چه کسانی بیشتر کهیر می زنند؟

شاید فقط چند دقیقه از خوردن آن ساندویچ سوسیس گذشته بود که دیدم دارم از درون آتش می گیرم. انگار همه جای بدنم خارش گرفته بود.همکارانم گفتند پوستت دارد سرخ می شود، باید به یک مرکز درمانی برویم. تا به اورژانس برسیم حس می کردم نفسم دارد بند می آید و پوستم را از شدت خارش چنگ می انداختم.
به‌طور عادی سیستم ایمنی بدن شما به شکل بالقوه در برابر مواد خطرناکی مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها و سموم به مبارزه برمی‌خیزد. در برخی از افراد پاسخ ایمنی در برابر موادی که عموما خطرناک نیستند مانند برخی از غذاها نیز تحریک می‌شود. علت آلرژی‌های غذایی بستگی به ایموگلوبین بدن‌تان دارد که کار این ماده تولید پادتن غذای خاص است. به دلیل اینکه بیشتر افراد در مقابل غذاها مقاومت دارند آلرژی غذایی عمومیت چندانی ندارد. در آلرژی غذایی واقعی سیستم ایمنی در پاسخ به غذاهایی خاص پادتن و آنتی‌هیستامین تولید می‌کند. هر غذایی می‌تواند منجر به واکنش‌های آلرژی شود.
اما چند غذا در فهرست متهمان اصلی قرار دارند. بیشترین غذاهایی که در بچه‌ها منجر به حساسیت می‌شود عبارتند از: تخم‌مرغ، شیر، خشکبار، آبزیان صدف‌دار (میگو، خرچنگ) سبوس و گندم.آلرژی غذایی عموما از دوران کودکی آغاز می‌شود، اما به این معنی نیست که در دوره‌های دیگر از دست‌شان در امان هستیم. خوشبختانه حساسیت به شیر، تخم‌مرغ، گندم و سبوس پس از پنج سالگی در بچه‌ها اگر از مواد حساسیت‌زا دوری شود بهبود می‌یابد. اما حساسیت به آجیل و آبزیان صدفی در تمام طول زندگی با آنان همراه خواهد بود.در دیگر بچه‌ها و بزرگسالان شایع‌ترین غذاهای حساسیت‌زا شامل ماهی، آجیل و آبزیان صدفی است.افزودنی‌های مواد غذایی - مانند رنگ، قوام‌دهنده‌ها و نگهدارنده‌ها - به ندرت ممکن است باعث واکنش‌های حساسیت‌زا شوند.
 ▪ چه افرادی بیشتر گرفتار کهیر می شوند؟
افراد در تمام سنین و در تمام نقاط جهان به این بیماری مبتلا می شوند. پزشکان کهیر مزمن و حاد را به آسانی تشخیص می دهند ولی درمان آنها مشکل است.


سیر بیماری کهیر مزمن غیرقابل پیش بینی است و می تواند ماه ها یا سال ها طول بکشد ولی درمان کهیر حاد آسان است و با روش های درمانی استاندارد بهبود می یابد. به طورکلی ابتلا به کهیر در افراد آتوپیک شایع تر است.
• نشانه‌ها
علائم برای آشکارشدن از خود بی‌تابی نشان می‌دهند و معمولا بلافاصله دو ساعت پس از خوردن اتفاق می‌افتند. اگر علائم پس از خوردن غذایی خاص بلافاصله در شما پیشرفت کرد مبتلا به حساسیت غذایی هستید. نشانه‌های محرز شامل کهیر، گرفتگی صدا و خس‌خس است.
دیگر علائم به شرح زیر است:درد شکمی، اسهال، مشکلات گوارشی، خارش دهان، گلو، چشم، پوست و دیگر مناطق، سرگیجه یا ضعف، گرفتگی بینی، تهوع، آبریزش بینی، تورم خصوصا در نواحی پلک، صورت، و زبان، سریع، پیچش شکم و قی کردن.
علائم آلرژی دهانی: خارش لب‌ها، زبان و گلو و گاهی ورم لب‌ها.
