سلامت باش

پیشگیری بهتر از درمان بیماریها

سلامت باش

کشیدن سیگار با کاهش جریان خون در بدن به دیسک‌ها، الیاف عضلانی و رباط‌های کمر آسیب رسانده و موجب تخریب آنها می‌شود. از آنجا که با تخریب رباط‌ها و عضلات کمر توسط سیگار، حتی کوچک‌ترین ضربه به کمر آن را دچار مشکل می‌کند، با ترک سیگار می‌توان از بروز بسیاری از کمردردها جلوگیری کرد.
با گنجاندن ورزش در برنامه زندگی روزانه و تقویت عضلات کمر و شکم که در پایدار نگه داشتن ستون کمری نقش عمده‌ای دارند، می‌توان تا حد زیادی از بروز کمردرد جلوگیری کرد.کمردردهای ناشی از بلند کردن بار سنگین در حالت نامناسب و انجام کارهای تکراری سبک نیز با اصلاح سبک زندگی و رعایت نکات لازم قابل پیشگیری است.
کمردرد یکی از شایع‌ترین بیماری‌هاست و حدود 80 درصد مردم به آن دچار می‌شوند که شایع‌ترین علت آن ناشی از انجام کارهای سنگین و قرار گرفتن در وضعیت نامناسب در زمان طولانی است که با وارد کردن فشار به عضلات کمر، رباط‌ها و دیسک‌ها دردهای شدیدی را در بدن فرد ایجاد می‌کند.
تقریبا یک درصد کمردردها هم به دلیل برخی مشکلات جدی در ناحیه کمر و برخی بیماری‌هاست که از آنها می‌توان آرتروز مهره‌های کمر، تخریب دیسک‌های کمری و فشار به کانال نخاعی، جابجایی‌ها و شکستگی‌های مهره کمری را نام برد.اختلاف طول اندام‌های تحتانی بر اثر شکستن یا قطع پاها و استفاده از پروتزهای نامناسب، آرتروز و عفونت‌های لگن، رماتیسم و پوکی استخوان نیز از علل شایع کمردرد هستند.
دردهای سیاتیکی که بر اثر فشار بر عصب سیاتیک به وجود می‌آید بسته به اینکه کدام ریشه عصبی تحت فشار دیسک‌ها باشد قسمتی از عصب سیاتیک را به درد آورده و در قسمت‌ خاصی از بدن خود را نشان می‌دهد. مثلا اگر ریشه‌های بالایی کمر دچار مشکل شده باشد بیشتر در قسمت ران درد ایجاد می‌شود تا مچ پاها.


22 درصد از علل کم‌تر شایع کمردرد را مشکلات مفصل، لگن و پاها تشکیل می‌دهند و با درمان مشکلات این قسمت‌ها می‌توان کمردرد ناشی از آن را هم درمان کرد. مثلا اگر کسی دچار آرتروز لگن باشد با درمان آن در ناحیه کمر احساس درد نخواهد داشت.درمان کمردرد بستگی به مدت آنها دارد. به طورکلی اگر کمردردها کمتر از یک ماه طول بکشند کمردردهای حاد و اگر بین یک تا سه ماه به طول بینجامد، تحت حاد و بیش از سه ماه کمردردهای مزمن هستند.
از آنجا که بیشتر کمردردها، حاد هستند و بر اثر انجام کارهای سنگین ایجاد می‌شوند نیازی به مراجعه به پزشک نداشته و با یک استراحت کوتاه درمان می‌شوند.در حالت عادی زمانی مراجعه به پزشک الزامی است که بیمار بر اثر تصادف یا ورود ضربه محکم به کمر دچار مشکل شده باشد.
اما در افراد بالای 50 سال با برخورد هر ضربه‌ای حتی بسیار کوچک فرد حتما باید به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرد. در سالمندان بالای 70 سال نیز با احساس هرگونه درد در کمر حتی بدون اصابت هیچ ضربه‌ای مراجعه به متخصص الزامی است.
عفونت‌های داخلی در بروز کمردردها نقش دارند،اگر فردی در مدت کوتاهی شاهد کاهش وزن شدید در خود باشد و همراه آن کمردرد هم داشته باشد حتما باید به پزشک مراجعه کند. زیرا ممکن است فرد به یک بیماری عفونی مبتلا باشد. همچنین اگر کسی دچار تب‌های شدید شود و آن تب هم به بیماری‌های تنفسی و دستگاه گوارشی مربوط نباشد حتما باید معاینه شود مثلا یکی از نشانه‌های تب مالت، تب همراه با کمردرد است که با شناسایی سریع به راحتی قابل درمان است.
افرادی که دچار پوکی استخوان هستند در معرض کمردردهای شدید قرار دارند،استفاده از داروهای کورتون که برای بیماری‌های روماتولوژی تجویز می‌شوند، نیز کمردرد ایجاد می‌کند.به طور کلی بیماران نباید برای هر کمردردی به سراغ عمل جراحی بروند،عمل جراحی فقط زمانی تجویز می‌شود که علت کمردرد کاملا مشخص و جزو همان علل کمتر شایع (یک درصد) باشد و علاوه بر آن بیمار در راه رفتن مشکل داشته و در مواردی دچار بی‌حسی شده باشد.
ممکن است در مواردی پس از عمل جراحی فرد بهبود پیدا نکند که این مشکل ممکن است به این علت به وجود آید که علت کمردرد کاملا برای پزشک مشخص نبوده و فرد برای چیز دیگری عمل شده باشد.برخی گمان می‌کنند که استراحت‌های طولانی در بهبود کمردرد موثر است در حالی که استراحت‌های طولانی می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد.هنگام استراحت بهترین وضعیتی که کم‌ترین فشار را به کمر وارد می‌کند خوابیدن به پهلوست.
بیماران باید با تنظیم وضعیت کاری خود، کیفیت زندگی‌شان را بالا ببرند و از آنجا که کمردرد یکی از مسائلی است که مردم را با مشکلات بسیاری مواجه کرده، بیماران می‌توانند با استفاده از دستورات صحیح از زندگی‌شان لذت ببرند.

تعداد بازدید:۳۷۹

اخطار:مطالب پزشکی تنها جنبه آموزشی و پیشگیرانه داشته و نباید جایگزین مراجعه به پزشک تلقی کرد. هدف از ثبت مطالب جنسی ایجاد روابطی صمیمانه بین زن و شوهر و استحکام کانون خانواده است.