درمانهای طبیعی برای اضطراب

فرقی نمی‌کند اینکه همیشه اضطراب زیاد داشته باشید یا به طور موقت دچار این درد باشید، احتمالا تمایلی به مصرف دارو ندارید. شاید واقعا هم نیاز نباشد.درمان‌های غیردارویی زیادی برای برطرف کردن اضطراب و تشویش وجود دارد. از جمله می‌توان به تکنیک‌های کنترل ذهن برای آرام شدن اشاره کرد. البته برخی از این تکنیک‌ها در لحظه پاسخگو هستند در حالی‌که برخی دیگر در طول زمان خاصیت درمان گر دارند.
1. بابونه
اگر دچار دلشوره و اضطراب هستید، دمنوش بابونه می‌تواند باعث آرام شدن شما بشود. برخی از مواد تشکیل‌دهنده بابونه دقیقا همان کاری را با مغز می‌کنند که داروهای آرام بخش همچون والیوم انجام می‌دهند. تحقیقات نشان داده است، افراد مضطربی که 8 هفته پشت سر هم چای بانونه مصرف می‌کردند، بسیار بیشتر از بیمارانی که دارو می‌خوردند، اضطرابشان کاهش پیدا کرده است.
2.چای سبز
گفته می‌شود راهب‌های بودایی ژاپنی می‌توانند برای ساعت‌ها بسیار ریلکس و آرام مراقبه کنند. یکی از دلایل آرامش آنها ماده موجود در چای سبز آنها به نام اِل- تیانین است. محققان ثابت کرده‌اند اِل- تیانین موجب کنترل تپش قلب و فشار خون و در نتیجه کاهش اضطراب می‌شود.بیشترین میزان اِل- تیانین را می‌توانید در چای سبز پیدا کنید‌، البته برای تاثیر فنجان‌های زیادی چای سبز بنوشید.
3.سنبل الطیب
برخی از گیاه‌های دارویی باعث آرامش بدون خواب‌آلودگی می‌شوند (همچون اِل- تیانین) و برخی دیگر خاصیت آرام بخش و مسکن دارند. سنبل الطیب (والرین) در دسته دوم جای می‌گیرد. این گیاه باعث خواب راحت به خصوص برای آن دسته از افرادی می‌شود که دچار کم‌خوابی و بی خوابی هستند.


این گیاه خواب آور حاوی مواد آرامش بخش است و دولت آلمان آن را به عنوان دارویی برای بی خوابی تائید کرده است.سنبل الطیب بوی بدی دارد و بیشتر مردم کپسول یا قرص آن را به جای آن ترجیح می‌دهند. ترجیحا این گیاه را بعدازظهر مصرف کنید. سنبل‌الطیب را اصولا همراه با دیگر گیاهان آرام بخش همچون رازک، بابونه و بادرنجبویه دم می‌کنند.

4. بادرنجبویه
این گیاه دارویی نیز در کاهش استرس و داشتن خواب راحت موثر است. افرادی که حدود 600 میلی گرم از این گیاه را روزانه مصرف می‌کنند، آرام‌تر از افرادی هستند که قرص‌های آرام بخش مصرف می‌کنند. با اینکه این گیاه خاصیت آرامش بخش دارد اما تحقیقاتی نشان داده است مصرف بیش از حد آن باعث افزایش اضطراب می‌شود. بنابراین، بر اساس دستور مصرف آن را به میزان کم مصرف کنید. این گیاه را می‌توانید از عطاری‌ها به صورت دم نوش، کپسول یا قرص تهیه کنید. این دارو نیز با دیگر گیاهان آرام‌بخش همچون رازک، بابونه و سنبل الطیب ترکیب می‌شود.

5. ورزش
ورزش برای ذهن و جسم بسیار مفید است. با انجام تمرینات ورزشی می‌توانید اضطراب خود را در لحظه از بین ببرید. اگر بر اساس یک برنامه مشخص و منظم ورزش کنید، اعتماد به نفستان افزایش می‌یابد و احساس سلامت بیشتری می‌کنید. از جمله دلایل اضطراب، بیماری و چاقی است که در اثر ورزش کردن هر دوی آنها از بین می‌روند.

6. درمان 21 دقیقه‌ای
این زمان نشان می‌دهد چقدر ورزش کمک می‌کند تا اضطراب خود را کاهش دهید. هنگامی‌که واقعا مضطرب هستید روی تردمیل بدوید تا پس از ورزش آرامش خود را به دست بیاورید. بهتر است روزانه 20 تا 30 دقیقه ورزش‌هایی انجام دهید که تپش قلب شما را افزایش می‌دهند ، همچون تردمیل، دویدن، بالا رفتن از پله‌ها یا ... . اگر اهل ورزش نیستید حداقل روزانه مسافتی را با سرعت بالا پیاده روی کنید.

