سلامت باش

پیشگیری بهتر از درمان بیماریها

سلامت باش

ترمیم و یا اصطلاحا جوش خوردن استخوان شکسته، نیازمند گذر زمان است و معمولا بیماران راجع به این موضوع کم‌طاقت هستند. عواملی همچون سن بیمار، نوع شکستگی استخوان، مواد معدنی موجود در بدن و خون، در تسریع ترمیم شکستگی موثرند. در این مطلب قصد داریم شما را با نکاتی آشنا کنیم که منجر به افزایش سرعت بهبودی استخوان‌های شکسته می‌شوند.
1- دخانیات را کنار بگذارید.برخی از این موارد ممکن است مستقیما روی سرعت بهبودی استخوان‌های شکسته شما اثر نگذارند، اما این مورد به‌صورت مشهودی سرعت بهبودی استخوان‌های شما را افزایش خواهد داد. مصرف دخانیات گردش خون در محل شکستگی را کم می‌کند و از رسیدن مواد معدنی و سلول‌های ترمیم کننده جلوگیری می‌کند.
2- کافئین را کنار بگذارید.قهوه، نوشابه سیاه و دیگر نوشیدنی‌های حاوی کافئین باعث می‌شوند شما میزان بیشتری از کلسیم را از طریق ادرارتان از دست بدهید.
3- رژیم غذایی سالمی‌حاوی کلسیم داشته باشید.سعی کنید تا مواد معدنی را به‌صورت متعادل از طریق مصرف انواع مواد غذایی به بدنتان برسانید. همچنین با توجه به نیاز کلسیم، خوردن لبنیات را فراموش نکنید و به این نکته توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد کلسیم تاثیری بر سرعت بهبودی استخوان نخواهد داشت. به جز مصرف لبنیات، مصرف گوجه، کلم بروکلی، کاهو، پیاز و بادام نیز به سرعت بهبود شما کمک می‌کنند.
4- به توصیه‌های پزشکتان با دقت گوش دهید. اگر پزشکتان تاکید دارد که با چوب زیر بغل راه بروید و یا استراحت مطلق داشته باشید، حتما این کار را انجام بدهید. اگر پزشکتان تاکید دارد تا مفاصلتان را حرکت دهید، حتما به این موضوع توجه داشته باشد.در صورتی که توصیه‌های پزشک را جدی نگیرید، ممکن است عواقب ناگواری در انتظار شما باشد.

5- شاد باشید و روحیه تان را از دست ندهید.تحقیقات نشان داده که شاد بودن در حین دوران نقاهت، به بهبود شما سرعت می‌بخشد. کتاب بخوانید، از لحظات استراحتتان لذت ببرید. تنها به این فکر کنید که به زودی خوب خواهید شد و به روند عادی زندگی برخواهید گشت.
6- بیش از حد فعالیت نکنید.به خاطر داشته باشید که بدن شما در حال ترمیم استخوان است و این موضوع سبب می‌شود میزانی از انرژی شما صرف این موضوع شود. پس سعی کنید زمان استراحت خود را بیشتر کنید و از فعالیت روزانه خود بکاهید.

• مراقبت از استخوان گچ گرفته
در طول چند هفته تا چند ماهی که بسته به تشخیص پزشک، اندام باید بی‌حرکت شود، یک سری نکات باید مورد توجه قرار گیرد:
1- بالا نگه داشتن عضو: بهتر است که بیماران در هر حالتی اندام گچ گرفته را بالاتر از سطح قلب خود نگه دارند. این مساله به کاهش درد، ورم و نبض زدن اندام کمک می‌کند. دست گچ گرفته بهتر است از طریق بندهای مخصوص به گردن آویخته شود و پای گچ گرفته در هنگام نشستن و خوابیدن روی بالشی قرار گیرد.
2- استراحت: درد نشانه‌ای از وارد شدن آسیب به اعضای بدن است. پس باید آن را جدی گرفت و از کارهای غیرضروری به خصوص با اندام آسیب دیده خودداری نمود تا ترمیم و بهبودی سریع تر رخ دهد.
3- استفاده از یخ: قرار دادن کیسه نایلونی حاوی یخ روی ناحیه شکسته، به کاهش درد و ورم عضو کمک می‌کند. اگر بسته یخ مرطوب است بهتر است ابتدا یک پارچه نازک خشک روی محل موردنظر قرار داده شود. بهترین زمان موثر بودن این کار، در دو روز اول شکستگی استخوان و بی‌حرکت نمودن آن می‌باشد.
4- ورزش کردن: برای به جریان انداختن خون در عضو، بهتر است که بیماران مفاصل دو طرف محل شکستگی که آزاد هستند را ورزش دهند. این مفصل‌ها شامل مفصل مچ پا، انگشتان دست و پا، آرنج و زانو هستند. ورزش باید با احتیاط و با نظر پزشک معالج انجام شود تا به عضو آسیب دیده صدمه وارد نکند.

• باز کردن گچ گرفتگی استخوان
پس از باز کردن گچ استخوان شکسته، موارد زیر در عضو گچ گرفته مشاهده می‌شود:
1- عضلات ضعیف: عضلات اطراف استخوان شکسته، به دلیل بی‌حرکتی، کوچک و ضعیف می‌شوند. اما با شروع استفاده مجدد، آنها توان خود را بازمی‌یابند و اندازه آنها نیز طبیعی می‌شود.
2- خشکی پوست: پوست ناحیه‌ای که در زیر گچ یا بریس بوده است، خشک و شکننده خواهد شد، زیرا امکان تعریق و تبادل هوا برای آن فراهم نبوده است. استفاده از کرم‌های نرم کننده مناسب، می‌تواند به بازگشت شرایط مناسب به پوست کمک نماید. همچنین برخی بیماران، پوست خود را دردناک و حساس می‌یابند که خاراندن آن با ناخن‌ها باعث زخم شدن آن می‌شود. باید تا مدتی مدارا نمود تا این مشکلات برطرف شوند.
3- ورم کردن اندام: هنگامی‌که اندام در حال ترمیم است، ممکن است ورم کند، حتی پس از باز شدن گچ اندام. این مساله مخصوصا در آسیب‌های ساق و ران پا رخ می‌دهد. بهتر است تا مدتی اندام را بالاتر از سطح قلب نگه داشت و در صورت تداوم مشکل، به پزشک مراجعه نمود.

تعداد بازدید:۴۱۹

اخطار:مطالب پزشکی تنها جنبه آموزشی و پیشگیرانه داشته و نباید جایگزین مراجعه به پزشک تلقی کرد. هدف از ثبت مطالب جنسی ایجاد روابطی صمیمانه بین زن و شوهر و استحکام کانون خانواده است.