راهنمای انتخاب عینک طبی مناسب

در طول دهه های گذشته مواد گوناگونی در ساخت عدسی های عینک به کار گرفته شده است.و تنوع این مواد هم چنان رو به گسترش است.عدسی های عینک به طور کلی به 2 گروه،شیشه ای و پلاستیکی تقسیم می شوند.
• عدسی شیشه ای:
ماده ای که به طور سنتی جهت عدسی های عینک استفاده می شود،شیشه است و یکی از رایج ترین آنها شیشه (Crown) می باشد.
1. شیشه نسبت به ایجاد خش مقاوم است و به راحتی تحت تاثیر عوامل محیطی قرار نمی گیرد.
2. چون ضریب شکست بالاتری دارند،نازکترند.
• عدسی پلاستیکی:
1- وزن این عدسی ها نصف عدسی های شیشه ای است.
2- خش پذیر هستند و بهتر است با پوشش ضدخش مورد استفاده قرار بگیرند.
3- مقاوم به ضربه هستند و خطر شکستگی و صدمه چشمی ندارند.
4- بخار گرفتن در جابجایی بین هوای سردوگرم در آنها کمتر از عدسی های شیشه ای است،مثلا برای یک قصاب که در بین یخچال و بیرون جابجا می شود،مناسب تر است.
5- مواد چسبنده(به عنوان مثال تراشه های آهن در جوشکاری)حفره ای روی عدسی پلاستیکی ایجاد نمی کنند،در حالیکه در عدسی شیشه ای این مشکل وجود دارد.

• عینکهای فشرده:
عینک های فشرده به خاطر ضریب شکست بالاتر،بویژه در بیماران با نزدیک بینی شدید بکار میروند،زیرا سبب کاسته شدن ضخامت لبه ها شده ،از نظر زیبایی برای بیماران قابل قبول تر هستند.البته این مزیت،توأم با شماری از عیب هاست از جمله این که این عینک معمولا وزن بیشتری از عینک های با ضریب شکست معمولی دارند و دیگر این که عینک ها مختصری به رنگ زرد دیده می شوند که در آنها قابل از بین بردن نیست.
 
• عدسی های فتوکرومیک:
عدسی های فتوکرومیک،نوع خاصی از عدسی هستند که در شرایط نوری مختلف تغییر رنگ میدهند،یعنی در روشنایی تیره و در تاریکی روشن شده،نور بیشتری را عبور میدهند.
- در گذشته عدسی های فتو کرومیک فقط از جنس شیشه ساخته می شدند،اما امروزه عدسی های فتوکرومیک پلاستیکی هم در بازار موجود می باشد.عینک فتوکرومیک نمی توند بطور کامل جایگزین عینک آفتابی شود،چون ممکن است تیرگی آن در نور شدید برای حفاظت از چشم ها کافی نباشد،اما به عنوان یک عینک عادی برای افراد فعالی که مکرراً در محیط های روشن و محیط سربسته رفت و آمد می کنند،کارایی خوبی دارد.
- تغییر درجه حرارت می تواند شدت تیرگی عدسی فتوکرومیک را تغییر دهد.هرچه هوا سردتر باشد،عینک تیره تر و هرچه هوا گرمتر باشد،عینک روشن تر خواهد بود.لذا استفاده از این عدسی ها در شرایط آب و هوایی بسیار سرد توصیه نمی شود،زیرا سرما میزان عبور نور از این عدسی ها را تا حد صفر کاهش میدهد.
- از آنجا که روشن شدن کامل عدسی فتوکرومیک چند دقیقه طول می کشد،استفاده از آن برای افراد مسن و هنگام رانندگی در شب توصیه نمیشود.
- عدسی های فتوکرومیک به مرور زمان کهنه می شوند و توانایی روشن شدن را از دست میدهند ، استفاده از عینک فتوکرومیک  کهنه در زمان رانندگی شبانه می تواند خطرآفرین باشد.

• پوشش آنتی رفلکس:
پوشش آنتی رفلکس یک لایه نازک شفاف است که روی سطح عدسی قرار می گیرد و میزان بازتابش نور را از سطح عدسی کاهش میدهد،در نتیجه نوری که قرار بوده بازتابش پیدا کند،از عدسی عبور کرده به چشم می رسد،این خاصیت منجر به افزایش راحتی و بهبود قابل توجه دید فرد می شود.
- توجه داشته باشید که تمیز نگه داشتن عینکی که پوشش آنتی رفلکس دارد،مشکل تر از عینک بدون پوشش است.ضمناً پوشش آنتی رفلکس به آسانی خش بر میدارد و لازم است حتماً یک پوشش ضد خش روی آن استفاده شود.
- شیشه معمولی عینک در حالت عادی 92درصد نور را عبور میدهد و حدود 8درصدنور را بازمی تاباند،استفاده از یک پوشش آنتی رفلکس میزان بازتابش نور را به 2 درصد کاهش داد،میزان عبور نور را به 98 درصد می رساند.
- اگر به جای پوشش یک لایه،از پوشش آنتی رفلکس چند لایه استفاده شود،میزان عبور نور به بیش از 99 درصد می رسد،این 6 تا 7 درصد افزایش نور عبوری به خصوص در افراد مسن،در موقع رانندگی شبانه می تواند عملکرد بینایی را تا حدزیادی بهبود بخشد.
- حذف تصاویر هاله دار بخصوص هنگام رانندگی درشب از مزایای دیگر این پوشش است.
- پوشش آنتی رفلکس سبب می شود که عدسی ضخیم،نازکتر به نظر برسد و لذا استفاده از آن در عدسی های با قدرت بالا توصیه می شود.

• پوشش ضدخش:
عدسی های شیشه ای سختی خوبی دارند و به راحتی خراشیده نمی شوند،اما عدسی های پلاستیکی نرم ترند و به راحتی خش برمیدارند،بهمین دلیل پوشش های خاصی ابداع شده که روی سطح عدسی های پلاستیکی قرار می گیرد و مقاومت آن را در برابر خراشیدگی افزایش میدهد.
- پوشش های ضدخش به حرارت حساسند و در گرما خاصیت خود را ازدست میدهند،از قرار دادن این عینک ها در محیط های خیلی گرم باید پرهیز نمود.