علل و درمان زخم گوشه ی لب

اگر عادت دارید هنگام صحبت کردن به طور دائم گوشه لب تان را با زبان لمس کنید،احتمالاً پس از مدتی گوشه لب تان زخم می شود و به سوزش می افتد.بعضی افراد ممکن است در اثر کمبود برخی از ویتامینها دچار این مشکل شوند.
معمولاً کمبود ویتامین ب 2در بدن چنین التهابی را در گوشه دهان به وجود می آورد.
پزشکان اعتقاد دارند کمبود آهن در رژیم غذایی افرادی که به کم خونی فقر آهن مبتلا هستند نیر چنین التهابی را بوجود می آورد.
کمبود روی در رژیم غذایی نیز یکی دیگر از علل اصلی این بیماری است ولی علت اصلی چنین التهابی دست دندان نامناسب است.در حقیقت اگر ارتفاع دندان شما کوتاه شده باشد،چنین رخدادی دور از انتظار نیست.
در التهاب گوشه دهان همیشه پای یک قارچ بنام کاندیدا در میان است.قارچ کاندیدا بومی دهان هر انسانی است ولی در حالت عادی تعداد آن از مقدار مشخصی بیشتر نمی شود ولی در شرایط ایجاد زخم گوشه لبها تعداد این قارچها در گوشه دهان افزایش می یابد و باعث تشدید التهاب و طولانی شدن زمان بهبودی زخم گوشه لبها می شود.معمولاً التهاب گوشه دهان در دو طرف به صورت هم زمان رویت می شود.
در موارد ساده،فقط گوشه های لب ترک می خورد ولی در موارد پیشرفته حتی ممکن است که گوشه های دهان،زخم و دچار خونریزی شود.گاهی نیز این زخم ها دلمه می بندد و مشکلات و دردهایی را هنگام باز کردن دهان ایجاد خواهد کرد.
نکته اصلی این است که اگر گوشه دهان شما بیش از حد فشرده شود این محل به دلیل رطوبت و تاریکی به محل مناسبی برای رشد قارچ تبدیل خواهد شد.
• علل عفونی: که غالب ترین علت آن به حساب می آیند به دلیل نوع قارچ به نام کاندیدا یا میکروب استافیلوکوک ایجاد می شوند. بهبود کامل آن با حذف کاندیدا از سطح فوقانی زخم امکان پذیر است

• نقص ایمنی: مثل دیابت یا عفونت HIV ممکن است منجر به این بیماری شود.فرم شدید چرکی یا شکاف شدید گوشه لب در بچه ها خصوصا در کودکان دچار سوءتغذیه دیده می شود.البته استرپتوکوک یا استافیلوکوک هم می تواند علت باشد.

• عوامل مکانیکی: در افرادیکه از دندان مصنوعی استفاده نمی کنند و یا دندانهای مصنوعی آنها کامل نیست،طی پروسه پیری چین های عمیق مورب در کنار لب ایجاد شده و ضربات مکرر به این چین ها باعث شکاف گوشه لب می شود.

• سوء تغذیه: خصوصا کمبود ریبوفلاوین،آهن و پروتئین باعث ایجاد لبهای نازک و شکننده و شکاف گوشه لب می شود.بیماری کرون یا گرانولوماتوز اوروفاسیان در بعضی از بیماران دیده می شود.
این بیماران غالبا ناحیه مثلث شکل خشن قرمز و متورم در یک یا هر دو گوشه دهان دارند.در افرادیکه دندان مصنوعی استفاده نمی کنند شیار عمیقی در زوایای دهان ایجاد می شود.

• درمان: دندانهای مصنوعی بایستی هر شب از دهان خارج شود و در محلول قارچ کش گذاشته شود.در صورتیکه شکاف گوشه لب ناشی از دندان مصنوعی باشد،با کمک ترکیبات ضد قارچ (از جمله میکونازول) قابل درمان است.بعلاوه استفاده از دندان های مصنوعی که شکل دهان را حفظ کنند،موثر است.
ضایعات پوستی ناشی از استافیلوکوک با مصرف پمادهای باکتری کش حداقل 4 بار در روز قابل درمان است.
برای درمان باید علت آن برطرف شود.در صورت کمبود ویتامینها، آهن یا روی از قرص آهن و زینک پلاس و مولتی ویتامینها طبق دستور پزشک استفاده نمایید.دور لبهای خود را همیشه خشک نگه دارید و از لمس مکرر گوشه لبها با زبان خودداری کنید و نیز از تجمع آب دهان در گوشه لبها جلوگیری کنید.