سلامت باش

پیشگیری بهتر از درمان بیماریها

سلامت باش

لاغری سریع یکی از عوامل زمینه ساز ابتلا به کبد چرب است. کاهش وزن باید به تدریج و در یک بازه زمانی مناسب انجام شود و مناسب ترین آن کم کردن نیم تا یک کیلو وزن در هفته است.
علت بیماری کبد چرب، رسوب چربی (تری گلیسیرید) در سلولهای کبدی است. چاقی، بیماری قند، افزایش چربی خون(تری گلیسیرید)، مصرف برخی داروها و بیماری هپاتیت c را از جمله عوامل زمینه‌ساز در ایجاد بیماری کبد چرب غیرالکلی عنوان کرد.نوع الکلی این بیماری نیز همانطور که از نام آن مشخص است در اثر مصرف الکل به وجود می آید.
شیوع کبد چرب غیرالکلی در جوامع تا 20 درصد گزارش شده و تعداد مبتلایان به آن روز به روز در حال افزایش است.افراد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی ممکن است درجاتی از التهاب را نیز در بافت کبد خود داشته باشند که این مسئله به طور معمول در 20 درصد مبتلایان به کبد چرب غیر الکلی مشاهده می‌شود.
احتمال ایجاد آسیب پیشرونده کبد در مبتلایان به کبد چرب غیرالکلی وجود دارد. این امکان هست که بیماری به صورت پیش رونده منجر به اختلال عملکرد و در نهایت موجب نارسایی کلیه شود که در این گونه موارد فرد بیمار به پیوند کبد نیاز پیدا خواهد کرد.
در افراد مبتلا به کبد چرب احتمال بروز حوادث قلبی و عروقی بسیار است، بیشتر موارد مرگ و میر در بیماران مبتلا به کبد چرب به علت مشکلات قلبی و عروقی است.
بیماری کبد چرب در اکثر موارد بدون علامت بوده و یک فرد با شناسایی فاکتورهای خطر این بیماری در خود باید بصورت سالیانه نسبت به انجام سونوگرافی از کبد خود اقدام کند تا وجود یا عدم وجود این بیماری در او تشخیص داده شود.
در مواردی وجود درد در قسمت سمت راست زیر دنده و یا احساس خستگی، ضعف و بی حالی از جمله علائم غیر اختصاصی این بیماری است. 


کبد چرب درمان قطعی ندارد،این بیماری را تنها می توان از طریق تعدیل ریزفاکتورهای خطر آن تعدیل کرد. کاهش وزن را مناسب ترین شیوه کنترل این بیماری است.این کاهش وزن به شرطی می تواند در کنترل بیماری موثر واقع شود که در یک بازه زمانی مناسب صورت گیرد.

تعداد بازدید:۳۸۶

اخطار:مطالب پزشکی تنها جنبه آموزشی و پیشگیرانه داشته و نباید جایگزین مراجعه به پزشک تلقی کرد. هدف از ثبت مطالب جنسی ایجاد روابطی صمیمانه بین زن و شوهر و استحکام کانون خانواده است.