سلامت باش

پیشگیری بهتر از درمان بیماریها

سلامت باش

گودی کمر در زنان شایع‌تر است،در ایران به دلیل عدم مراقبت بعد از زایمان، وزن زیاد، کم تحرکی و بی‌تحرکی، میزان گودی کمر در زنان افزایش یافته است.در بزرگسالی اسپاسم و دیسک کمر از علل گودی کمر شناخته می‌شوند. گودی کمر به حرکات شدید که موجب تغییر حالت کمر به بالای 140 درجه است، گفته می‌شود.
در سنین رشد جوانان باید ستون فقرات را در حالت نرمال و معمولی نگه دارند و درصورتی که بیش از حد به عقب خم بشوند گودی کمر در آنها ایجاد می‌شود همچنین خانواده‌ها نیز باید توجه بیشتری به حالت نشستن و ایستادن فرزندان خود داشته باشند.
کمربندهای مناسب در سنین نوجوانی و جوانی می‌تواند از گودی کمر پیشگیری کند اما در سنین بزرگسالی کمکی نمی‌کند و مناسب نیست.
برای تشخیص گودی کمر بعد از معاینه‌های دقیق و انجام رادیوگرافی معمولا کرست‌های طبی تجویز می‌شود.برای درمان گودی کمر معمولا ورزشهای مخصوصی داده می‌شود و اگر گودی کمر در بزرگسالی ایجاد مشکل کند از فیزیوتراپی استفاده می‌شود در صورتی که هیچ کدام از این روش‌ها فایده‌ای نداشت عمل جراحی صورت می‌گیرد.
راههای پیشگیری از گودی کمر:
- اضافه وزن یکی از دلایل مهم و عمده‌ ایجاد گودی کمر است افرادی که گودی کمر دارند باید وزن اضافه خود را کاهش دهند و به تقویت استخوان‌های شانه و لگن بپردازند که انجام حرکات ورزشی، نشستن و ایستادن‌های مناسب می‌تواند از راههای کاهش گودی کمر به شمار بیاید.
- از انجام این کارها پرهیز کنید: انجام کارهای کمری، کشیدگی، ضربه به ستون فقرات و بد ایستادن می‌تواند گودی کمر را ایجاد و به آن شدت ببخشد.


- پوکی استخوان در مراحل اولیه از عوامل ایجاد کننده گودی کمر به شمار می‌آید و اغلب افرادی که دارای پوکی استخوان هستند به گودی کمر نیز گرفتار می‌شوند. در سالمندان نیز گودی کمر وجود دارد که می‌تواند به دلیل اضافه وزن باشد یا اینکه این بیماری از سنین پایین همراه آنها بوده است.

درمان:
انجام فیزیوتراپی، تقویت عضلات شکم، شانه و لگن همچنین اصلاح وضعیت نشستن و در مرحله نهایی انجام عمل جراحی توصیه می‌شود.

تعداد بازدید:۳۸۳

اخطار:مطالب پزشکی تنها جنبه آموزشی و پیشگیرانه داشته و نباید جایگزین مراجعه به پزشک تلقی کرد. هدف از ثبت مطالب جنسی ایجاد روابطی صمیمانه بین زن و شوهر و استحکام کانون خانواده است.