راههای ایجاد و درمان قارچ ناخن

عفونت یا بیماری ناخن با تحمیل درد طاقت فرسا آسایش بیماران را از بین خواهد برد،باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها، عوامل شیمیایی و فیزیکی از جمله عوامل ابتلا به بیماری‌های شایع ناخن است که فرد را دچار عفونت و درد بسیار شدیدی می‌کند که این عفونت در ناخن پا شایع‌تر از ناخن دست است.
خاک، آب آلوده، استفاده از وسایل مشترک مانند دمپایی و استخرها از راه‌های ایجاد بیماری قارچ ناخن است که موجب اسکان قارچ‌ها و مهیا شدن شرایط برای رشد بیشتر و انتقال آنها به فرد دیگر می‌شود.امروزه یکی از بیماری‌های پوستی، بیماری قارچ ناخن است که نسبت به دیگر قارچ‌ها درمان طولانی‌تری دارد.
بسیاری از پزشکان با بررسی ناخن‌ها می‌توانند به تعدادی از بیماری‌های سیستمیک در افراد پی ببرند به همین دلیل ناخن در کارکرد انگشتان و حفاظت از بافت نرم دست و پا نقش مهمی دارد.بیماری قارچ ناخن به صورت ضخیم روی ناخن ظاهر می‌شود که معمولا این بیماری در ابتدا یک یا چند ناخن پا را و سپس انگشتان شست دست را درگیر می‌کند.
عامل این نوع قارچ در محیط و خاک و یا از طریق تماس با حیوانات اهلی افراد را مبتلا می‌کند،عدم استفاده از جوراب یا کفش در محیط بیرون به‌خصوص در خاک کشاورزی یا استخرهای عمومی و حمام‌های مشترک شرایط را برای ورود قارچ‌ها به پوست و رشد آن در ناخن فراهم می‌کند.
بافت‌های دور ناخن یکی از علامت‌های مشخصه قارچ ناخن است،انتقال قارچ به بافت‌های ناخن موجب اختلال در رشد و شکنندگی ناخن می‌شود و شکل عادی خود را از دست می‌دهد که به سختی با ناخن‌گیر گرفته می‌شود به طوری که ضخامت آن روز به روز بالا می‌رود و باعث تخریب صفحه ناخن و وارد شدن آن به گوشت اطراف می‌شود.


به همین دلیل بافت دور ناخن از علامت مشخصه قارچ ناخن است.علائم بیماری قارچ ناخن بی‌سر و صدا است و بعد از مدت‌ها تشخیص داده می‌شود،با انتقال قارچ به بافت ناخن رشد آن مختل و شکننده خواهد شد و شکل عادی خود را از دست می‌دهد که به سختی با ناخن‌گیر گرفته می‌شود به طوری که ضخامت ناخن‌ها روز به روز بیشتر می‌شود.
با یک آزمایش ساده به شکل تراشیدن پوست‌های زیر ناخن و دیدن قارچ زیر میکروسکوپ می‌توان ابتلا به این قارچ را تشخیص داد.در گذشته برای درمان این بیماری از کشیدن ناخن استفاده می‌کردند که امروزه این روش به تنهایی موثر نیست،مراحل درمان ضد قارچ باید ادامه‌دار باشد تا موجب پیشرفت قارچ نشود چون ممکن است ظاهر ناخن‌ها بهبود یابد اما قارچ‌ها همچنان در بافت وجود داشته باشد.
طولانی‌ترین دوره درمان قارچ‌های پوست مربوط به قارچ‌های ناخن است،هر دارویی در ناخن نفوذ نمی‌کند و باید حتما از داروهای خوراکی ضدقارچ استفاده کرد. این درمان معمولا بین 2 تا 4 ماه طول می‌کشد و گاهی لازم است ناخن جراحی و کشیده شود. بعد از اتمام مراحل درمان، لازم است دوباره آزمایش قارچ انجام شود تا با منفی شدن جواب آزمایش، درمان‌ها متوقف شوند.
قارچ‌های ناخن به‌خصوص برای بیماران دیابتی خطرناک و پای آنها را درگیر می‌کند،به مرور این بیماری در افراد دیابتی با قارچ کف پا و پوست همراه خواهد شد که می‌تواند مشکل ساز شود اما به طور کل قارچ ناخن به تنهایی برای سلامت خطرناک نیست و فقط ظاهر ناخن را نازیبا می‌کند.
معمولا این بیماری اول ناخن‌های دست و بعد پا را درگیر می‌کند. همچنین فردی که قارچ ناخن دارد باید وسایل شخصی مانند کفش، دمپایی و به‌خصوص وسایل حمامش را جدا کند تا سایر افراد خانواده مبتلا نشوند.