سلامت باش

پیشگیری بهتر از درمان بیماریها

سلامت باش

رعایت یک رژیم غذایی استاندارد برای کمک به ترک اعتیاد اهمیت فراوانی دارد.از آنجایی که افراد معتاد به مواد مخدر بیمار تلقی می‌شوند و اغلب دچار سوءتغذیه شدید هستند بنابراین رعایت یک رژیم غذایی استاندارد برای کمک به ترک اعتیاد اهمیت فراوانی دارد.
مواد مخدر عمل هضم و جذب مواد مغذی را در بدن مختل می‌کند بنابراین فرد معتاد ریسک بیشتری برای ابتلا به کمبود مواد مغذی دارد. رژیم غذایی فرد بیمار باید حاوی پروتئین کافی و غنی از کربوهیدرات‌ها باشد تا بیمار را در ترک اعتیاد یاری کند،مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی همراه با برنامه غذایی درمان تغذیه‌ای افراد معتاد بسیار مهم است زیرا در این افراد ایجاد اشتها و استفاده از میان وعده‌های متنوع بسیار ضروری است.
در افرادی که به تازگی ترک مواد مخدر را آغاز کرده‌اند دریافت وعده‌های غذایی نامنظم و نداشتن میان وعده سبب ایجاد افت قند خون فرد خواهد شد که نیاز فرد برای مواد مخدر را دو چندان می‌کند و خطر اعتیاد مجدد را افزایش می‌دهد.
در رژیم غذایی این افراد ویتامین A ،E وc جهت بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن اهمیت بیشتری دارند بنابراین توصیه می‌شود که رژیم این افراد از سبزی‌های تازه، آب فراوان، میوه‌ها و لبنیات کم چرب سرشار شود.
مصرف کافی پروتئین‌ها که اغلب بهتر است از گروه گوشت سفید تامین شود.باید حداقل یک وعده پروتئینی در غذای روزانه این افراد قرار گیرد.مصرف آب فراوان برای افرادی که در دوره ترک اعتیاد قرار دارند امری بسیار مهم است تا بدن دچار کم آبی نشود و فرآیند سم زدایی به طور کامل انجام شود.


ضمن آن که همچنین از مصرف شکر و قهوه نیز در مراحل اولیه ترک اعتیاد باید اجتناب شود.به یاد داشته باشید ترک اعتیاد شامل تغییر عادت و رفتارهای سنتی به نوع مثبت است،تغذیه مناسب، استراحت، آرامش و ورزش نقش مهمی در این تغییرات دارند و انتخاب درست و سالم مواد غذایی برای رسیدن به شیوه زندگی سالم اهمیت زیادی دارد.

تعداد بازدید:۴۱۱

اخطار:مطالب پزشکی تنها جنبه آموزشی و پیشگیرانه داشته و نباید جایگزین مراجعه به پزشک تلقی کرد. هدف از ثبت مطالب جنسی ایجاد روابطی صمیمانه بین زن و شوهر و استحکام کانون خانواده است.