سلامت باش

پیشگیری بهتر از درمان بیماریها

سلامت باش

در طی عمل هضم غذاها در دستگاه گوارش، کربوهیدرات‌ها به گلوکز تبدیل می‌شوند. گلوکز وارد جریان خون می‌شود و توسط هورمونی به نام انسولین که از لوزالمعده ترشح می‌شود، به داخل سلول‌های بدن منتقل می‌شود تا بسوزد و انرژی تولید کند. در بیماران مبتلا به دیابت، انسولین به مقدار کافی تولید نمی‌شود یا این که سلول‌ها نمی‌توانند از انسولین استفاده کنند و گلوکز وارد سلول‌ها نمی‌شود، در نتیجه میزان گلوکز (قند) خون بالا می‌رود.
دیابت بارداری یک نوع از بیماری دیابت است که در طی دوران بارداری در زنان بروز می‌کند و معمولا بعد از تولد نوزاد برطرف می‌شود. دیابت بارداری در 3 تا 6 درصد زنان باردار دیده می‌شود و معمولا در سه ماهه دوم بارداری شروع می‌شود. علائم شایع دیابت بارداری شبیه سایر نشانه‌های مرتبط با بارداری است. لذا تشخیص آن سخت است. اگر هر یک از علائم زیر را در خودتان مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش سنجش قند خون را برای شما بنویسد.
• افزایش اشتها: پرخوری از علائم دیابت بارداری است، ولی به‌رغم آن زن باردار ممکن است دچار کاهش وزن شود. بدن در پاسخ به میزان بالای هورمون انسولین در خون، انسولین بیشتری را تولید و ترشح می‌کند. یک تاثیر انسولین این است که اشتها را زیاد می‌کند، در نتیجه میزان بیشتر انسولین، گرسنگی را بیشتر می‌کند.
• تشنگی زیاد: زن باردار مبتلا به دیابت بارداری دچار تشنگی زیاد می‌شود، زیرا بدن برای رقیق کردن گلوکز بالا در خون، آب و مایعات بیشتری طلب می‌کند. همچنین بدن برای رقیق کردن خون، مایعات را از بافت‌ها به سمت خون بیرون می‌کشد؛ به‌عنوان مثال آب عدسی چشم را خارج می‌کند. این عمل مسیر تمرکز بینایی را تحت تاثیر قرار داده و باعث تاری دید می‌شود.
• پرادراری: مصرف زیاد مایعات در اثر تشنگی زیاد باعث می‌شود زن باردار ادرار زیادی از بدن دفع کند. همچنین پرادراری یکی از علائم دیابت است، زیرا کلیه‌ها با افزایش حجم ادرار می‌خواهند قند اضافی را از خودشان دور کنند.


این دفع زیاد ادرار با دفع متناوب مقادیر کم ادرار که طی بارداری شایع است متفاوت می‌باشد. دادن آزمایش ادرار میزان بالای گلوکز را در ادرار مشخص می‌کند.

• عفونت ها: زمانی که بیماری دیابت توانایی مبارزه بدن با عفونت‌ها را کم می‌کند، زن باردار دچار عفونت‌های مکرری می‌شود. گلبول‌های سفید خون از بدن در برابر باکتری‌ها دفاع می‌کنند، ولی با افزایش قند خون در دیابت، این گلبول‌ها نمی‌توانند به‌طور طبیعی عمل کنند. در نتیجه قدرت دفاعی بدن کم می‌شود. همچنین یک خانم باردار مبتلا به دیابت بارداری می‌تواند دچار عفونت قارچی شود. تعداد کمی‌قارچ به‌طور طبیعی وجود دارد.
در دیابت بارداری، ترشحات و ادرار حاوی گلوکز (قند) بیشتری هستند. در نتیجه قارچ‌ها، به‌عنوان غذا از گلوکز استفاده کرده و تکثیر پیدا می‌کنند. در اثر قند خون بالا سیستم ایمنی بدن در معرض خطر قرار می‌گیرد و باعث می‌شود سلول‌های قارچ به عفونت قارچی تبدیل شوند. دیابت باعث رشد زیاد قارچ کاندیداآلبیکانس می‌شود، در نتیجه فرد دچار عفونت‌های مکرر قارچی می‌گردد.

• قند خون بالا: زمانی که یک خانم باردار علامت قابل توجهی از دیابت بارداری را نشان ندهد و علائم آن شبیه علائم بارداری عادی باشند، انجام آزمایشات تشخیص دیابت بارداری، به‌عنوان بخشی از مراقبت‌های پیش از زایمان برای زنان در معرض خطر بین هفته‌های 24 تا 28 بارداری لازم است. برای این تشخیص (غربالگری)، پزشک آزمایش خون را برای اندازه گیری میزان گلوکز خون برای خانم باردار تجویز می‌کند.

تعداد بازدید:۳۶۵

اخطار:مطالب پزشکی تنها جنبه آموزشی و پیشگیرانه داشته و نباید جایگزین مراجعه به پزشک تلقی کرد. هدف از ثبت مطالب جنسی ایجاد روابطی صمیمانه بین زن و شوهر و استحکام کانون خانواده است.