راههای سرعت بخشیدن به بارداری

شاید شما مشتاق باشید به محض اینکه تصمیم به بارداری گرفتید،خبر پدر شدن همسرتان را به او بدهید یا این‌که بخواهید کودک‌تان در زمان به‌خصوصی به دنیا بیاید.در این‌جا 6 روش سرعت بخشیدن به بارداری را به شما پیشنهاد می‌کنیم.این هم یک توصیه پزشکی که دوست دارم از آن مطلع باشید و به آن عمل کنید:«اگر خوردن اسید فولیک را یک ماه قبل از بارداری‌ شروع کنید،احتمال خطر نقص‌های هنگام تولد را کاهش می‌دهید.همچنین به راههای دیگری فکر کنید که می‌تواند شروع سالم‌تری برای کودکان شما باشد.»
• روش اول: از زمان تخمک‌گذاری خود آگاه شوید.
بهترین روش برای این‌که زودتر باردار شوید این است که زمان تخمک‌گذاری‌تان را بدانید.تخمک را چشم یک گاو و اسپرم را به عنوان یک تیر در نظر بگیرید.برای این‌که باردار شوید،یکی از تیرها باید به چشم گاو برخورد کند.
از آن‌جا که اکثر زنان یک تخمک را یک بار در هر دوره قاعدگی‌شان آزاد می‌کنند،تنها چند روز خارج از آن دوره،تخمک می‌تواند منجر به بارداری ‌شود.دانستن دوره قاعدگی‌تان به این معنی است که شما و همسرتان می‌توانید چشم‌های گاو را هدف بگیرید و تیرتان را به هدف بزنید،به جای این‌که چند تیر رها کنید و امیدوار باشید که یکی از آن‌ها به هدف اصابت کند.
شما می‌توانید با توجه به دوره قاعدگی‌تان روشهای متفاوتی را امتحان کنید.اگر دوره قاعدگی‌تان در چندین ماه مختلف نامنظم است، تشخیص دوره تخمک‌گذاری دشوار است.در این صورت با پزشک‌تان مشورت کنید.
• روش دوم: در زمانی مناسب عمل کنید.
شما می‌توانید با دانستن زمانی‌که تخمک از تخمدان‌تان بیرون می‌آید زمان مناسب برای بارداری‌تان را پیدا کنید.بارورترین روزها از سه روز قبل از تخمک‌گذاری تا روز تخمک‌گذاری است.حتی اگر زودتر شروع کنید به شما آسیبی نخواهد رسید.بعضی از زنان 6 روز قبل از زمان تخمک‌گذاری‌شان باردار شدند.

شما چند روز برای باردار شدن وقت دارید،زیرا اسپرم می‌تواند به مدت 5 تا 6 روز در بدن شما زنده ‌بماند.اما تخمک‌تان تنها یک روز زنده است.یعنی اگر شما در روز دوشنبه با همسرتان مقاربت داشته باشید اسپرم تا حدود روز پنجشنبه،یا شاید شنبه،در لوله رحم شما زنده می‌ماند و در انتظار تخمکی برای شناور شدن است.
اگر شما درباره اوج دوره تخمک‌گذاری‌تان مطمئن نیستید،راه ساده‌ای وجود دارد:هر روز با همسرتان مقاربت داشته باشید.این باعث می‌شود که هر روز اسپرم سالم در لوله رحم شما باقی بماند تا زمانی که تخمک رها شود.اگر می‌خواهید بیشتر از آن با همسرتان مقاربت داشته باشید،مشکلی نیست.این روش بارداری شما را سرعت نمی‌بخشد اما ضرری هم ندارد.

