روشهایی برای کاهش استرس والدین

والدین معمولا استرس زیادی دارند بخصص مادران همواره نگران فرزندان هستند،بخاطراسترس زیاد داشتن بسیار آسیب پذیر هستند و مشکلات زیادی را هم برای زندگی خود و هم برای سلامتی خود بوجود می آورند.دراین بخش با ده روش ساده استرس را از بین ببرید
«والدین بودن ماراتنی است که دهه ها ادامه دارد،اگر برای بی استرس شدن (De-stress به معنی عاری شدن از هرگونه استرس) وقت نگذارید،از این ماراتن بیرون انداخته و می سوزید». مادران سوخته، نمی توانند به طور کامل در اختیار خانواده شان باشند و به ویژگی جسمانی، عاطفی، روانی و روحانی آنان لطمه وارد می شود.کلید بی استرس شدن،ترمیم مشکلات سلامتی و ویژگی های جسمانی،عاطفی، روحانی و روانی است، مادران باید همیشه حس شوخ طبعی خود را حفظ کنند.
۱-ماساژ شخصی
اگر به مبانی اصلی استرس اهمیت می دهید،برای خود یک برنامه ماساژ شخصی تدارک دهید،در این برنامه شما به هیچ شخص دیگری احتیاج ندارید.اگر چه هیچ وقت نباید دست کمک دیگران را رد کنید.
در طول ماساژ، به قسمت هایی که بیشتر تحت استرس عصبی هستند توجه کنید، مثل گردن و یا پشت.
ماساژ باعث فرونشاندن سیستم عصبی بدن و فرونشاندن مانکی مایند(Monkey Mind در زبان و آیین بودایی به معنای بی قراری است)بدن می شود.
همچنین ماساژ باعث پخش هورمون اکسی توسین می شود،هورمونی قدرتمند که باعث احساس خوشحالی می شود.
۲-تکرار یک سرود
یک کلمه، سرود و یا یک عکس مثبت را انتخاب کنید و آن را هر موقع که دستپاچه شدید، استرس گرفتید و ….. تکرار کنید و یا عکس را به خاطر بیاورید تا وقتی که آرامش خاطر پیدا کنید.


بعضی از مردم یک جسم فیزیکی برای این کار دارند، مانند مجسمه بودا، نقاشی و یا سمبول مذهبی، این کار می تواند بسیار مفید باشد؛ مجسمه و سرود شما نمایانگر این است که هدفتان از زندگی چیست، مثلا زندگی با بخشش، این سمبول ها به شما کمک می کنند تا آرامش خاطرتان برگردد.

۳-پیاده روی و هوای تازه
بعضی مواقع، یک پیاده روی ملایم و ۱۵ دقیقه ای در اطراف ساختمان و یا پارک موردعلاقه تان برای بی استرس شدن کافیست.
به خودتان اجازه دهید تا پیاده روی تان آرامش داشته باشد، برای این کار به صدای پرندگان گوش دهید و به آب و هوای فصلی دقت کنید.
همچنین، نشستن در یک باغ آرام و یا در حیاط خانه تان، به دور از هرگونه سروصدا و استرس نیز روش خوبی است.

۴-ساکت نشستن و یا پادکست درسی
یک پادکست رایگان و یا یک اپلیکیشن تجسمی رایگان دانلود کنید. چند لحظه را برای بستن چشم، و گوش دادن به موسیقی ها و پادکست ها صرف کنید، این کار می تواند انرژی شما را بالا ببرد و مغزتان را تقویت کند.
برای دوباره تقویت کردن مغزتان، هرروز را در گوشه ای خلوت و آرام بنشینید، تا وقتی که عادت کنید، مانند دسری برای ناهار!

۵-روز خود را برنامه ریزی کنید
بیشتر استرس ها ناشی از عجله کردن و از کنترل خارج شدن برنامه ها است؛ از کوچکترین کارها مانند پوشیدن لباس و درست کردن ناهار تا کارهایی مانند پدری و مادری کردن.
با یادداشت کردن کارهای روزبعد می توانید از این آشفتگی جلوگیری کنید، کنترل بیشتر در امور، استرس کمتر در زندگی.
همیشه ذهن تان را از نظر روانی آماده و درمان کنید؛ حرکات کششی و سپس کشیدن نفس عمیق، رها کردن آن به آرامی و داشتن یک روز خوب و آرام! این تنها چیزی است که لازم دارید!

۶-تمرینات روزانه
تمرین روزانه –نه از نوع اجباری، محکم و وحشیانه و خود آزارانه- بلکه حرکات آرام از هر نوع ورزشی، می تواند یک مُسکن قوی برای استرس باشد، این کار یک نوع حالت ارتجاعی از نظر روانی و احساسی در شما به وجود میاورد.
همچنین برای شاد کردن تمرینات خود، آهنگ مورد علاقه خود را پخش کنید و خانواده خود را نیز به ورزش دعوت کنید، همچنین در حین ورزش یک لیوان چای داغ بنوشید.

۷-وظایف خود را کم کنید
تمامی استرس های روزانه، هفتگی و ماهانه خود را بنویسید، در این کار نهایت دقت را به کار ببرید، سپس وظایف غیرضروری و آنهایی که دوست ندارید را خط بزنید.
هرکسی را که با خودش برای یک هدف دراز مدت برنامه ریزی کند و قرار بگذارد باید تشویق کرد!
اگر به اندازه کافی قدرت داشته باشید که وظایف غیرضروری خود را بنویسید، قدرت آن را نیز دارید که آنها را حذف کنید.
این کار وقت آزاد شما را بیشتر می کند و استرس شما را کمتر و به شما این فرصت را می دهد که به کارهایی که از انجام آن ها لذت می برید رسیدگی کنید.

۸-به شکم خود برسید!
به غذای خود نیز مانند پرورش خود توجه کنید!
غذاهایی بخورید که تمام روز شما را شارژ نگه دارند، با این کار انرژِی بیشتری برای انجام کارهایتان دارید، انرژی بیشتر، استرس کمتر، احساس بهتر.
ما باید بلوک های ساختمانی مناسب سازنده بدنمان را روی هم بگذاریم تا بدن انسان ساخته شود و میلیاردها انفعالات شیمیایی و فیزیکی در بدن مان به وجود آید که بتوانیم کارهایمان را انجام دهیم!
بهترین دستورالعمل برای این کار خوردن غذاهای مفید و مناسب و مواد خام است، اگر مواد آن برایتان مهم نیست پس انتخاب های غذایی بیشتری دارید!

۹-تنفس و نرمش ذهنی
برای یک روش ساده ی دیگر برای بی استرس شدن، نرمش های ذهنی پیشنهاد می شوند.
هرگاه خواستید به ذهن تان توجه کنید و آن را از استرس خالی کنید، مکانیزم های خوبی برای پایین آوردن استرس های شما و بهبود فیزیولوژی بدن شما وجود دارد.
برای توجه به ذهن تان ۴ ثانیه تنفس کنید، ۷ ثانیه نفس خود را نگهدارید و برای مدت ۸ ثانیه آن را بیرون دهید و این عمل را هشت بار تکرار کنید.

۱۰-تمرین ریلکسیشن
هر روز ۳۰ دقیقه را برای ریلکسیشن اختصاص دهید. این تمرین فقط شامل نشستن و نفس کشیدن و یوگا نیست.
تمرین ریلکسیشن هم شامل تمرینات ذهنی و هم تمرینات بدنی می شود که استرس را کم و ذهن را تقویت می کند، این تمرینات شامل یوگا، مدیتیشن و کتاب های درمانی نیز می شود.