واکسن آنفولانزا تزریق کنیم یا خیر؟

هرسال و با آغاز فصل سرما بسیاری از مردم ترجیح می دهند با استفاده از داروهای و روش های پیشگیرانه مانع از ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا شوند.در میان گروه های مختلف سنی، والدین ترجیح می دهند با تزریق واکسن به کودکان، خردسالان و نونهالان مانع از سرما خوردن آنها در فصل سرما شوند.هرسال با آغاز پاییز بازار خرید و فروش واکسن های سرماخوردگی و آنفولانزا در کشور حسابی داغ می شود اما در این میان هر فرشنده مدعی بهتر بودن یک نوع واکسن خاص بوده و واکسن ساخت شرکت ها و کشورهای دیگر را در ممانعت از ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی بی اثر می داند .
فصل ابتلا به آنفولانزا از ابتدای مهر ماه شروع می شود و تا پایان اردیبهشت ماه ادامه می یابد ، به اعتقاد برخی پزشکان بهترین زمان برای تزریق این واکسن مهر و آبان ماه است .
• انواع واکسن آنفولانزا
دو نوع واکسن آنفولانزا برای کودکان و بزرگسالان در بازار موجود است ؛ نخست واکسن آنفولانزای سنتی است که حاوی ویروس زنده نیست و باعث آنفولانزا نمی شود. این واکسن حاوی ویروس غیر فعال است که از طریق آمپول دریافت می شود.
نوع دوم واکسن آنفولانزا به صورت اسپری دماغی است، که فلومیست نامیده می شود. این واکسن حاوی ویروس ضعیف شده است که معمولا به جز بعضی موارد ، باعث بیماری آنفولانزا نمی شود؛ این نوع واکسن تنها برای افراد غیر باردار ، افراد سالم و سن ۲ تا ۴۹ سال تجویز می شود.
• نحوه عملکرد واکسن ها
هر دو نوع واکسن باعث تولید آنتی بادی در بدن می شود ؛ این آنتی بادی ، پیشگیری لازم را در مقابل ویروس آنفولانزا فراهم می کند این عکس العمل آنتی بادی ممکن است در بعضی افراد ایجاد خستگی و درد ماهیچه ای کند.
هر سال ، واکسن آنفولانزا حاوی چند نوع متفاوت از ویروس است. ویروس هایی که به نظر محققان ممکن است در آن سال تاثیر بیشتری داشته باشند. اگر انتخاب این ویروس ها صحیح باشد می توان گفت که واکسن ۷۰ تا ۹۰% در پیشگیری از آنفولانزا برای افراد زیر۶۵ سال مفید است.
• چه کسانی باید واکسن را دریافت کنند؟
واکسن آنفولانزای سالانه برای هر فردی که می خواهد احتمال ابتلا به بیماری را در خود کاهش دهد، پیشنهاد می شود با این حال این واکسن به ویژه برای افراد مستعد ابتلا به انفولانزا توصیه می شود مانند افراد مبتلا به ذات الریه .
• سایر افراد مستعد ابتلا به آنفولانزا عبارتند از :
همه کودکان ۶ تا ۱۸ سال
افراد ۵۰ سال و بیشتر
زنانی که قصد دارند در فصل آنفولانزا باردار شوند
افرادی که در آسایشگاه و بیمارستان های خصوصی کار می کنند
بزرگسالان مبتلا به امراض مزمن قلبی و ریوی مثل آسم و یا هر بیماری که سیستم ایمنی را ضعیف کرده است.
نظافت کنندگان منزل و مراقبان کودکان زیر ۶ ماه
تمام افرادی که با افراد مستعد آنفولانزا هستند مثل کارکنان بیمارستان و ... در تماس هستند.
• چه کسانی نباید این واکسن را تزریق کنند؟
به گفته بسیاری از پزشکان تزریق واکسن آنفولانزا ممکن است برای کسانی که به تخم مرغ حساسیت دارند خطرناک باشد زیرا زیرا واکسن آنفلوآنزا در جنین تخم مرغ تولید می شود، بنابراین تزریق آن به این عده توصیه نمی شود.
همچنین بروز هر نوع حساسیت پوستی، عصبی یا عارضه ای که پس از تزریق واکسن تشدید شود نشاندهنده آن است واکسن آنفولانزا نباید به شخص تزریق شود .
• بر اساس اطلاع رسانی مرکز پیشگیری و کنترل بیماری این افراد عبارتند از :
همه افرادی که عکس العمل آلرژیک نسبت به آمپول آنفو لانزا داشته اند.
همه کسانی که نسبت به تخم مرغ آلرژی دارند.
افرادی که ۶ هفته بعد از دریافت واکسن آنفولانزا دچار سندرم ژویلاین باره (نوعی بیماری فلج کننده شدید که در آن سیستم ایمنی بدن به سیستم اعصاب حمله می کند)شده اند.