خونریزیهای گوارشی؛علل و راه‌حل

یکی از علل شایع‌تر خونریزیهای شدید مقعدی در افراد بالای ۶۰ سال، خونریزی معده یا دوازدهه است به خصوص اگر خونریزی سریع و شدید باشد.خونریزی آهسته‌ای که از معده یا دوازدهه منشا می‌گیرد و از مجرای روده عبور می‌کند، موجب سیاه شدن مدفوع می‌گردد.البته خوردن شیرین‌بیان یا ترکیبات آهن نیز می‌تواند باعث سیاه شدن رنگ مدفوع شود.
• در صورت وجود خون در مدفوع چه کار کنیم؟
اگر متوجه وجود خون در مدفوع خود یا در سنگ توالت شدید، هر چه زودتر به اورژانس مراجعه کنید. منشا خونریزی ممکن است مشکل ساده‌ای مثل هموروئید (بواسیر) باشد، اما شما باید از عدم وجود حالات جدی‌تری مانند سرطان روده بزرگ مطمئن شوید.
• استفراغ‌های خونی چه تشخیص‌هایی را مطرح می‌کنند؟
خون استفراغ شده مطرح‌کننده خونریزی از مری،معده یا قسمت فوقانی روده کوچک (دوازده) است.
خونریزی بخش‌هایی از روده که پایین‌تر از دوازدهه قرار دارند،معمولا به سمت بالا، یعنی به معده بازنمی‌گردد، بلکه وارد مدفوع می‌شود.استفراغ خون با رنگ قرمز روشن نیز نشان می‌دهد که خونریزی تنها مدت کوتاهی قبل از بروز استفراغ آغاز شده است.
خونی که مدت زمان طولانی‌تر در معده باقی ‌مانده باشد، معمولا قرمز تیره یا قهوه‌ای رنگ است، یا شبیه تفاله ی ته‌نشین شده ی قهوه است.
• خون‌ریزی‌های دستگاه گوارش چطور تشخیص داده می‌شوند؟
در خونریزی قسمت فوقانی مجرای گوارش،پزشک از روشی به نام آندوسکوپی مجرای فوقانی استفاده می‌کند.در این روش یک لوله فیبر نوری کوچک از طریق مری پایین فرستاده شده و وارد معده می‌گردد تا محل خون‌ریزی را کشف کند.


در خونریزیهای مجرای گوارش تحتانی پزشک ممکن است از کولونوسکوپی استفاده کند.کولونوسکوپی مشابه اندوسکوپی فوقانی است اما لوله آن از طریق مقعد وارد شده و در درون معده بزرگ به سمت بالا هدایت می‌شود.
در اغلب موارد تشخیص وجود خون در مدفوع فقط از طریق انجام تست‌های آزمایشگاهی امکان‌پذیر است،زیرا مقدار خون،کمتر از مقداری است که قابل رویت باشد و به این حالت"خون مخفی"گفته می‌شود.

• درمان خونریزیهای دستگاه گوارش چگونه صورت می‌گیرد؟
درمان بستگی به علت و شدت خونریزی دارد.
در خونریزی واریس مری ممکن است از روش‌های گوناگونی برای توقف خونریزی استفاده شود.
اگر خونریزی از یک دیورتیکول منشا گرفته باشد، تزریق مستقیم دارو به داخل سرخرگ تغذیه کننده آن می‌تواند خونریزی را متوقف کند.
در خونریزی ناشی از زخم، گاستریت ( التهاب معده) ، پولیپ‌ها یا بواسیر (هموروئید) درمان عامل زمینه‌ای در اغلب موارد باعث توقف خونریزی می‌شود.
گاهی اوقات با استفاده از جریان الکتریکی یا نور لیزر که از طریق یک اندوسکوپ به محل منتقل می‌شود، می‌توان خونریزی معده، دوازدهه یا روده بزرگ را متوقف ساخت.
در مواردی که خونریزی به این درمان‌ها پاسخ نمی‌دهد، عمل جراحی ضرورت می‌یابد.