همه چیز در مورد ماه چهارم بارداری

سه ماهه ی دوم بارداری دوره ای پر فراز و نشیب و تغییرات برای مادر محسوب می شود. اصلی ترین دلیل این تغییرات به هم ریختگی تعادل هورمونی است.در سه ماهه دوم او تحرک زیادی دارد و احساس ضعف و سنگینی مخصوص دوران بارداری کمتر به چشم می‌خورد، از این رو این دوره بهترین زمان برای خرید وسایل کودک است.
زن باردار در هفته‌های اول و یا حتی تا پایان سه ماهه اول بارداری حالت‌های ابتدای بارداری‌اش را مانند گذر از یک مرحله بیماری می‌پندارد اما پس از ورود به سه ماهه دوم تغییرات هورمونی را در خود کمتر می‌بیند. این تحول بزرگ روانی در زن باردار باعث می‌شود تا او ادامه راه بارداری را به‌‌رغم برخی دردها و رنج‌های جسمی راحت‌تر تحمل کرده و بیشتر به لذت مادر شدن بیندیشد.
در سه ماهه دوم هر چند دیگر خبری از حالت‌های تهوع صبحگاهی، خستگی و… نیست اما به دلیل بزرگتر شدن کیسه آب دور جنین و رشد کردن جفت برخی رباط‌ها و ماهیچه‌هایی که از رحم و روده‌ها محافظت می‌کنند، دچار کشیدگی شده و این کشیدگی منجر به احساس دردهای موقتی می‌شود.
اکثر زن‌ها از این فرایند بی‌خبر بوده و دچار دغدغه و نگرانی می‌شوند. البته این نکته بدان معنا نیست که زن باردار نسبت به هر دردی بی‌توجه باشد. اطلاعاتی که خود و همسرش می‌توانند در این دوره به دست آورند به مادر باردار کمک زیادی می‌کند. بهتر است به او گوشزد شود که اگر درد مداوم بود و با تغییر حالت و وضعیت بدنی کمتر و یا قطع نشد می‌بایست به پزشک زنان و زایمان مربوطه مراجعه کند. در غیر این صورت بهتر است با گرفتن برخی اطلاعات پزشکی علت اصلی دردهای خود را درک کند.
روانشناسان می‌گویند همسر در هدایت او به سمت پذیرش بارداری نقش مهمی دارد. اگر همسر نقش حمایت کننده داشته و همدردی و همدلی بیشتری با او داشته باشد مشکلات عاطفی زن باردار کاهش پیدا کرده و در نتیجه با تغییرات ناشی از بارداری راحت‌تر کنار می‌آید.


یکی از اتفاقات خوبی که برای زن باردار در این دوره می‌افتد، افزایش اشتها در او است. برخلاف سه ماهه اول او تمایل بیشتری به خوردن انواع خوراکی‌ها پیدا کرده و همین نکته ممکن است احتمال ابتلا او به بیماری دیابت را افزایش دهد. در این زمان نیز نقش شوهر باز پررنگ‌تر شده و می‌بایست از همسر خود بخواهد تا وعده‌های غذایی خود را به چند وعده در روز کاهش داده تا به یکباره قند خونش افزایش پیدا نکرده و احتمال ابتلا به دیابت در او کاهش پیدا کند. جنین در هفته چهاردهم از این هفته حرکات جنین بیشتر آشکار می‌شود اما آنقدر زیاد و محسوس نیست تا زن باردار آن را حس کند.
نکته جالبی که ممکن است زوجین منتظر را در عین تعجب به شادی وادارد. این است که در این هفته کرک‌های مویی مانند روی تمام بدن جنین را پوشانده و این مسئله نقش محافظتی در برابر سرما برای او ایجاد می‌کند. البته این کرک‌های محافظت کننده پس از این که بدن جنین در ماه هشتم بارداری چربی بیشتری گرفت خود به خود ریزش کرده و تنها قسمتی از آن باقی می‌ماند. انتخاب نام عده‌ای از والدین براین تصورند که تا جنسیت مسافرکوچکشان مشخص نشده است نباید اسمی برای او انتخاب کرد و یا این که تا هفته‌های اول پس از به دنیا آمدن کودک هم فرصت برای انتخاب نام کودکشان دارند.
