد از افراد از خشکی چشم‌ها رنج می‌برند.زمانی که خشکی چشم‌ها ادامه دار می‌شود، سر درد و حساسیت به نور نیز روی خواهد داد.
اسکلریت
اسکلریت، التهاب بخش سفید رنگ چشم است.این عارضه موجب درد سوزن مانند در پشت چشم‌ها می‌شود و هنگام حرکت دادن چشم‌ها نیز درد ایجاد می‌کند.سایر علائم شامل حساسیت به نور و قرمزی چشم‌ها می‌شود که می‌تواند بدون هیچ علت خاصی روی بدهد.اما اسکلریت ممکن است از اسکلرودرمی، بیماری التهابی روده، لوپوس و یا آرتریت روماتوئید نیز ناشی شود.
اپتیک نوریتیس
اپتیک نوریتیس زمانی روی می‌دهد که عصب‌های چشم ملتهب می‌شوند.عصب چشم مانند کابلی است که چشم را به مغز ارتباط می‌دهد.این مطلب را از دست ندهید: انواع سردرد و راه‌های برون رفت از آنهادر نتیجه این عارضه اغلب موجب درد در پشت چشم‌ها یا هنگام حرکت دادن چشم‌ها می‌شود.گفته می‌شود که اپتیک نوریتیک منجر به ام اس می‌شود.
میگرن
میگرن نیز می‌تواند درد تند و تیزی در پشت چشم‌ها ایجاد کند؛ میگرن مشکل تنها ۶ درصد از افرادی است که سر درد دارند، اما این ۶ درصد، دردی واقعا شدید و وحشتناک را متحمل می‌شوند.آن‌هایی که میگرن دارند اغلب از درد در پشت چشم‌ها شاکی‌اند.سر درد‌های میگرنی می‌توانند با محرک‌های خاصی مانند بو یا خوردن چیزی که واکنش آلرژیک تولید می‌کند، استرس و نور‌های تند و درخشان شروع شود.افرادی که میگرن دارند معمولا دست کم ماهی یک بار دچار حمله‌ی سر درد می‌شوند.
میگرن چشمی
میگرن چشمی نوعی میگرن نادر اما جدی‌تر است؛ از هر ۲۰۰ نفری که میگرن دارند، یک نفر دچارش است.میگرن چشمی موجب درد در قسمت پشت چشم شده و اغب تنها یک چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهد.این عارضه میگرن رتینال (شبکیه) نام دارد، نیازمند اقدام پزشکی فوری است، چون می‌تواند علامتی از یک تومور باشد.
سر درد‌های خوشه‌ای
سر درد خوشه‌ای نوع دردناک‌تر سر درد است که حتی می‌تواند باعث بیدار شدن از خواب در نیمه شب با دردی شدید در پشت چشم‌ها شود.دوره‌های مکرر سر درد‌های خوشه‌ای ممکن است هفته‌ها و ماه‌ها ناپدید شوند و سپس دوباره بروز کنند.سر درد خوشه‌ای توسط ترشح ناگهانی هیستامین یا سروتونین شروع می‌شود.سایر علائم شامل قرمزی چشمها، اشک، گرفتگی بینی و التهاب چشم‌ها می‌شود.
آنوریسم
آنوریسم مغزی نیز یکی دیگر از علت‌های ممکن درد در پشت چشم چپ است.آنوریسم زمانی روی می‌دهد که دیواره‌ عروق یا رگ‌های خونی در مغز ضعیف می‌شوند.در نتیجه ممکن است سکته مغزی هموراژیک (خونریزی دهنده) روی دهد.گاهی اوقات سکته مغزی هموراژیک، خونریزی زیر عنکبوتیه است که منجر به درد در پشت چشم چپ و سر درد‌های ضربانی می‌شود.
پاپیلو ادم
پاپیلو ادم عارضه‌ی التهاب دیسک اپتیک به دلیل افزایش فشار داخل جمجمه است.البته این عارضه می‌تواند به علت التهاب، هموراژی (خونریزی) و تومور مغزی نیز روی بدهد.این التهاب ممکن است به یکباره ساعت‌ها و حتی هفته‌ها طول بکشد. خیلی وقت‌ها سرفه و عطسه نیز می‌توانند این عارضه را تشدید کنند، اما دراز کشیدن به تسکین علائم کمک می‌کند.علائم پاپیلو ادم شامل سر درد، تاری دید یا دو بینی و درد در پشت چشم‌ها می‌شود.
