توصیه هایی درباره مصرف وارفارین

هدف از درمان با عوامل ضد انعقادی چون وارفارین(کومادین)کاهش و پیشگیری از تشکیل لخته خون است.مهمترین جنبه درمانی وارفارین حفظ سطح درمانی دارو در خون است.اگر سطح دارو در خون خیلی پائین باشد احتمال تشکیل لخته خون وجود دارد و چنانچه سطح دارو بالا باشد احتمال خونریزی وجود دارد.
درمان موثر و مطمئن در گرو داشتن دانش درباره درمان با وارفارین و عوامل موثر بر درمان میباشد.راهنمای دارویی ارائه شده جهت پاسخ به سوالات شما درباره درمان با وارفارین تهیه شده است.
• وارفارین چیست؟
قرص وارفارین داروی ضد تشکیل لخته است که توانایی بدن برای تشکیل لخته خون را کاهش میدهد.
هدف پزشک شما از تجویز وارفارین جلوگیری از تشکیل لخته ای است که بدن شما به آن نیاز ندارد.از جمله موارد استفاده از وارفارین میتوان به ریتم نامنظم قلب،آمبولی ریه،بیماریهای دریچه ای قلب و دریچه مصنوعی و تشکیل لخته در عروق عمقی اشاره کرد.
• وارفارین چگونه کنترل میشود؟
با تست PT و INR کنترل میشود.
INR  3-2 در اکثر موارد معرف سطح درمانی وارفارین است که این میزان ممکن است با توجه به شرایط بیماری شما و نظر پزشک شما متفاوت باشد. INR کمتر از 1.5 نشان میدهد که خون شما خیلی غلیظ است و شما ممکن است در معرض تشکیل لخته قرار بگیرید. در این حالت پزشک معالج شما مقدار دارو را افزایش میدهد.در موارد INR بالاتر از درمانی مثلا 4.5 خون شما خیلی رقیق است و ممکن است خطر خونریزی وجود داشته باشد که پزشک معالج شما مقدار دارو را کم میکند.
درکسانی که وارفارین را تازه شروع میکنند INR ممکن است سطح متغیری داشته باشد از اینرو کنترل مکرر سطح  INR تا رسیدن آن به سطحی ثابت لازم است.


• وارفارین را در چه زمان مصرف کنم؟
مهمترین نکته در باره مصرف قرص وارفارین،خوردن دارو در وقت معین است بطوریکه فراموش نشود.
زمان ایده ال مصرف دارو”عصر”است.
با توجه به اینکه غذا ممکن است بر جذب دارو تاثیر بگذارد،دارو نیم ساعت قبل یا یکساعت بعد از غذا مصرف شود.
• وارفارین را تا چه زمانی مصرف کنم؟
بسته به نظر پزشک معالج شما و بر اساس نوع بیماری شما،ممکن است درمان موقت یا برای تمام عمر باشد.
• به هنگام مسافرت چه اقداماتی لازم است؟
پزشک شما میزان دارو را تنظیم میکند ولی سعی کنید رژیم غذایی ثابت داشته باشید و از مصرف الکل زیاد خودداری کنید.
• اگر جراحی،درمان دندانپزشکی یا سایر اقدامات تهاجمی مثل آنژیوگرافی داشته باشم چه اتفاقی می افتد؟
بر اساس نوع کار درمانی شما،وارفارین با نظر پزشک معالج شما موقتا قطع میشود.و ممکن است درمان جایگزین با دارو های ضد انعقادی دیگر شروع شود.از اینرو قبل از هر اقدامی پزشک خود را مطلع کنید.چرا که ممکن است در خطر خونریزی قرار گیرید.
• آیا رژیم غذایی با مصرف وارفارین تداخل دارد؟
وارفارین با ویتامین K رژیم غذایی شما تداخل دارد.
منابع غذایی ویتامین K برگ سبزیجات سبز تیره چون بروکلی، اسفناج، کاهو و کلم سبز است.نکته مهم مصرف هفتگی یکنواخت این سبزیجات است نه حذف کامل این ترکیبات از رژیم غذایی.  
• وارفارین با چه داروهایی تداخل دارد؟
برخی آنتی بیوتیک ها،مسکن ها ،داروهای ضد التهابی ،داروهای ضد صرع،ضد افسردگی،ضد پلاکت،ضد دیابت ،ضد چربی،ضد نقرس، داروهای گوارشی،داروهای ضد قارچ و نیز داروهای گیاهی نظیر جوز هندی ممکن است سبب بالا رفتن یا پائین آمدن بیش از حد INR شوند.نکته مهم مصرف این دارو ها زیر نظر پزشک معالج است
• عوارض احتمالی
خونریزی از بینی،لثه هنگام مسواک زدن،استفراغ خونی،خون در ادرار،مدفوع قرمز یا تیره،کبودی غیر طبیعی،قطع نشدن خونریزی در بریدگی ها،افزایش خون قاعدگی،سردرد گیجی و ضعف،درد و التهاب غیر طبیعی،ریزش مو و بثورات پوستی
- اگر دارو را فراموش کردید خودسرانه مقدار دارو را زیاد نکنید
- مکمل های غذایی و داروهای دیگر را بدون مشورت با پزشک خود تغییر ندهید، شروع نکنید و قطع نکنید.تغییرات واضح و زیاد در رژیم غذایی خود ندهیدورزش هایی که تماسی است و احتمال آسیب رسانی دارد انجام ندهید.الکل زیاد مصرف نکنید.در حین بارداری از مصرف وارفارین بپرهیزید.