بهترین رژیم غذایی برای فصل گرما

تابستان یک زمان مناسب برای پختن غذاهای ساده و سالم است. غذاهایی که زمان زیادی برای پخت نداشته باشند و بتوان در یک مدت کوتاه آن ها را آماده و مصرف کرد.بهترین مواد غذایی که میتوان از آنها برای تهیه غذاهای فصل گرما استفاده کرد ماهی ، سبزی ها و میوه هاست.محققان می گویند که مصرف مواد غذایی کاملا طبیعی و سالم در فصل گرم تابستان هم رفع عطش و هم ابتلا به گرمازدگی و یا بیماری های دیگر را کمتر می کند.
استفاده از میوه ها و سبزی هایی که در فصل گرما تا اوایل پاییز به بار می آیند در رژیم غذایی می تواند در مقابله با گرمازدگی به مصرف کنندگان کمک زیادی کند. این محصولات کم کالری و فاقد چربی به همراه یک رژیم غذایی حاوی فیبر، ویتامین و مواد معدنی و ریزمغذی ها می تواند در سالم نگه داشتن بدن نقش اساسی ایفا کند.میوه ها و سبزی های موجود در فصل گرما شامل مارچوبه ، گیلاس، آلبالو، سبزی های سالاد، نخودها ، توت فرنگی، زردآلو، شاتوت، سبزیجاتی مانند ریحان، تره، لوبیا سبز و کدو سبز بسیار مفید هستند، هم چنین ۱۱ میوه و سبزی در فصل گرما بیشترین طرفدار را دارند که شامل سیب، میوه های توتی، ذرت، خیار، لوبیا سبز، هلو، سیب زمینی، سبزی های سالادی، کاهو، طالبی ، گوجه فرنگی و نخود سبز می شوند.
اکثر محصولات تازه فصل گرما هم از نظر طعم و هم از نظر ارزش غذایی عالی هستند و این فصل،بهترین فصل برای متعادل نگه داشتن رژیم غذایی است.همه باید دقت کنند که تمرکز خود را به جای کم تر خوردن بر بهتر خوردن قرار دهند و سعی کنند با مصرف کالری کمتر به وزن دلخواه برسند. با جایگزین کردن میوه ها و سبزی ها به جای غذاهای متداول در طی روز، مصرف غلات، نخود و لوبیای پخته، لبنیات کم چرب و غذاهای کم پروتئین می توان به وزن متعادل و سلامت جسمی بهتر رسید.
بنابراین ۵ پیشنهاد درباره بهترین غذاهای فصل گرما می تواند به شما در دست یابی به یک رژیم غذایی متعادل کمک کند.
۱- سوپ سرد: انواع سوپ سرد یکی از بهترین غذاها برای فصل گرماست. این سوپ ها حاوی سبزی های تازه و سایر مواد مغذی هستند و علاوه بر رفع نیازهای بدن به ویتامین ها و ریزمغذی ها به پایین آمدن دمای بدن کمک می کنند.محققان می گویند خوردن سوپ سرد در ابتدای غذا می تواند باعث شود کمتر بخورید.


۲- هندوانه: هیچ چیز بهتر از یک هندوانه سرد در یک ظهر گرم نمی تواند در مقابل گرمازدگی موثر باشد نیمی از هندوانه آب است بنابراین کمبود آب بدن با خوردن هندوانه بلافاصله جبران می شود.
۳- سبزی های کباب شده: سبزی هایی مثل پیاز، فلفل دلمه و کدو، هویج بادمجان و سیر را می توان در گریل کباب کرد و مصرف نمود.
۴- سالاد: سالادها بهترین مواد غذایی موجود در هر وعده غذایی هستند که می توان در فصل گرم، یک وعده کامل را به آن ها اختصاص داد. برای غنی تر شدن سالاد و تبدیل آن به یک وعده کامل غذایی کامل در سالاد خود دانه های روغنی و پنیر اضافه کنید. یا این که سالاد حاوی غلات مانند انواع لوبیاها، نخود سبز و غلات پخته شده استفاده کنید. کمی گوشت سفید هم می تواند طعم خوبی به سالاد شما دهد.
