خطرات روماتیسم مفصلی در بارداری

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC)،زنان بیش از مردان به روماتیسم مفصلی مبتلا می‌شوند.این بدان معناست که بسیاری از زنان باید با احتمال تأثیر RA بر بارداری خود روبه‌رو شوند.
به مدت چندین سال به زنان مبتلا به بیماری‌های خود ایمنی توصیه می‌شد که باردار نشوند.اما امروزه با مراقبت‌های دقیق پزشکی، انتظار می‌رود زنان مبتلا به RA نیز بارداری‌های موفقی داشته و نوزادان سالمی را به دنیا آورند.
تمامی بیماران روماتوئیدی بایستی قبل از اقدام به بارداری با پزشک خود مشورت نمایند و با اجازه پزشک روماتولوژیست اقدام به بارداری نمایند.برخی از دارو ها تاثیر سویی بر روی جنین و بارداری دارند که باید حتما قبل بارداری تعدیل شوند.
• در حاملگی فعالیت بیماری روماتوئید چگونه است؟
در این بیماری بر خلاف سایر روماتیسم ها مانند بیماری لوپوس در دوران بارداری به علت تغییرات هورمونی حدود  ۷۵ % بیماران دچار بهبودی نسبی در علائم بالینی می شوند.حدود ۵۰% در سه ماهه اول، حدود ۲۵% در سه ماهه دوم و حدود ۳۰% موارد بیماری روماتوئید در سه ماهه سوم بارداری بهبودی نسبی پیدا می کنند.
در بررسی های صورت گرفته حدود ۱۵% بیمارانی که در حاملگی بهبودی داشته اند، این وضعیت در حاملگی های بعدی ادامه پیدا خواهد کرد. نکته قابل توجه اینکه خانم هایی که در حاملگی قبلی بهبودی داشته اند احتمال خاموشی بیماری در حاملگی جدید در آنها بیشتر است.
• آیا جهت پیشگیری از بارداری استفاده از قرص های هورمونی توصیه می شود؟
اگر تصمیم به داشتن فرزندی باشند، بایستی با مشورت پزشک معالج باشد، چرا که بعضی داروها باروری را کاهش داده و ممکن است عوارض جدی در جنین ایجاد کنند.

مصرف قرص های پیشگیری از بارداری تاثیری بر روند درمان روماتوئید نداشته بنابراین پیشنهاد می کنیم مصرف آن ادامه داشته وممکن است یک روش نسبتا مطمئنی باشد.
• آیا در دوران حاملگی شکایات جسمی بیشتر می شود؟
بلی. بغیر از شکایات مفصلی در بعضی از بیماران در دوران بارداری خصوصا در سه ماهه سوم دچار گزگز ویا خواب رفتگی در دست ها در بعضی حالت ها مانند خوابیدن و یا کارکردن می شوند که معمولا خفیف بوده و به مچ بند های طبی فنردار (splint) پاسخ داده و معمولا بعد از زایمان برطرف می شود.
دومین شکایت شایع در بیماران کمردرد در وضعیت خاص مانند ایستادن و بدنشستن و یا پیاده روی طولانی است که سبب تشدید قوس طبیعی کمر در سه ماهه آخر بارداری می باشد. همانطور که قبلا ذکر شده است در بیماری روماتوئید مفاصل مهره های کمری مبتلا نمی شوند. این بیماران ضروری است نحوه درست کارکردن و خوابیدن را آموزش ببینند.
• احتمال فعالیت بیماری روماتوئید بعد از حاملگی چقدر است؟
بر اساس تجارب علمی موجود حدود ۸۰ تا ۹۰% بیماران در سه ماهه اول بعد از حاملگی دچار عود بیماری خواهند شد.عود بیماری ممکن است تدریجی و یا ندرتا ناگهانی و شدید باشد.
• آیا در دوران بارداری مصرف داروهای روماتیسمی عارضه ای برای جنین ایجاد نمی کند؟
در دوران بارداری هیچ دارویی به طور کامل خصوصا در سه ماهه اول بارداری بی خطر نیست. لذا تجویز دارو توسط پزشک بر مبنای سود و مضرات دارو است.
• آیا مصرف داروهای استروئیدی در دوران بارداری توصیه می شود؟
در دوران بارداری مصرف داروی پردنیزولون جزء داروهای کم عارضه برای مادر و جنین است و معمولا در تمام دوره قابل تجویز می باشد. سایر داروهای این خانواده مانند دگزامتازون و یا بتامتازون از جفت عبور کرده به جنین منتقل می شوند که دارای عوارض بیشتری می باشند. لذا توصیه به استفاده از پردنیزولون می شود.
• سایر داروهای کم عارضه تر که در بیماری روماتوئید در ایام بارداری مورد استفاده چه هستند؟
در صورت عدم کنترل بیماری با پردنیزولون و یا نیاز به مصرف دوزهای بالای این دارو می توان با نظر روماتولوژیست معالج از داروهای با عارضه کمتر مانند: هیدروکسی کلروکین، کلروکین، سولفاسالازین یا آزاتیوپرین، که در مطالعات صورت گرفته دارای خطر نسبی کمتری هستند، استفاده کرد.
• آیا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی در دوران بارداری قابل استفاده می باشند؟
داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، تولمتین، دیکلوفناک و... دارای خاصیت ضدالتهابی و ضددرد می باشند، مصرف این داروها به طور معمول در زنان حامله خصوصا در سه ماهه اول وآخر حاملگی توصیه نمی شود، زیرا این داروها می توانند خطر بعضی عوارض را در نوزادان افزایش دهند. در صورت نیاز به مصرف مسکن استفاده محدود از استامینوفن بلامانع است.
در موارد ضرورت با نظر پزشک معالج به طور محدود قابل استفاده می باشند. استفاده از این داروها در ماه آخر بارداری جهت پیشگیری از عوارض قلبی و کلیوی در جنین توصیه نمی شود.
• برنامه تنظیم خانواده
واضح است که زنان مبتلا به RA در طول دوره بارداری خود با خطراتی مواجه هستند، اما تعداد آن‌ها اندک است و نباید شما را از برنامه‌ریزی برای داشتن فرزند منصرف کنند. انجام چکاپ‌های منظم در این دوره بسیار مهم است.
در رابطه با هر گونه عوارض جانبی داروهای مصرفی خود با پزشکتان مشورت کنید. با رعایت مراقبت‌های دقیق پیش از زایمان، شما نیز قادر خواهید بود بارداری و زایمان سالم و موفقی داشته باشید.

  • همسرمن۴سال است که روماتیسم مفصلی داره تصمیم به بارداری دارم الان فقط پردنیزولون مصرف میکنه مشکلی هم برای بارداری وجود نداره این مطالب هم فوق العاده جالب و خواندنی بود متشکرم