دلایل اصلی تپش قلب چیست؟

تپش قلب مشکلی است که در آن فرد احساس می کند قلبش سریع، لرزان و یا کوبنده، می تپد. تپش قلب می تواند حاصل استرس و اضطراب، ورزش، سیگار کشیدن، مصرف کافئین، مصرف دارو یا در موارد خاص بدلیل بعضی از انواع بیماری ها رخ دهد. هرچند تپش قلب در موارد خاص می تواند نگران کننده باشد (مثلا بعضی از اوقات نشانه آریتمی قلبی است)، اما در اکثر موارد مشکلی جدی نمی باشد.تپش قلب هم در زنان و هم مردان دیده می‌شود اما با توجه به اینکه بیماری‌هایی مانند کم خونی، اضطراب و پرکاری تیروئید در زنان شایع‌تر از مردان است تپش‌هایی که علت‌های غیرقلبی دارند در زنان بیشتر است.
تپش قلب یک هشدار است و باید جدی گرفته شود،تپش قلب بیماری محسوب نمی‌شود بلکه نشانه یک بیماری است که ممکن است علت آن بیماری قلبی باشد. وی با بیان اینکه علائم برخی بیماری‌های غیرقلبی ممکن است به صورت تپش قلب بروز یابد،گروه وسیعی از حالت‌ها و بیماری‌های مختلف می‌تواند در بروز تپش قلب نقش داشته باشد برای نمونه تپش قلب شایع‌ترین علامت اضطراب است.
در برخی موارد بیماری‌های تیروئید به صورت تپش قلب خود را نشان می‌دهد،تپش قلب در افرادی که مبتلا به پرکاری یا کم کاری تیروئید و یا کم خونی هستند نیز وجود دارد.
معمولا افراد به علت تپش قلب به پزشک قلب مراجعه می‌کنند اما با گرفتن یک شرح حال ساده از بیمار می‌توان از ابتلا یا عدم ابتلای او به بیماری قلبی آگاه شد.اولین سوال از بیماری که با نشانه تپش قلبی مراجعه کرده سابقه ابتلا به سایر بیماری‌های قلبی است،تپش قلب در بیمارانی که سابقه ابتلا به تنگی عروق کرونر یا نارسایی قلبی دارند یک هشدار به حساب می‌آید و باید جدی گرفته شود.


توجه به شرح حال بیمار و نوع تپش قلب اهمیت بسزایی در تشخیص علت بروز تپش دارد برای مثال تپش‌هایی که به صورت ناگهانی شروع و تمام می‌شود معمولا منشا قلبی دارند.معمولا در تپش‌هایی که به دلیل بیماری قلبی اتفاق می‌افتد بیمار زمان دقیق آغاز و پایان تپش را می‌داند در حالی که اگر تپش قلب به علت کم خونی، پرکاری تیروئید و اضطراب باشد بیمار در طول روز تپش قلب دارد اما زمان دقیقی برای آن ذکر نمی‌کند.
توجه به علائمی که همراه با تپش قلب ایجاد می‌شود می‌تواند به روند درمان بیماری کمک کند،اگر تپش قلب منجر به سرگیجه و تنگی نفس شود احتمال ابتلا به بیمار قلبی وجود دارد و باید جدی گرفته شود.
شکایت بیماران از تپش قلب بیماری شایعی است و حدود ۲۰ درصد افرادی که به کلینیک‌های سرپایی مراجعه می‌کنند از تپش قلب شکایت دارند و تپش یکی از بیماری‌های شایع قلبی است.تپش قلب در تمام موارد نشانه بیماری‌های بدخیم نیست و ممکن است به دلیل اضطراب یا کم خونی ایجاد شده باشد،درمان این بیماری‌ها موجب برطرف شدن تپش قلب می‌شود.
تپش قلب همراه با درد قفسه سینه می‌تواند نشانه ابتلا به تنگی عروق کرونر باشد،در اغلب بیمارانی که با نشانه تپش قلب به پزشک مراجعه می‌کنند درمان قطعی است.در برخی موارد تپش قلب مادرزادی است و در این بیماران به دلیل مشکل ساختاری در سیستم‌های هدایتی قلب حملات تپش قلب ناگهانی اتفاق می‌افتد و زندگی بیمار را با اختلال رو به رو می‌کند.
از طریق روش‌های تشخیصی مانند مطالعه الکتروفیزیولوژی می‌توان سیستم هدایتی قلب را بررسی کرد،با استفاده از این روش راه‌های هدایتی اضافه قابل تشخیص است و در اکثر موارد پزشکان می‌توانند با امواج رادیو فرکانسی مسیرهای هدایتی را بسوزانند و تپش‌های سریع قلب بیمار درمان قطعی یابد.
• افراد در خطر تپش قلب
شما ممکن است در خطر ابتلا به تپش قلب باشید، اگر:
- فردی شدیدا استرسی هستید.
- دچار اضطراب و یا سایر مشکلات روانی هستید.
- داروهای حاوی محرک همچون داروهای آسم و سرماخوردگی مصرف می نمایید.
- دچار پرکاری تیروئید هستید.
- سابقه ابتلا به سایر بیماری های قلبی همچون آریتمی قلبی، نارسایی قلبی و یا سکته قلبی دارید.
• پیشگیری از ابتلا به تپش قلب و کنترل تپش قلب
اگر پزشکتان تشخیص دهد نیازی به درمان تپش قلب نبوده برای کنترل مشکل و پیشگیری از ابتلای دوباره بهه تپش قلب، توصیه می شود:
- فهرستی از فعالیت هایتان، غذاها و ادویه هایی که میخورید و سایر موارد نگه داشته و با کمک این فهرست شروع به یافتن محرک های تپش قلب و سپس اجتناب از این محرک ها نمایید.
- اگر شما فردی استرسی یا مضطرب هسیتد، با شیوه های ریلکسیشن همچون نفس عمیق، یوگا، تای چی و … استرس و اضطراب خود و در نتیجه خطر تپش قلبتان را کاهش دهید.
- مصرف الکل و کافئین را محدود و یا متوقف نمایید.
- اگر سیگار هستید، ترک سیگار کرده و یا از جایگزین های سیگار استفاده نمایید.
- اگر تپش قلب شما در نتیجه مصرف دارو است، با پزشکتان برای پیدا کردن جایگزین مشورت نمایید.
- مرتب و قاعده مند ورزش نمایید.
- یک رژیم غذایی سالم داشته و سعی به کنترل سطح فشارخون و کلسترول خونتان نمایید.