۵- نوشیدنی ها: چای شیرین، اسمودی ، قهوه، نوشابه و آب میوه نوشیدنی های خوبی برای این فصل هستند، از آن جا که برای جبران آب از دست رفته بدن به نوشیدن مایعات نیاز زیادی داریم پس از میوه های آب دار، نوشیدنی ها می تواند کمک بسیاری به سلامت بدن در این فصل کند.
۶- دسرهای میوه ای: خوردن مواد غذایی متنوع همواره یک اصل است. بنابراین اگر می خواهید رژیم غذایی متناسب و کم کالری داشته باشید و در عین استفاده از غذاهای متنوع از خوردن لذت ببرید از دسرهای میوه ای غفلت نکنید. دسرهای کم کالری با میوه های متنوع می تواند احساس خوشایندی در فصل گرما به شما بدهد. موز کباب شده همراه با بستنی کم چرب، آناناس کباب شده با گردو، هلوی کباب شده با شاتوت و عسل،گیلاس پررنگ یخی، موز یخ زده با شکلات و انگور یخ زده، بهترین دسرهای میوه ای هستند که می توان مصرف کرد.
چند ماده غذایی در فصل گرما را می توان به سرعت تهیه و مصرف نمود.اولین آن فیله ماهی آزاد است.
برای تهیه این غذای لذیذ، ابتدا فیله ماهی آزاد را کباب و سپس با گوجه فرنگی و ریحان آن را صرف کنید. ماهی های آزاد به دلیل داشتن امگا ۳ سرشار از مواد مغذی بوده، برای سلامت هم مناسب اند. مصرف ماهی های آزاد مانع از بروز سرطان پوست و سوختگی های جلدی که مختص تابستان است، می شود.
دومین غذای سالم و ساده فصل تابستان، کیک هلو و تمشک است. هر دوی این میوه ها در فصل تابستان به وفور یافت می شوند. به همین دلیل می توان از آن ها در تهیه این کیک خوشمزه استفاده کرد. مصرف هلو برای تازگی و لطافت پوست بسیار مفید است. تمشک نیز طبع سرد دارد و در فصل تابستان و برای افرادی که گرمازده شده اند، بسیار مثمرثمر است. البته باید به این نکته توجه کرد که برای تهیه این کیک از شکر کمتری استفاده شود.
سومین ماده غذایی که می تواند رفع عطش کند، نوشیدنی های تهیه شده از انواع آب میوه های طبیعی است. هم چنین آب سبزی ها هم می تواند برای رفع تشنگی مثمرثمر واقع شود. آب انگور، آب هلو و آب سبزی هایی چون گوجه فرنگی از بهترین نوشیدنی ها به ویژه برای کودکان است.
چهارمین غذای سالم و مقوی مناسب برای فصل تابستان یک نوع کته با کره و پنیر است که می توان با افزودن کمی ادویه آن را لذیذتر کرد.
پنجمین غذای ساده و سالم سالاد یونانی با مرغ است. در این سالاد از کاهو یا کلم، گوجه فرنگی،نخود فرنگی و قارچ، هویج و تکه های مرغ استفاده می شود. این غذا می تواند یک میان وعده سالم باشد. بهتر است در کنار این سالاد از نوشیدنی های سبک مانند لیموناد و یا یک لیوان آب هویج استفاده شود. این وعده غذایی سبک و مناسب برای هوای گرم تابستان است.
و در نهایت این که توصیه های زیر را فراموش نکنید:
همواره آب فراوان بنوشید. میوه های آب دار و آب میوه های طبیعی و آب سالم بهترین ها هستند. حداقل ۲۰ دقیقه ورزش روزانه را فراموش نکنید. از خوردن غذاهای پرچرب و پرکالری خودداری کنید. روز خود را با یک صبحانه کامل آغاز کنید و خوردن میوه در میان وعده های غذایی را فراموش نکنید.