عوامل موثر در تخریب سلولهای مغزی

برخی از عوامل و عادت‌های روزمره که بخشی از زندگی عادی و هر روزه ما شده‌اند در واقع از جمله مهمترین عواملی هستند که موذیانه و بی‌سرو صدا در سنین جوانی به سلول‌های مغزی آسیب می‌زنند و در نتیجه آن با پدیده موسوم به پیری زودرس مواجه می‌شویم و سلامت جسم و روان‌مان به طور جدی به خطر می‌افتد.
هرچند برخی از این رفتارها همانطور که گفته شد در زندگی مدرن امروزی عادی به نظر می‌رسند اما در واقع بدون اینکه خودمان متوجه شویم موجب تخریب سلول‌های مغز می‌شوند و به از کارافتادگی و در نهایت مرگ زودرس انسان می‌انجامند.
رخی از این عادتها و عوامل مضر برای مغز عبارتند از:
1- نخوردن صبحانه: افرادی که صبحانه نمی‌خورند میزان قند خونشان بیش از حد معمول افت می‌کند. این امر باعث می‌شود که مواد مغذی به میزان کافی به مغز نرسد و سلول‌های مغزی تحلیل روند.
2- پرخوری: پرخوری در واقع موجب سفت شدن سرخرگ‌ها در مغز می‌شود که نتیجه آن کاهش قدرت ذهنی است.
3- کشیدن سیگار: سیگار از چند جنبه بافت مغز را تحلیل می‌برد و از عوامل تشدید کننده خطر بروز آلزایمر است.
4- مصرف زیاد مواد قندی و شیرین: مصرف زیاد مواد قندی در فرآیند جذب پروتئین و مواد مغذی در بدن اختلال ایجاد می‌کند و حاصل آن سوء تغذیه و اختلال در رشد مغز است.
5- آلودگی هوا: مغز یکی از مهمترین مصرف کنندگان اکسیژن در بدن است. استنشاق هوای آلوده سطح اکسیژن مغز را پائین می‌آورد و کارایی این عضو حیاتی را کاهش می‌دهد.
6- کم خوابی: خواب از اقدامات مهم برای استراحت دادن به مغز است. کم خوابی زیاد و طولانی مدت مرگ سلولهای مغزی را تشدید می‌کند.


7- پوشاندن سر در هنگام خواب: خوابیدن در حالتی که روی سر پوشیده باشد مانند کشیدن پتو روی سر یا صورت که باعث افزایش کربن و کمبود اکسیژن برای تنفس می‌شود، تاثیر مخربی روی مغز دارد.
8- کار کشیدن از مغز در دوره بیماری: کار یا مطالعه زیاد و شدید در مواقعی که بیمارهستید توان مغز را کاهش داده و به سلولهای مغزی آسیب وارد می‌کند.
9- کمبود افکار سازنده و محرک مغزی: اندیشیدن بهترین شیوه برای ورزیده کردن مغز است و فقدان افکار محرک مغز می‌تواند موجب تحلیل رفتن بافت مغزی شود.
10- کم حرفی دائمی: صحبت کردن از روی مطالعه و نه پرحرفی‌های بیهوده و به اشتراک گذاشتن دانش و آگاهی با دیگران، باعث افزایش کارایی مغز می‌شود.