گلو کوما
درد ضربه‌ای در پشت چشم‌ها می‌تواند نتیجه‌ی گلو کاما نیز باشد؛ این عارضه که به نام آب سیاه نیز شناخته می‌شود به دلیل فشار داخل جمجمه بروز می‌کند.درد این عارضه زمانی روی می‌دهد که فشار در یکی از چشم‌ها ایجاد شده و در نهایت موجب آسیب می‌شود.سایر علائم گلو کوما شامل تاری دید، تهوع، استفراغ، سر درد خفیف، تورم پلک‌ها، آبریزی چشما و از دست دادن تدریجی بینایی محیطی می‌شود.
کمبود تغذیه‌ای، دیابت، فشار خون بالا و برخی از دارو‌های تجویزی از علت‌های ممکن گلو کاما هستند.درمان درد پشت چشم‌ها خیلی مهم است و بستگی به علت آن دارد.بطور مثال مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن می‌توانند به درمان سر درد کمک کنند.گذاشتن پا‌ها در آب گرم و دست‌ها در آب سرد نیز می‌تواند به تسکین سر درد کمک کند.
چگونه می‌توان از درد چشم جلوگیری کرد؟
به یاد داشته باشید که یک شیوه زندگی سالم برای جلوگیری و درمان درد در پشت چشم‌ها مهم است، به خصوص زمانی که دلیل این دردها سردرد باشد.
یک شیوه زندگی سالم، شامل؛ استراحت کافی و خوردن مقدار زیادی سبزی و سایر مواد غذایی می‌شود این، کار خوبی است که مقدار زیادی آب بنوشید، و از غذا‌های فرآوری شده، سیگار کشیدن و الکل اجتناب کنید.
روش دیگر برای پیشگیری از درد پشت چشم می‌تواند استفاده محافظ چشم مناسب باشد، زمانی که علت درد پشت چشم مربوط به دید است.
حتما لنز‌های تماسی را به طور مرتب و کاملا تمیز نگه دارید.
همچنین، عینک خود را هر وقت که می‌توانید به چشمانتان بگذارید. تماس‌ها نیز نباید طولانی‌تر از حد مورد نظر باشند.
مواد شیمیایی همیشه باید از بدن شما دور شوند مواد شیمیایی، شامل؛ اسپری کنترل آفات، مواد پاک کننده و پاک کننده‌های خانگی است.
منیزیم
کمبود منیزیم در مبتلایان به میگرن زیاد دیده می‌شود و در نتیجه این باور وجود دارد که مصرف منیزیم می‌تواند درد پشت چشم‌ها را که ناشی از گلو کوما و میگرن هستند تسکین دهد.در مورد گلو کاما، منیزیم باعث شل شدن رگ‌های خونی شده و جریان خون به سمت چشم‌ها را افزایش می‌دهد.مطالعات گوناگونی دریافته‌اند منیزیم می‌تواند به طور موثر، سر درد‌های میگرنی را درمان کند و جلوی سر درد‌های تنشی را بگیرد، اگر با مصرف مکمل منیزیم دچار اسهال شدید، باید دوز مصرفی‌تان را کاهش دهید.
آلرژی یا عدم تحمل غذایی را شناسایی و حذف کنید
سر درد‌های تنشی و میگرنی معمولا به دلیل آلرژی‌های غذایی و عدم تحمل غذایی روی می‌دهند. شواهد علمی دریافته‌اند شناسایی آلرژی غذایی و اجتناب از آن می‌تواند به میزان زیادی از سر درد‌های میگرنی و درد پشت چشم‌ها بکاهد.
رژیم غذایی با شاخص گلیسمی پایین
هایپرگلیسمی می‌تواند یکی از انگیزه‌های سر درد‌های میگرنی باشد.پایین بودن قند خون معمولا نتیجه‌ رژیم غذایی با کربوهیدرات‌هایی با شاخص گلیسمی بالا مانند نان و غلات شیرین شده است.خوردن غذا‌هایی با شاخص گلیسمی پایین کمک‌تان می‌کند سطح قند خون را تعدیل کنید.غذا‌هایی با شاخص گلیسمی پایین، همانند: کلم برگ، گل کلم، خیار، کلم فندقی، بروکلی، آووکادو، مارچوبه،کرفس، برگ چغندر نیز در این موضوع موثر است.
ورزش و یوگا
ورزش و یوگا نیز می‌تواند عارضه‌ مرتبط با درد پشت چشم‌ها را تسکین بدهد.حرکات یوگا که به این سر درد‌ها کمک می‌کنند شامل حالت دولفین، حالت پُل، حالت جسد و حالت سگ رو به پایین می‌شود.