چطور دندان هایتان را سفید کنید؟

سالهای پیش و شاید همین امروزه در بسیاری از فرهنگ ها و مجامع،شکل خاصی از دندانها علامت زیبایی بوده و باشد.رنگ کردن دندانها به رنگهای سیاه و تیره،تراشیدن دندانها به شکلهای مختلف و یا روکشهای طلای دندانها،همگی در فرهنگهای مختلف جهان ممکن است علامت زیبایی شناخته شود،اما در کشور ما و بسیاری از جوامعی که فرهنگ و رفتاری شبیه به ما دارند،داشتن دندانهایی مرتب،خوش شکل و از همه مهم تر سفید،علامت خاص زیبایی دندانها شناخته میشود.
در گویش عام،دندانها به رنگ سفید شناخته می شوند،اما اگر همین رنگ سفید را در جزییات خوب نگاه کنید و رنگ دندان های چند نفر از نزدیکانتان را با هم مقایسه کنید،می بینید که در همین رنگ سفید،درجات متفاوتی از تیرگی و روشنی وجود دارد.در واقع دندانها در ذات خود و از شروع رویش ممکن است به صورت طبیعی سفیدتر و یا زردتر باشند.
پس اگر دوست دارید دندانهای سفیدی داشته باشید،باید با انصاف به دندانهای خود نگاه کنید و اگر دندانهای شما سالم اند و به دلیل بیماری یا مشکل خاصی دچار تغییر رنگ نشده اند،همان رنگ واقعی دندان هایتان را(هر چند کمی هم زرد باشد)بپذیرید و با آن کنار بیایید.از طرفی دندانها ممکن است به دلایل مختلفی در طی سال های بعد از رویش تغییر رنگ بدهند.
این دلایل ممکن است شامل مصرف داروهای مختلف،بیماریهای مختلف در دوران کودکی و جنینی،ضربه خوردن به دندانها،بیماری های خاص ساختمانی در دندانها و نیز درمانهای مختلف دندانپزشکی باشد.هر کدام از این علت ها می توانند شناسایی شوند و بسته به نوع علت،تغییر رنگ دندان،درمان شود.اما در کنار همه این دلایل،رنگدانه ها یکی از اصلی ترین علل برای تغییر رنگ دندانها هستند.رنگدانه های موجود در مواد غذایی، موادرنگی موجود در رژ لب ها و حتی ذرات معلق رنگی موجود در هوا می توانند در خلل و فرج موجود روی دندان ها بنشینند و در طول زمان و با تکرار،روی دندانها ثابت شده و تغییر رنگ دندانها و تا حدی تیرگی آنها را موجب شوند.


در خوراکی هایی مثل چای،قهوه، شکلات،میوه های رنگی مثل آلبالو و گیلاس،آب میوه های رنگی و... رنگدانه های زیادی وجود دارد و کسانی که عادت دارند مقدار زیادی از این مواد را به صورت مرتب و روزانه مصرف کنند،باید منتظر دندان های تیره تری باشند.
اگر می خواهید دندان هایی سفید و براق داشته باشید، 9 توصیه زیر را بکار ببرید:
1- هر روز نخ دندان بکشید:
پلاک(جرم)بین دندان،ذرات تیره غذا را به خود جذب می کند و باعث بوجود آمدن لک روی سطح دندان می شود.استفاده از نخ دندان باعث می شود،این پلاک ها از بین بروند.
2- از محلول های شست و شوی دهان استفاده کنید:
استفاده از محلول های پاک کننده و شست وشوی دهان با این مواد،باعث از بین رفتن ذرات غذا و لکه های سطح دندان می شود.
3- رنگ نوشیدنی های خود را کمرنگ کنید:
چای و یا قهوه خود را کمرنگ تر بنوشید.چای و قهوه کمرنگ حاوی مواد شیمیایی تیره کننده بسیار کمی هستند.
4- غذاهای ترد را بجوید:
جویدن سبزیجات و میوه مانند یک مسواک طبیعی عمل می کند و باعث می شود دندان ها از وجود پلاک و ذرات غذا پاک شده  و آنها را تمیز می کنند.
5-سفیدکننده هایی مانند"کرست"نامرئی هستند.می توانید هنگامی که رانندگی می کنید و یا در حال پختن شام هستید آن را به دندان هایتان بمالید.
6- از یک مسواک مناسب استفاده کنید:
اگر درست مسواک بزنید،ذرات غذا و پلاک ها از بین دندان ها پاک شده و سطح دندان روشن تر از همیشه خواهد شد.
7- جرمگیری کنید:
دندان پزشک شما با وضعیت دندانهای شما به خوبی آشناست و می تواند راههای مناسبی برای سفید کردن دندانها به شما پیشنهاد کند،مثل جرمگیری دندان.می توانید دندان هایتان را با ژل سفید کننده پوشانده و به مدت نیم ساعت و یا در تمام شب آن را روی دندان ها نگه دارید.بستگی به ماندگاری ژل سفید کننده دارد.
از این راه تنها زمانی می توانید استفاده کنید که هدف تان براق کردن و سفید کردن دندانها باشد و بعد می توانید برای چند ماه، دندانهای سفید و زیبا داشته باشید.
8- از سفید کننده های قوی استفاده کنید:
این راه توسط دندانپزشک انجام می شود و شما را سریع تر به هدف تان می رساند(البته کمی گران است).دندان پزشک دندانهای شما را با این ماده سفید کننده می پوشاند و در کمتر از یک ساعت،روشنایی و سفیدی خاصی به دندان های شما هدیه می کند.
9- بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید:
می دانم این حرف را زیاد شنیده اید،اما حقیقت دارد:دو بار در روز مسواک بزنید و یک بار نخ دندان بکشید.این دو راه،ساده ترین و مهم ترین راه برای داشتن دندانهایی سالم و زیباست.