سلامت باش

پیشگیری بهتر از درمان بیماریها

سلامت باش

ممکن است سرخرگهای شما متعاقب رسوب کلسترول،سلولها و سایر مواد دچار گرفتگی شوند.این امر سبب کاهش جریان خون به قلب شده و در نتیجه احساس ناراحتی در قفسه سینه رخ می دهد.گاهی ممکن است یک لخته خون به شکل ناگهانی ایجاد شده ویا بدتر گردیده و به طور کامل جریان خون را قطع نماید که این امر منجر به حمله قلبی می شود.آنژیوپلاستی سبب بازشدن سرخرگهای دچار انسداد شده و جریان خون را به عضلات قلب بر می گرداند.
آنژیوپلاستی یک روش مداخله کروناری از طریق پوست (PCI) می باشد (و نه یک روش جراحی)، که از طریق یک سوراخ کوچک در سرخرگ پا یا دست صورت گرفته و از طریق بادکردن یک بادکنک کوچک موجود در سر کاتتر،سرخرگ قلبی دچار انسداد را باز می سازد.
• چرا من نیاز به آنژیوپلاستی دارم ؟
ممکن است افراد دچار انسداد در سرخرگهای قلبی،چنانچه احساس ناراحتی زیادی در قفسه سینه بکنند یا انسدادسرخرگهای قلبی،آنها را در معرض خطر حمله قلبی یا مرگ قرار بدهد، نیاز به آنژیوپلاستی پیدا کنند.سالانه افراد بسیار بیشتری تحت آنژیوگرافی کروناری قرار می گیرند.
• چگونه آنژیوپلاستی انجام می شود ؟
1- پزشک ناحیه ای کوچک در کشاله ران یا بازو را بی حس کرده و یک لوله کوچک را به داخل سرخرگ می راند.این امر دردی بیش از گرفتن خود برای یک آزمایش خون ندارد.
2- یک لوله نازک پلاستیکی (کاتتر) به داخل سیستم سرخرگی رانده می شود تا به سیستم سرخرگ کروناری (قلبی)‌برسد.


3- از طریق مشاهده در یک صفحه خاص اشعه ایکس،پزشک می تواند کاتتر را داخل سرخرگ جابجا نماید.سپس یک سیم بسیار نازک به داخل محل انسدادرانده می شود.درروی این سیم یک کاتتربایک بادکنک نازک وقابل اتساع درانتها،بداخل محل انسدادرانده میشود.
4- بادکنک (بالون) متسع می شود و پلاک را به کناره ای رانده و سرخرگ را تحت فشار قرار می دهد تا باز شود و خون به شکل آسان تری جریان پیداکند.این عمل را بیش ازیک بار می توان انجام داد.
5- دربرخی ازافرادیک لوله سیمی تحت عنوان استنت که به شکل محکم روی یک بادکنک خاص قرارداردبه داخل محل دچارانسدادرانده می شود.
6- با متسع کردن بادکنک،استنت در مقابل دیواره های سرخرگ باز می شود.استنت در محل خود قفل می شود و به بازبودن سرخرگ کمک می کند.
7- بالون و کاتتر ها بیرون آورده می شوند.اکنون سرخرگ بازبوده و قلب شما خون مورد نیاز خود را دریافت می کند.
 
• آیا آنژیوپلاستی با درد همراه است ؟
خیر، آنژیوپلاستی سبب درد بسیار کمی می شود.پزشک محلی که کاتتر وارد می شود را بیحس می کند.ممکن است هنگامی که کاتتر وارد می شود،شما اندکی احساس فشار کنید.
شما بیدار و هوشیار هستید،اما ممکن است جهت آرامش بیشتر به شما دارو داده شود.ممکن است آنژیوپلاستی از 30 دقیقه تا چندین ساعت بسته به نوع انسداد و تعداد انسدادها به طول انجامد.
ممکن است محل واردشدن کاتتر زخمی شود و کبود شدگی نیزشایع است.اگر متوجه خونریزی یا افزایش درد یا تورم بشوید،به پزشک خود اطلاع بدهید.
 
• پس از آنژیوپلاستی چه می شود ؟
زمانی که کاتتر از دست یا پای شما خارج می شود، یک پرستار یا پزشک معمولا فشار مستقیمی رابه مدت 15دقیقه یا بیشتر برروی محل واردشدن کاتتر جهت اطمینان از عدم خونریزی داخلی وارد می کند.
اگر آنژیو پلاستی از طریق پا صورت گرفت، شما برای چند ساعت به آرامی به پشت می خوابید و پزشک یا پرستار شما را از لحاظ علایم خونریزی یا درد قفسه سینه بررسی می کند.اگر آنژیو پلاستی از طریق دست صورت گیرد، شما نیاز به خوابیدن در بستر ندارید.
تقریبا همواره می بایست یک شب را جهت استراحت در بیمارستان سپری کنید. گاهی اقامت بیشتری هم مورد نیاز است.
خطراندکی برای ایجاد لخته در داخل استنت و در نتیجه انسداد جریان خون سرخرگ وجود دارد . پزشک شما جهت پیشگیری از این امر برای شما آسپیرین یا سایر داروها را تجویز خواهد کرد. مصرف این داروها تا زمان توصیه شده توسط پزشک ضروری است.
از برداشتن وزنه سنگین یا فعالیت جسمانی شدید در 2-1 روز اول پس از عمل خودداری کنید تا سوراخ موجود در دست یا پای شما بهبود یابد.
در مورد عوامل خطرزای قلبی عروقی خود تان که باید آنها را اصلاح کنید، آموزش لازم را ببینید.

• من چگونه می توانم بیشتر یاد بگیرم ؟
با پزشک،پرستار یا مشاور سلامتی خود مشورت کنید.اگر مبتلا به بیماری قلبی می باشید یا قبلا دچار سکته مغزی شده اید،ممکن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند.ایجاد تغییرات در شیوه زندگی آنها جهت کاهش میزان خطر مهم است.
شما می توانید از کتابچه ها و بروشورهای علمی جهت انتخاب زندگی سالمتر و کاهش میزان خطر،کنترل بیماری و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنید .دانایی توانایی است بنابراین بیشتر بیاموزید و بیشتر زندگی کنید.

تعداد بازدید:۳۲۵

اخطار:مطالب پزشکی تنها جنبه آموزشی و پیشگیرانه داشته و نباید جایگزین مراجعه به پزشک تلقی کرد. هدف از ثبت مطالب جنسی ایجاد روابطی صمیمانه بین زن و شوهر و استحکام کانون خانواده است.