عفونت های فرصت طلب چه هستند؟

در حالی که بسیاری از ویروس ها می توانند به وسیله سیستم ایمنی بدن کنترل شوند، HIV سلول های سیستم ایمنی را هدف قرار داده و آلوده می کند. این سلول ها بخشی از گلبول های سفید خون هستند که CD4 نامیده می شوند. HIV این سلول ها را در اختیار گرفته و از آن ها کارخانه ویروس سازی می سازد. ویروس های ساخته شده رشد کرده، به سلول CD4 آسیب می رساند یا آن را نابود می کند در نتیجه سیستم ایمنی بدن شما تضعیف می شود.
زمانی که تعداد زیادی سلول از دست دهید بدن قادر نخواهد بود در برابر عفونت ها مقابله کند و بیماری های جدی نظیر سرطان و مشکلات مربوط به سیستم عصبی در بدن به سرعت پیشرفت می کنند. این بیماری ها عفونت های فرصت طلب (OIS) نامیده می شوند چرا که از ضعف سیستم دفاعی بدن استفاده می کنند. OIS می تواند به بستری شدن و معلولیت بینجامد و در نهایت اصلی ترین دلیل مرگ افراد مبتلا به +HIV است.
مرکز مراقبت و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا فردی +HIV را که تعداد سلول های CD4 او 200 یا کمتر باشد را مبتلا به ایدز معرفی می کند. همچنین شرایط دیگری نیز هستند که یک فرد +HIV را در مرحله ایدز می شناسد. این مرکز لیستی از 20 عفونت فرصت طلب را منتشر کرده که به عنوان عوامل تشخیص ایدز شناخته می شوند. افراد مبتلا به ایدز می توانند با مصرف دارو سیستم ایمنی بدن خود را بازسازی و تعداد سلوول های CD4 خود را به عددی بالاتر از 200 برسانند.
مقابله و درمان در عفونت های فرصت طلب
بهترین راه آن است که سیستم ایمنی بدن خود را در قویترین حالت ممکن نگاه دارید. با مصرف داروهای HIV پیش از آنکه تعداد زیادی CD4 از دست بدهید عدد آن را در حدود 350 نگاه دارید. در این حالت سیستم دفاعی می تواند کار معمولش را انجام دهد. اما اگر تعداد سلول ها به زیر 250 هم رسید مصرف دارو می تواند از پیشرفت عفونت ها جلوگیری کند. به این عمل طب پیشگیری (prophylaxis) گفته می شود.

درمان در بیشتر موارد موثر است اگر بیمار به پیشرفت عفونت توجه کند. هرچه سریعتر نوع عفونت و میزان آن تشخیص داده شده و درمان آغاز شود شانس آنکه عفونت به طور کامل از بین برود بیشتر است. پس از آنکه درمان اصلی پایان یافت بیمار احتمالا به درمان نگاه دارنده نیاز خواهد داشت تا از بازگشت عفونت جلوگیری شود اما اگر تعداد سلول های زیاد شوند ممکن است دیگر به درمان های نگاه دارنده نیازی نباشد. به هر حال هیچ گاه نباید بدون مشورت پزشک درمان را متوقف کرد.

عفونت های فرصت طلب در زنان
برخی عفونت ها در زنان متفاوت از مردان رخ می دهند:

- مردها هشت بار بیشتر از زنان مستعد ابتلا به بیماری سارکوم کاپوزی که نوعی سرطان پوست با منشا عروقی است و برخی در مرحله ایدز به آن مبتلا می شوند هستند.

- زنان از مردان بیشتر مستعد ابتلا به عفونت های  ذات الریه باکتریایی و یست هستند. عفونت های یست همان عفونت های قارچی هستند که می توانند در مرحله ایدز با انواع متفاوت بسته به منطقه جغرافیایی ظاهر شوند.

- زنان آمار بالاتری از ابتلا به تپخال های عفونی را دارند.

- دیسپلازی نوعی موقعیت پیش از سرطان است که می تواند در دستگاه تناسلی اتفاق بیفتد و درمان آن در زنان +HIV به مراتب سخت تر خواهد بود. دیسپلازی درمان نشده می تواند منجر به سرطان گردنه رحم شود که شروع آن در لایه های سطحی و سپس در بقیه قسمت ها  خواهد بود. سرطان گردنه رحم یا سرویکال کانسر گاهی نیاز به درمان در تمام طول عمر بیمار را دارد. از این رو برای زنان +HIV بسیار مهم است که آزمایش های مربوط به زنان، دیسپلازی و سرطان را انجام داده و به طور منظم تحت نظر پزشک متخصص باشند.

و در نهایت استفاده منظم از دارو، حفظ سلامت جسم، روح و ذهن بهترین راه مفابله با عفونت هاست. این کار بار ویروسی را پایین نگاه داشته و در مقابل تعداد سلول های CD4 را بالا نگاه می دارد.

رایج ترین عفونت های فرصت طلب در افراد HIV+

Candidiasis: می تواند در دهان، مری یا دستگاه تناسلی و بدون در نظر گرفتن تعداد سلول های CD4 در افراد مثبت با منفی ایجاد شود اما به هر حال امکان پیشرفت آن در افراد با تعداد سلول CD4 زیر 200 بیشتر است.

CMV) Cytomegaloviras): به وسیله ی ویروسی اغلب در چشم ایجاد می شود و از نشانه های آن دانه های سیاه در چشم، نقاط کور و در نهایت کم شدن دید است. این ویروس می تواند مغز، ریه، روده ها و شکم را نیز درگیر کند و معمولا در افراد با CD4 زیر 50 پیش می آید.

Cryptoceccosis: به وسیله قارچی ایجاد می شود که مغز را درگیر کرده و منجر به مننژیت می شود. افراد مبتلا به این عفونت معمولا سردرد و تب داشته و حال عمومی خوبی ندارند. البته ابتلا به این عفونت جدی بسیار نادر است اما امکان ابتلا به آن در افراد با CD4 زیر 50 وجود دارد.

Cryptosporidiosis: به وسیله یک انگل تک یاختی ایجاد می شود که شکم و روده های بزرگ و کوچک را درگیر کرده منجر به اسهال، استفراغ و حالت تهوع شده، افراد با CD4 کمتر از 100 شانس ابتلای بیشتری به این بیماری دارند. از آن جایی که این انگل در در آب آلوده و مدفوع زندگی می کند لازم است پس از استفاده از حمام و دستشویی که توسط دیگران نیز استفاده می شود دست های خود را به دقت بشویید. نوشیدن آب پاکیزه نیز امری ضروری است و اگر از تمیز بودن آب اطمینان ندارید لازم است آن را برای 3 دقیقه بجوشانید.

Mycobacterium avium complex: به وسیله باکتری ایجاد می شود که می تواند ارگان های مختلفی را درگیر کند و بیشتر در افراد با CD4 زیر 50 ایجاد می شود.

Mycobacterium tuberculosis: به وسیله باکتری ایجاد می شود که می تواند اعضای مختلفی را درگیر کند. این بیماری معمولا در افراد مثبت با CD4 زیر 350 و در افراد منفی به شکل بسیار مشابهی رخ می دهد. اغلب ریه ها را آلوده کرده و منجر به سرفه، تب، عرق شبانه، کاهش وزن و خستگی می شود. این بیماری در افراد با CD4 زیر 200 می تواند سیستم عصب مرکزی، قلب، مغز، شکم و روده ها را نیز درگیر کند.