7. تمرین تنفس و سوال پرسیدن
برای هوشیاری کامل هنگام تنفس، از خود سوال‌های ساده‌ای بپرسید. در یک جای آرام بنشینید، چشمان خود را ببندید و به نحوه تنفس خود و دم و بازدم هایتان توجه کنید. همزمان از خود سوال‌های ساده‌ای بپرسید و روی تنفس خود تمرکز کنید. مثلا، دمای هوایی که وارد بینی شما می‌شود چند است؟ وقتی نفستان خارج می‌شود چه تغییری در بدن شما ایجاد می‌کند؟ وقتی هوا وارد ریه‌های شما می‌شود چه حسی دارید؟

8.اسطوقدوس
ویژگی مست کننده (نه همچون مشروبات الکلی) اسطوقدوس از نظر روانی باعث آرامش می‌شود. یک تحقیق یونانی ثابت کرده است بیمارانی که در مطب در انتظار نوبت خود هستند با استشمام رایحه اسطوقدوس راحت‌تر این زمان را تحمل می‌کنند. برخی از دانشجویان نیز اعلام کرده‌اند این رایحه در طول امتحان به آنها آرامش می‌دهد.در یک تحقیق آلمانی، قرص‌های اسطوقدوس (شاید در ایران نباشد) باعث کاهش نشانه‌های اضطراب می‌شود و بسیار موثرتر از لورازپام و دیگر والیوم‌ها است.

9.حبس نفس
نفس خود را بگیرید و رها کنید. البته لازم نیست این کار را تا حدی که کبود شوید ادامه دهید. فقط کافیست همچون تمرینات یوگا با تنفس‌های عمیق روح خود را آرام کنید. یکی از بهترین تنفس‌های عمیق روش 4-7-8 یوگا است. برای این منظور به طور کامل از طریق دهان هوا را بیرون بدهید، سپس از طریق بینی هوا را به داخل بکشید و تا 4 بشمارید. نفس خود را تا 7 بشمارید و نگه دارید و سپس اجازه دهید از دهان شما با شمارش تا عدد 8 خارج شود. این کار را دست کم دوبار در روز انجام دهید.

10.سریعا غذا بخورید
برخی از مواقع مردم در نتیجه گرسنگی مضطرب و عصبی می‌شوند. بنابراین، هنگامی‌که دچار اضطراب شدید یعنی قند خون شما کاهش پیدا کرده است بهترین کار خوردن یک میان وعده سبک همچون گردیا یک تکه شکلات تلخ به همراه یک لیوان آب یا چای گرم است.رژیم غذایی مناسب در طولانی مدت موجب کاهش استرس می‌شود. سعی کنید از گیاهان همچون کلم، غذاهای دریایی و گوشت در وعده‌های غذایی خود استفاده کنید. این نوع مواد اسید فولیک و مواد مغذی دیگری دارند که به کاهش اضطراب کمک شایانی می‌کنند.

11. صرف صبحانه
از اینکه به خودتان گرسنگی بدهید دست بردارید. بیشتر افرادی که دچار تشویش و استرس فراوان هستند، صبحانه نمی‌خورند. توصیه ما این است که حتما چیزی همچون تخم مرغ که سرشار از پروتئین و کولین است، میل کنند. کمبود کولین باعث افزایش اضطراب بیهوده در انسان می‌شود.

12.مصرف امگا 3
شما می‌دانید که روغن ماهی برای قلب مفید است و از افسردگی نیز جلوگیری می‌کند. امگا 3 موجب کاهش اضطراب نیز می‌شود. در تحقیقاتی ثابت شده است، دانش‌آموزانی که 5/2 میلی گرم در روز از ترکیب اسیدهای چرب امگا -3 به مدت 12 هفته استفاده می‌کنند اضطراب کمتری از دانش آموزانی دارند که قرص آرام بخش می‌خورند. کارشناسان توصیه می‌کنند تا حد امکان در وعده‌های غذایی خود از امگا -3 استفاده کنید. ماهی‌های چرب آب‌های سرد همچون سالمون منبع غنی اسیدهای چرب مفید هستند.

13.دست برداشتن از تفکرات منفی
وقتی دچار اضطراب هستید، بسیار آسان است که همیشه افکار منفی داشته باشید و به دنبال انتهای بد یا فاجعه باشید. ذهن شما درگیر مسائل غیر قابل تحمل می‌شود و همیشه هراس این را دارد اگر این اتفاق‌ها واقعا رخ دهند چه می‌شود؟ این مساله واقعا زندگی انسان را خراب می‌کند و روح را از بین می‌برد.به جای این افکار بیهوده، نفس عمیق بکشید، پیاده روی کنید و روی مسائل واقعی تمرکز کنید.

14. حمام آب گرم
هرچقدر هم احساس اضطراب داشته باشید، پس از استراحت در سونای خشک یا بخار، احساس آرامش خواهید داشت. با گرم کردن بدن خود، گرفتگی عضلات و استرس خود را کاهش می‌دهید. احساس گرما روی تولید سروتونین تاثیر می‌گذارد. گرم کردن بدن را می‌توان نوعی ورزش نیز دانست.