• روش سوم: دراز بکشید.
تا مدت‌ها هیچ کس نمی‌دانست که به پشت خوابیدن پس از مقاربت(برای جلوگیری از خروج اسپرم‌ها)می‌تواند احتمال این‌ را که یک اسپرم با تخمک شما برخورد کند،افزایش دهد.حال دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد قرار گرفتن بدن در وضعیتی افقی می‌تواند به بارداری کمک کند.
در سال 2009 محققان در آمستردام دریافتند زن‌هایی که به مدت 15 دقیقه بعد از مقاربت دراز می‌کشند احتمال بارداری‌شان تا حدود 50 درصد از آن‌هایی که به سرعت بلند می‌شوند افزایش می‌یابد.این روش هنگام مقاربت نیز خوب است.مطالعات نشان می‌دهد که اگر اندکی پس از مقاربت در آن وضعیت بمانید باعث می‌شود تا اسپرم‌های همسرتان به جلو پیش روند.در هر صورت امتحان‌اش ضرری ندارد.

• روش چهارم: از فرآیند بارداری خود لذت ببرید.
عجله در بارداری موجب می‌شود تا شما عصبی شوید.در حالی که اگر با این موضوع عادی برخورد کنید،احتمال بارداری شما بیشتر از زمانی خواهد بود که استرس دارید.وقتی شما استرس دارید، هیپوتالاموس- غده‌ای در مغز که هورمون تخمک‌گذاری را تنظیم می‌کند- به خوبی عمل نمی‌کند و موجب می‌شود عمل تخمک‌گذاری شما به تاخیر بیافتد یا اصلا در آن زمان اتفاق نیفتد.
بنابراین هر آنچه می‌توانید انجام دهید تا از فرآیند بارداری خود لذت ببرید.به جای این‌که بگویید:«همین دفعه باید باردار شوم» از رابطه با همسرتان لذت ببرید تا احتمال بارداری شما نیز افزایش یابد.

• روش پنجم: شرایط را برای تولید اسپرم بیشتر مهیا کنید
اسپرم‌‌ها وقتی سالم،قوی و زیاد باشند،احتمال بارداری را افزایش می‌دهند.چندین روش وجود دارد که می‌تواند به همسرتان در این راه کمک کند:
توتون،تنباکو و مواد مخدر مصرف نکنید.این‌ها می‌توانند اسپرم‌ها را ضعیف‌تر کنند.
مواد مغذی فراوان بخورید مثل زینک،اسید فولیک،کلسیم و ویتامین سی و دی که اسپرم را بیشتر،قوی‌تر و متحرک‌تر می‌کند.
از وان و حمام داغ و سونا پرهیز کنید زیرا گرما اسپرم را می‌کشد.بیضه‌ها در دمای 34تا 35 درجه سانتی‌گراد بهتر عمل می‌کنند،یعنی دو درجه سردتر از دمای طبیعی بدن.
هر چه زودتر همسر شما بتواند این تغییرات را انجام دهد،بهتر است:اسپرم فرصتی پیدا می‌کند تا رشد کند،بنابراین با کارهایی که همسر شما امروز انجام می‌دهد،اسپرم‌های بهتری را حدود 3 ماه دیگر تولید خواهد کرد.

• روش ششم: بدن خود را آماده کنید
اگر بدن شما آماده باشد،احتمال بارداری شما نیز افزایش می یابد.اگر می‌خواهید بدانید که در وضعیتی مناسب برای بارداری هستید یا خیر و این‌که برای بهبودی آن چه تغییرانی را باید اعمال کنید،قبل از بارداری خود به پزشک یا ماما مراجعه کنید.ممکن است نتوانید به سرعت از پزشک خود وقت بگیرید یا مشکلات سلامت خود را فوراً حل کنید،اما به‌کار بردن این روش‌ها به شما این امکان را می‌دهد تا هر چه زودتر باردار شوید.
از سیگار کشیدن خودداری کنید زیرا روی باروری تاثیر می‌گذارد.البته حواس‌تان باشد نمی‌گوییم روی جنین.میزان مصرف کافئین خود را نیز کاهش دهید:مصرف بیشتر از یک یا دو فنجان قهوه در روز احتمال بارداری شما را کاهش می‌دهد.