سلامت روانی بیماران شیمی درمانی

اگر یکی از افراد خانواده و یا یکی از دوستان شما دچار سرطان شده باشد و به صلاحدید پزشک باید شیمی‌درمانی شود، شما به عنوان یک فرد تاثیرگذار در زندگی او می‌توانید توصیه‌های زیر را به کار بندید:
1- به بیمار تلقین کنید که می‌تواند شیمی‌درمانی را با موفقیت پشت سر بگذارد و حتما بیماری سرطان را شکست خواهد داد. تحقیقات مختلف، نتایج خیره کننده‌ای از موفقیت افرادی که دارای اعتماد به نفس بالا بوده‌اند و روحیه شکست‌ناپذیری داشته‌اند، نشان داده است.
2- شما باید بدانید فردی که در حال شیمی‌درمانی است، دارای روحیه خاص و شکننده است و ممکن است با کوچک‌ترین موضوع ناراحت شود و روحیه اش را از دست بدهد. بنابراین سعی کنید ناراحت نشود. سعی کنید برنامه منظمی‌را برای زندگی از هم پاشیده شده بیمار سرطانی تنظیم کنید و روح زندگی را به او و خانواده‌اش برگردانید.
3- سعی کنید او را به خوردن غذاهای سالم و تازه تشویق کنید. حس چشایی افراد مبتلا به سرطان در اثر شیمی‌درمانی تغییر می‌کند و ممکن است میل به غذا خوردن در آنها کم شود که همین امر منجر به بدتر شدن شرایط آنها می‌شود. شما باید جلوی این وخامت اوضاع را بگیرید.
4- برای بیمار خود وقت بگذارید و سعی کنید دائما موجبات خنده و شادی او را فراهم کنید. اصلا او را ناراحت نکنید، زیرا استرس سبب بدتر شدن شرایط یک بیمار سرطانی می‌شود. ثابت شده است که خنده و شادی، استرس را از بین می‌برد و موفقیت شیمی‌درمانی را بالا می‌برد.
5- از انجام کارهای به ظاهر کوچک و سطحی برای بیمار مانند تلفن کردن و گردش رفتن و خرید کردن، کوتاهی نکنید.


6- برخی از بیماران سرطانی ممکن است با مشاهده سختی‌های روش شیمی‌درمانی، از درمان بیماری خود منصرف شوند و دیگر به پزشک مراجعه نکنند. بنابراین وظیفه شماست که به عنوان یک دوست، پیگیر کارهای پزشکی او شوید و از پزشک او وقت ملاقات بگیرید و حتی او را به مطب پزشک جهت معاینه و انجام شیمی‌درمانی ببرید. این کارها سبب می‌شود تا فرد سرطانی متوجه شود که تنها نیست و وجود او برای شما مهم است. بنابراین ترغیب می‌شود تا روند درمان خود را طی کند.
7- به او توصیه کنید تا وقت بیشتری را برای استراحت خود صرف کند تا بهبودی او سریع‌تر اتفاق بیفتد.
8- در نظر داشته باشید که بیماران سرطانی که تحت شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند، در لحظه لحظه درمان خود، نیاز به حمایت عاطفی خانواده و دوستان خود دارند. اگر لحظه‌ای او را رها کنید، فشارهای روانی، او را در برابر بیماری خطرناک سرطان از پا در می‌آورد.
9- او را در انجام کارهای روزانه اش یاری کنید. معمولا پس از شیمی‌درمانی، خستگی و ضعف به سراغ این بیماران می‌آید و آنها را از انجام کارهای روزانه باز می‌دارد.
10- برای روحیه دادن به بیمار و بالا بردن قدرت او برای شکست سرطان، می‌توانید به همراه او سراغ افرادی که قبلا به سرطان مبتلا بوده‌اند و هم اکنون بهبودی کامل پیدا کرده‌اند بروید و نکات مهمی‌را که با رعایت آنها توانسته‌اند بر سرطان غلبه پیدا کنند بپرسید تا این نکات را در طول دوره درمان بیمار به کار بگیرید.
11- به یاد داشته باشید مراقبت از کسی که تحت شیمی‌درمانی است، بسیار وقت گیر و خسته کننده می‌باشد. بنابراین باید با برنامه از قبل طراحی شده جلو بروید، وگرنه در اثر عدم تنظیم برنامه‌های زندگی خود، به مشکل بر می‌خورید و ممکن است از کمک کردن به او منصرف شوید.
12- از پزشک متخصص بخواهید تا فعالیت‌ها و ورزش‌هایی که برای بیمار ضرر ندارد را بگوید و حتما او را به انجام فعالیت‌های ورزشی و تفریحی ترغیب کنید. این گونه فعالیت‌ها علاوه بر این که سبب تقویت روحیه و اعتماد به نفس بیمار می‌شود و شانس بهبودی او را افزایش می‌دهد، باعث می‌شود تا فرد سرطانی کمتر فرصت کند به بیماری و شکست خود در برابر بیماری فکر کند و روحیه اش کمتر خراب می‌شود.
13- گاهی اوقات شما به عنوان دوست فرد سرطانی، باید به تنهایی به حرف‌های او گوش دهید و مشکلات او را بشنوید. حداقل کاری که گوش دادن شما می‌کند این است که حس می‌کند که تنها نیست و یک حامی‌دارد.
14- افسردگی مهم‌ترین معضلی است که این گونه بیماران به آن مبتلا می‌شوند. هرگز نگذارید که این احساس بر فرد سرطانی که تحت شیمی‌درمانی قرار گرفته است، غلبه پیدا کند.
15- حتما به او توصیه کنید تا در طول دوره درمان، بهداشت شخصی را بیشتر رعایت کند، زیرا در طی شیمی‌درمانی، سیستم ایمنی بدن افراد ضعیف می‌شود و اگر فرد به بیماری مسری و عفونی مبتلا شود، طول دوره درمان افزایش پیدا می‌کند و احتمال موفقیت شیمی‌درمانی کاهش پیدا می‌کند.
16- اگر وضعیت روحی و روانی فرد بسیار تضعیف شد، حتما به روانپزشک و یا روانشناس مراجعه کنید و راه‌های افزایش اعتماد به نفس را با توجه به شرایط بیمار جویا شوید.
17- حتما به خدا توکل کنید و از او آرامش بجویید و مطمئن باشید کسی که درد را داده است، راه درمانی را هم برای او قرار داده است.
18- به فرد سرطانی بگویید خود را خسته نکند و بیشتر استراحت کند، زیرا شیمی‌درمانی انرژی زیادی از فرد می‌گیرد و او را خسته می‌کند.
19- از هر کسی که تفکر منفی درباره بهبودی بیماری سرطان دارد (یعنی می‌گوید سرطان قابل درمان نیست) دوری کنید و در عوض با افراد مثبت نگر معاشرت کنید.
20- از هر‌گونه معاشرت با افرادی که دچار بیماری حتی مختصر مانند سرماخوردگی و تب هستند دوری کنید، زیرا همان گونه که گفته شد سیستم ایمنی بدن فرد در اثر شیمی‌درمانی ضعیف شده و احتمال ابتلا به بیماری در او بسیار بالاست. به‌خصوص در فصول سرد سال این نکته بسیار حائز اهمیت می‌باشد.