سلامت باش

پیشگیری بهتر از درمان بیماریها

سلامت باش

ستون فقرات از مجموعه‌ای از استخوان‌های سفت موسوم به مهره‌ها تشکیل شده که بین صفحات کوچک نرم و اسفنجی موسوم به دیسک‌ها قرار گرفته‌اند. این دیسک‌ها به ستون فقرات امکان می‌دهند که بدون مشکل و به راحتی خمیده شود.
اگر یکی از این دیسک‌ها پاره شده یا به اصطلاح دچار فتق شود و مرکز آن از میان لبه خارجی به طرف حفره ستون فقرات کشیده شود، فشار زیادی به اعصاب در این منطقه وارد می‌شود و در نتیجه باعث ایجاد درد و ناراحتی زیادی می‌شود.این وضعیت را در اصطلاح پزشکی فتق دیسک کمر می‌گویند.
درواقع دیسک بین مهره‌ای یک ماده ژلاتینی نسبتا نرم است که فشارهای وارد شده روی مهره‌ها را به طور یکنواخت پخش و حرکت مهره‌ها را روی یکدیگر آسان می‌سازد. یک حرکت ناگهانی یا برداشتن اجسام سنگین ممکن است باعث آسیب به این ناحیه و فتق دیسک کمر شود.
فتق معمولا به طرف پشت یا چپ و راست اتفاق می‌افتد و باعث انتشار درد به پاهای همان طرف یا طرف مقابل می‌شود اما معمولا درد در همان سمت که فتق رخ داده، متمرکز می‌شود.
علائم این عارضه به شدت آسیب وارده به مهره و فشار روی عصب مربوطه بستگی دارد. فتق دیسک کمر در جوانان، ورزشکاران یا افرادی که کارهای سنگین انجام می‌دهند، بیشتر دیده می‌شود.
فتق دیسک بین مهره‌ای در حالت عادی هم شاید رخ بدهد زیرا به مرور زمان ماده ژلاتینی بین مهره‌ها، تحلیل می‌رود یا در اثر عوامل مختلف ساییده و فرسوده می‌شود. به تدریج با افزایش سن، آرتروز نیز اضافه می‌شود. عدم فعالیت بدنی هم عامل دیگری است که می‌تواند روی دیسک و رشته‌های عصبی فشار وارد کند.

• برای پیشگیری از فتق دیسک کمر رعایت نکات زیر ضروری است:
- هرگز برای بلند کردن اشیا از روی زمین از ناحیه کمر خم نشوید بلکه حتما بنشینید و شی مزبور را بلند کنید تا از این طریق فشار ناشی از بلند کردن جسم به جای کمر روی عضلات پا وارد شود و به مهره‌ها آسیب وارد نشود.
- هم‌چنین شیء مزبور را در حالی که بلند کرده‌اید، نزدیک به بدن خود نگه دارید.
- از کشیدن سیگار جدا پرهیز کنید.
- اضافه وزن خود را کم کنید چون وزن زیادی فشار قابل توجهی به کمر وارد می‌کند.
- از انجام فعالیت‌های سنگین و پرفشار خودداری کنید.

تعداد بازدید:۴۸۵

اخطار:مطالب پزشکی تنها جنبه آموزشی و پیشگیرانه داشته و نباید جایگزین مراجعه به پزشک تلقی کرد. هدف از ثبت مطالب جنسی ایجاد روابطی صمیمانه بین زن و شوهر و استحکام کانون خانواده است.