• علت ابتلا به کهیر؟
علت این بیماری هنوز کاملا مشخص نشده است. متاسفانه حتی با انجام بهترین بررسی های آزمایشگاهی فقط علت ۵ تا ۲۰ درصد موارد بیماری کشف می شود. این حساسیت معمولا به دلیل خصوصیات ژنتیکی فرد اتفاق می افتد. در افراد آتوپیک سد پوستی خوب عمل نمی کند و پوست آنها ممکن است خشک و مستعد عفونت شود. اگزمای آتوپیک مسری نیست و علامت اصلی آن خارش است. خاراندن این نواحی باعث ایجاد تغییراتی روی پوست می شود و این خارش می تواند چنان آزاردهنده و شدید باشد که خواب فرد را مختل کند.
• نشانه و آزمایش
در واکنش‌های شدید حتی ممکن است فشار خون‌تان پایین بیاید و راه‌های تنفسی مسدود شود. تست خون یا پوست می‌تواند سطح پادتن (ایموگلوبین) را مشخص و تایید کند که آیا مبتلا به آلرژی هستید یا نه. تا از بین رفتن علائم، سعی کنید غذاهای مظنون را از رژیم غذایی خود حذف کنید، سپس حساسیت شما به نوع غذا مشخص خواهد شد.
در آزمایش‌های تحریکی شما در معرض آلرژی مظنون در شرایط کنترل شده قرار می‌گیرید.این امر ممکن است در رژیم غذایی یا تنفس در شرایط آلرژی باشد. این نوع آزمایش ممکن است به واکنش‌های آلرژیک حاد منجر شود و باید تحت نظر پزشک انجام گیرد. هرگز این نوع آزمایش‌ها را خودسرانه انجام ندهید. خصوصا اگر اولین واکنش حساسیتی باشد باید توصیه‌های پزشکی اعمال شود.
 ▪ اقدام های درمانی ای که برای کهیر انجام می شود، شامل چه مواردی است؟
اگر بتوان علت کهیر را تشخیص داد، به راحتی می توان از بروز آن پیشگیری کرد. در غیر این صورت درمان علامتی انجام می شود. برای کهیر حاد، قرص های ضد حساسیت (آنتی هیستامین) تجویز می شود و در موارد شدیدتر آمپول باید تزریق شود. موثرترین آنتی هیستامین، «هیدروکسی زین» است و این دارو، موثر ولی به شدت خواب آلودکننده است.
آنتی هیستامین هایی که خواب آور نیستند روزها و خواب آورها شب ها تجویز می شوند. در کهیر حاد، مصرف استروییدهای خوراکی خط دوم درمان محسوب می شود ولی مصرف این داروها برای درمان کهیر مزمن مورد اختلاف و گاهی زیان آور است. درمان کهیر مزمن مانند کهیر حاد است با این تفاوت که بعد از بهبود علایم بالینی، آنتی هیستامین قطع نمی شود و برای مدت های طولانی (شاید با دوز کمتر) ادامه خواهد یافت.
برای درمان کهیر افراد مبتلا به کم کاری تیرویید، باید قرص لووتیروکسین را هم با مشاوره متخصص غدد تجویز کرد. در کهیر فیزیکی که به علت محرک های فیزیکی مانند سرما، آفتاب، تعریق و... اتفاق می افتد، بیمار باید ورزش و فعالیت جسمی را محدود و یک ساعت قبل از ورزش، ۵۰ -۱۰ میلی گرم هیدروکسی زین مصرف کند.
در کهیر ناشی از سرما فرد مبتلا باید از کاهش ناگهانی حرارت جلوگیری کند (مانند زمانی که در زمستان از فضای گرم اتاق به فضای بیرون می رود.) در کهیر سرما موثرترین درمان، آنتی هیستامین سیپروهپتادین است که بیمار را شدیدا خواب آلود می کند. برای درمان کهیر آفتابی استفاده از کرم های ضدآفتاب و پرهیز از نور خورشید تاثیر دارد و برای پیشگیری باید قبل از تماس با آفتاب، قرص آنتی هیستامین مصرف کرد.