نکات تغذیه ای برای کودکان زیر یکسال

بسیاری از مادران از بی‌اشتهایی کودک خود نگرانند و به تغذیه مکرر او با وجود بی‌میلی وی مبادرت می‌کنند.همان‌طور که همه مادران می‌دانند غذای اصلی شیرخوار قبل از شش ماهگی فقط با شیر مادر است و در صورت نیاز به شروع تغذیه زودرس،مشورت با پزشک پیشنهاد می‌شود.
از پایان شش ماهگی و همزمان با شروع غذای کمکی تا پایان 12 ماهگی هنوز شیرمادر در اولویت است،پس به تغذیه با شیر مادر به طور مکرر و بر حسب تقاضا و تمایل شیرخوار در تمام مدت شب و روز باید توجه شود.
رشد کودک معیار مناسبی برای ارزیابی تغذیه وی است.هر کودکی الگوی رشد مخصوص به خود را دارد و در صورتی که سیر رشد او روی منحنی رشدش مناسب باشد نیاز به مداخله بیشتر وجود ندارد.
شروع تغدیه کمکی شیرخوار سالم از پایان شش ماهگی و براساس توصیه های مراقبان بهداشت در مراکز بهداشتی و پزشکان است. به خاطر داشته باشیم که تا پایان یکسالگی در هر وعده غذایی اول،شیرمادر و سپس دیگر مواد غذایی به کودک داده می شود.
معده کوچک کودک را با غذاها پر نکنید،زیرا این امر سبب می شود که کودک برای مدت طولانی تر سیر بماند و در نتیجه کمتر پستان مادر را بمکد،بنابراین شیر کمتر به او می رسد و هم حجم کلی شیری که مادر تولید می کند،کاهش خواهد یافت.
بخاطر داشته باشیم همزمان با شروع تغذیه تکمیلی نیاز کودک به آب افزایش می یابد پس باید علاوه بر شیرمادر بر حسب نیاز و تمایل کودک آب جوشیده سرد شده به او داده شود.شیرین یا شور کردن غذای کودک توصیه نمی شود،ولی می توان از مقدار بسیار کمی نمک ید دار استفاده کرد.دادن شیرینی از هر نوع به کودک زیر یک سال نامناسب است.


دادن آب میوه زیاد حجم معده کودک را افزایش می دهد از این رو آب میوه یا میوه رسیده و نرم را که با پشت قاشق له کرده اید،دوبار در روز بعد از غذای وسط روز و با حجم کم به کودک بدهید و نگران کمبود ویتامین در کودک خود نباشید.
از اضافه کردن ادویه به غذای کودک زیر یک سال خودداری کنید.ذائقه کودک در این زمان شکل می گیرد و برای بهتر کردن طعم غذای کودک به سوپ او آبلیموی تازه یا آب نارنج تازه اضافه کنید.
همچنین از دادن غذای خانواده هر چند کم به کودک زیر یک سال خودداری کنید،زیرا به دلیل طعم بهتر آن،کودکتان از خوردن غذای خودش اجتناب می ورزد.
همزمان با شروع تغذیه کمکی(از پایان ماه ششم زندگی)قطره آهن به میزان 10 تا 15 قطره برای کودک شروع می شود و تا پایان دو سالگی ادامه پیدا می کند.
قطره مولتی ویتامین یا A+D از 15 روزگی برای کودک شروع می شود و تا پایان دو سالگی ادامه دارد.