۴ ورزش برای کشیدگی مچ پا

مچ پاها تمام وزن بدن را تحمل می‌کنند.آسیب مچ پا بسیار شایع است و تعداد زیادی از افراد دچار آسیب‌های مچ پا می‌شوند.مچ پا به وسیله‌ی رباط ها (لیگامان ها) نگهداری می‌شود.
پیچ خوردن یا کشیدگی مچ پا یکی از آسیب‌های شایع این مفصل است.این آسیب وقتی که رباط‌های مفصل در معرض کشش در جهت نامناسب و یا بیشتر از حد طبیعی قرار گیرند،ایجاد می‌شود.از هم گسیختن رباط ها ممکن است بسیار جزیی باشد و یا پارگی کامل ایجاد شود.کشیدگی و ضرب دیدگی‌های مچ پا اغلب به علت سقوط و زمین خوردن و یا ضربه‌ای پرقدرت که مچ پا را از وضعیت طبیعی‌اش خارج می‌کند،رخ می‌دهد.
همچنین بیشتر آسیب‌های مچ پا در اثر فعالیت‌های ورزشی ایجاد می‌شود.فعالیت هایی مانند دویدن، پریدن یا پیاده‌روی ممکن است منجر به آسیب‌دیدگی مچ پا شود.علائم پیچ‌خوردگی مچ پا شامل درد،حساسیت و ایجاد درد در لمس، ورم، کبودی(خونمردگی)،ناتوانی در راه رفتن و ایستادن و خشکی مفصل می‌باشد.
• کمک‌های اولیه
استراحت، کمپرس با یخ (گذاشتن کیسه یخ) و بالا بردن پا اولین اقدام در برخورد با آسیب مچ پا است. استفاده از این اقدامات به کاهش التهاب پس از آسیب کمک می‌کند. به خاطر داشته‌باشید که هرچه زودتر اقدامات اولیه فوق را انجام دهید، موثرتر خواهند بود.
• چهار ورزش
اگر ورزش‌هایی که متناسب با میزان تحمل درد توصیه شده اند، رعایت گردند، پس از مدتی علائم آسیب در مچ پا بهبود خواهد یافت. ورزش‌های زیر هر بار 10 مرتبه و سه تا چهار بار در روز تکرار شود.
1- در حالی که نشسته‌اید و زانو‌ها و پا‌هایتان صاف است، پاهای خود را از ناحیه مچ به بالا و پایین حرکت دهید.


2- در حالی که نشسته‌اید و زانو‌ها و پا‌هایتان مستقیم است، حوله‌ای دور پای آسیب دیده قرار داده و از حوله برای کشیدن پا به سمت بدنتان استفاده کنید.
3- روی هر دو پا بایستید. بر روی پنجه پا‌هایتان، با قدرت بدنتان را بالا ببرید و سپس به آرامی پاشنه‌های پا‌هایتان را پایین بیاورید.
4- بر روی پای آسیب دیده بایستید و در این حالت سعی کنید تعادل خود را به مدت یک دقیقه حفظ کنید.