سلامت باش

پیشگیری بهتر از درمان بیماریها

سلامت باش

در گذشته افراد بالای 50 سال سن به مطب پزشکان متخصص ارتوپد و بیماری‌های مفاصل مراجعه می‌کردند اما این روزها اگر سری به مطب این پزشکان زده باشید با مشاهده بیمارانی که درمطب این پزشکان منتظر نشسته اند، خواهید دید که این نوع دردها زودتر از موعد به سراغ جوانان بخصوص شهرنشینان آمده است.
در حالی شاهد سرعت در شهرنشینی و کاهش سن ابتلا به این بیماری هستیم که به گفته بسیاری از متخصصان در مورد کاهش سن ابتلا به این بیماری، آماری در دست نیست اما از افزایش مراجعه کنندگان جوان به مطب ها می‌توان گفت که سن ابتلا به بیماری مفاصل رو به کاهش است.این در حالی است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته در این زمینه آمارها گویا و آشکارا نشان دهنده کاهش سن ابتلا به بیماری مفاصل است.
اگر در حدود دو دهه گذشته افراد بالای 55‌سال به مراکز درمانی ارتوپدی و فیزیوتراپی مراجعه می‌کردند ولی این روزها افراد 30 ساله با درد‌های ناشی از گردن، زانو، مفاصل و کمر به این مراکز مراجعه می‌کنند و عموما پزشکان علت این امر را عدم تحرک عنوان می‌کنند.از سوی دیگر بروز انحرافات جانبی در ستون فقرات دختران بیش از پسران دیده می‌شود.
خانمی 30 ساله که کارمند ساله است، به دلیل بروز آرتروز در ناحیه گردن به مطب پزشک متخصص مراجعه کرده است.در مورد بیماریش می‌گوید:در روزهای اول که دردهای ناشی از آرتروز به سراغم آمد، باورم نمی‌شد که در سنین پایین به این بیماری دچار شده ام اما بعد از انجام رادیولوژی مشخص شد که دچار آرتروز گردن هستم.وی اضافه می‌کند: البته این بیماری در بین همکارم که سن و سال پایینی دارند نیز دیده شده است.


آقایی 31 ساله که راننده تاکسی است نیز کمردرد مزمن دارد و به تشخیص پزشک معالجش دچار دیسک کمر شده و باید تحت درمان و در نهایت عمل جراحی قرار گیرد، در این زمینه می‌گوید: از حدود دو سال پیش درگیر این بیماری هستم که پزشکم عمل جراحی را توصیه کرده است.
زندگی شهر نشینی سن ابتلا به بیماری‌های مفاصل و استخوان را از 55 تا 60 سالگی به کمتر از 30 سالگی کاهش داده است.ماشینی شدن زندگی ها بخصوص درشهرهای بزرگ منجر به بروز بیماری‌های مفاصل نه تنها در سنین بالا بلکه در سنین پایین شده است بر این اساس باید تغییری اساسی در نوع زندگی افراد بوجود آید.وی با بیان اینکه افراد به دلیل مشغله کاری کمتر پیاده روی می‌کنند،این در حالی است که بهترین راه برای کاهش سن ابتلا به بیماری‌های مفصلی پیاده روی است هر چند که تغذیه نیز به نوبه خود در بروز این گونه بیماریها تاثیرگذار است.
نوع تغذیه افراد نسبت به گذشته بهبود یافته اما عوامل بسیار اساسی در بروز آرتروز، تعویض مفاصل و به‌صورت کلی بیماری‌های مفاصل و استخوان نقش دارد که مهم ترین آن بی‌تحرکی و وزن بالا است.مصرف دخانیات به‌صورت مستقیم در بروز این گونه بیماریها نقش ندارد اما به‌صورت غیرمستقیم نقش داشته و سبب بروز پوکی استخوان می‌شود.
این دردها در روزهای اول به‌صورت اسپاسم شدید خود را نشان می‌دهد و افراد این گونه دردها را زیاد جدی نمی‌گیرند در حالی که آرتروز در راه است.افرادی که ساعت ها به‌صورت مستمر با رایانه کار کرده و گردن خود را به سمت پایین می‌آورند، افرادی که ساعت ها یکجا وبی حرکت می‌نشینند و همچنین افرادی که سرشان را در موقع خواب با شکل نامناسبی قرار می‌دهند دچار اسپاسم شدید گردن می‌شوند.
به افرادی که از رایانه بسیار زیاد استفاده می‌کنند، توصیه می‌شود تا هر نیم ساعت یک بار از جای خود بلند شده و ورزش‌های مرتبط به گردن وشانه را انجام دهند تا عضلات از خشکی و گرفتگی خارج شوند.افرادی که دچار اسپاسم شدید گردن هستند باید از بالش‌های کوتاه استفاده کرده و گردن را به یک سمت خم نکنند.
وزش باد به‌صورت مستقیم درد بیماران مبتلا به اسپاسم و درد مفاصل را تشدید می‌کند.این دسته از بیماران باید از قرارگرفتن در مسیر باد بخصوص زمانی که عرق کرده‌اند پرهیز کرده و زمانی که استحمام می‌کنند باید موهای خود را خشک کرده و از خیس و خنک نگه داشتن گردن بپرهیزند.

اخطار:مطالب پزشکی تنها جنبه آموزشی و پیشگیرانه داشته و نباید جایگزین مراجعه به پزشک تلقی کرد. هدف از ثبت مطالب جنسی ایجاد روابطی صمیمانه بین زن و شوهر و استحکام کانون خانواده است.