اما متخصصان روانشناسی و رفتارشناسی برخلاف این باور معتقدند انتخاب نام کودک در هفته‌های اول بارداری و قبل از تعیین جنسیت برای پذیرش جنسیت از سوی پدر و مادر و نیز هویت بخشی به کودک‌شان نکته کلیدی است که غالب والدین می‌بایست به آن توجه کنند. معمولاً در هفته‌های اول بارداری زن و مرد هر یک تصور خاصی از جنسیت فرزندشان دارند. آنها هر یک ممکن است دوست داشته باشند صاحب فرزند با جنسیتی خاص باشند و این مسئله باعث فکر کردن هر یک از آنها به آن جنسیت خاص شده و با این شیوه تصورهای قالبی را در سر می‌پرورانند و به محض این که متوجه جنسیت فرزندشان می‌شوند ممکن است آرمان‌هایشان با انتظارات همخوان نبوده و در نتیجه هر یک از آنها برای پذیرش جنسیت جدید به مدت زمان زیادی نیاز داشته و یا حتی تا پس از تولد فرزند تفکرات کلیدی‌شان را در پرورش نقش جنسیتی فرزند به کار گرفته و او را با بحران هویت جنسی روبه‌رو کنند.
از این رو توصیه می‌شود والدینی که تا قبل از هفته پانزدهم بارداری نام فرزندشان را انتخاب نکرده‌اند حتماً یک نام دخترانه و یک نام پسرانه برای فرزندشان انتخاب کنند و حتی جنین را با هر دو نام خطاب کنند.
این وضعیت باعث باور و پذیرش هر دو جنسیت برای مرد و زن باردارش می‌شود و تا هفته‌های آتی که جنسیت از طریق سیستم‌های سونوگرافی قابل تشخیص است آنها با ذهنی آماده فرزند خود را می‌نامند. علاوه بر این تعیین نام جنین و صدا زدن مکرر او با نامش باعث می‌شود تا او هویت مستقل پیدا کرده و والدین واقعیات مربوط به او را راحت‌تر می‌پذیرند. تغییرات بارداری در هفته ۱۵ یکی از عوارضی که ممکن است در این هفته رخ بنماید ایجاد التهابات لثه‌ای و درد دندان است. این تغییرات باعث افزایش احتمال تشکیل پلاک‌های باکتریایی در ناحیه لثه شده و آن را مستعد خونریزی می‌کند. این تحولات بر اثر تغییرات هورمون پروژسترون است و جای هیچگونه نگرانی نیست زیرا پس از مدتی خود به خود اثر آن از بین می‌رود. زن باردار در این هفته و هفته‌های بعد ممکن است به طور متوسط هفته‌ای ۴۵۳ گرم وزن اضافه کند. سردردهای گاه و بیگاه نیز آزاردهنده است.
به دلیل قطع مصرف مسکن‌ها در این دوره بهتر است با کمپرس آب سرد در ناحیه پیشانی و گردن دردهای او را کاهش داد. غلبه بر تغییرات هورمونی یکی از راه‌های غلبه بر اثرات تغییرات هورمون‌ها این است که زن و شوهر بدانند چه اتفاقی در جنین در حال شکل‌گیری است. همسر اگر توجه داشته باشد که زن باردارش اینک بیش از هر چیز به سلامت کودکش فکر می‌کند با او به گونه‌ای رفتار می‌کند که اثرات تغییر هورمون‌ها برایش کمتر محسوس شود.
جنین در هفته پانزدهم بارداری دیگر اندازه یک پرتقال است، گوش‌هایش در دو طرف سر کاملاً شکل گرفته مردمک چشم‌هایش به سمت بالا حرکت می‌کند. او در این هفته کاملاً می‌تواند انگشت‌هایش را بجنباند و حرکات تنفسی از خود بروز دهد.