موارد مصرف و عوارض داروهای ضد التهاب

مورد مصرف داروهای ضد التهابی بیشتر کاهش درد و التهاب در دردهای مفصلی و عضلانی است. این داروهای ضد تب و التهاب هستند. معروفترین این داروها آسپرین، بروفن، ناپروکسن و دیکلوفناک هستند.
موارد مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی در ارتوپدی چیست؟
استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی در ارتوپدی بیشتر در موارد زیر صورت میگیرد:
- روماتیسم مفصلی
- آرتروز و استئوآرتریت
- اسپوندیلیت انکیلوزان
- نقرس
- درد ناشی از تومور های استخوانی
- درد بعد از عمل جراحی
- بورسیت
- التهاب تاندون (تاندنیت)
- درد ناشی از کشیدگی و کوبیدگی و اسپاسم عضلات
همه انواع این داروها موجب کند شدن روند ترمیم استخوان شده و ممکن است جوش خوردن شکستگی را به تاخیر بیندازند.
عوارض استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی چیست؟
دو عارضه مهم مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی عوارض گوارشی و عوارض کلیوی است.

حدود 20-10 درصد کسانی که از این داروها مصرف می‌کنند دچار عوارض گوارش آنها مانند درد شکم، تهوع، استفراغ، اسهال، سوء هاضمه، خونریزی گوارشی و حتی زخم‌های معده می‌شوند. بروز این عوارض ربطی به روش مصرف دارو ندارد پس مصرف دارو به صورت خوراکی یا تزریقی و یا شیاف می‌تواند موجب بروز عوارض گوارشی آن شود.
هرچه مدت زمان استفاده از این داروها طولانی‌تر باشد و یا دارو با دوز های بالاتری مصرف شود احتمال بروز عوارض گوارشی آن هم بیشتر می‌شود. پس بهترین راه پیشگیری از این عوارض اینست که کمترین مقدار دارویی که علائم بیمار را کم می‌کند و در کوتاه ترین زمان مصرف شود. ایندومتاسین و پیروکسیکام بیشترین عوارض گوارشی را داشته و بروفن و دیکلوفناک عوارض کمی دارند. گاهی اوقات ممکن است با مصرف همزمان امپرازول بتوان عوارض معده ( و نه همه عوارض گوارشی) این دروها را کمتر کرد.
داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی با تنگ کردن عروق کلیوی موجب بروز عوارضی در کارکرد آن می‌شوند. بالا بردن فشار خون (به علت عدم توانایی کلیه در دفع آب و نمک) و نارسایی کلیوی از عوارض مصرف این داروها است.
این داروها (بجز آسپرین) ریسک بروز سکته قلبی و مغزی را بالا می‌برند و در کسانی که سابقه این بیماری‌ها را دارند نباید مصرف شوند. از این دسته داروها ناپروکسن کمترین عارضه قلبی را دارد. این داروها (بجز آسپرین) احتمال نارسایی قلبی را هم بیشتر می‌کنند. این اختلال در مصرف ناپروکسن و بروفن حداقل و در سلکوکسیب و دیکلوفناک زیاد است.
مصرف داروهای ضد استروئیدی در دوران بارداری به خصوص در سه ماهه آخر بارداری توصیه نمی‌شود. مصرف این داروها در سه ماهه آخر بارداری ممکن است موجب بروز ناراحتی‌های قلبی در جنین و یا زایمان زودرس شود.
• داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی با داروهای زیر تداخل اثر دارند و اگر از این داروها استفاده می‌کنید باید به پزشک خود اطلاع دهید:
- داروهای ادرار آور
- داروهای رقیق کننده خون
- بعضی داروهای ضد فشار خون
- بعضی داروهای ضد افسردگی
منبع : ایران ارتوپد