سلامت باش

پیشگیری بهتر از درمان بیماریها

سلامت باش

برای جلوگیری از خشکی موی رنگ شده بهتر است تارهای مو را با روغن‌های طبیعی چرب کرد.از حدود 30 سالگی موهای سر در هر دو جنس زن و مرد شروع به سفید شدن می‌کند.
زمان سفید شدن مو به عواملی مانند ژنتیک و نیز بستگی دارد البته گاهی بیماری‌هایی مانند کم کاری تیروئید و کمبود بعضی از مواد غذایی هم باعث سفیدی زودرس مو حتی در بین کودکان می‌شود.
در درمان سفیدی موی سر ابتدا باید آزمایشهای مخصوص انجام شود و اگر نرمال بود به فکر مسائل ژنتیکی باشیم اما اکثر افراد ظاهر موی سفید را دوست ندارند و درصدد رنگ کردن مو و جبران آن هستند.هیچ رنگی به صورت دائمی‌ باعث عدم برگشت سفیدی مو نمی‌شود اگر در تبلیغات مشاهده می‌کنیم که رنگ موی خاصی از برگشت کامل سفیدی مو جلوگیری می‌کند، اشتباه است. این موضوع به این دلیل است که در مورد موهای سفید شده در سنین بالای 30 سالگی و یا قبل از آن، سلولهایی که در حال رشد هستند، ملانوسیدهای آنها فعالیت نکرده و موهایی که از سطح پوست سر خارج می‌شوند مجددا به صورت موهای سفید خارج می‌شوند.
رنگ مو باید صددرصد استاندارد باشد و به ریشه و ساقه مو آسیب نرساند و رنگ‌هایی که دارای برچسب وزارت بهداشت هستند خریداری شود. همچنین در هنگام رنگ کردن مو از اکسیدان و آب اکسیژنه خیلی کم استفاده شود.
بطور کلی می‌توان گفت هیچ رنگی نیست که صددرصد به مو آسیب نرساند و هر رنگی تا درجاتی باعث خشکی ساقه مو یا خارش و سوزش سطح سر هنگام رنگ کردن می‌شود. برای جلوگیری از خشکی مو بعد از اینکه رنگ روی سر گذاشته شد و مو رنگ شد بهتر است تارهای مو را با روغن‌های طبیعی مانند روغن زیتون، نارگیل و بادام چرب کرد.


شست‌وشوی موی رنگ کرده با شامپوی مخصوص موهای رنگ شده باید انجام شود تا تداوم رنگ بر ساقه مو را بیشتر نماید.گاهی بعضی از افراد به ترکیبات پارافنیل دی امین حساسیت دارند که ممکن است سبب قرمزی و حساسیت صورت و پلک‌ها شود که این افراد باید از رنگ‌های مخصوص که حاوی این ماده نباشد استفاده کنند.
اگر مو زیاد رنگ شود یا با برس شانه شود و یا برای خشک کردن موها از سشوار به میزان زیادی استفاده شود انتهای تار مو موخوره می‌شود. برای تقویت و جلوگیری از آسیب دیدن موهای رنگ شده باید از شامپوهای نرم کننده، شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده و روغن‌های طبیعی مانند نارگیل، بادام، زیتون و غیره استفاده کرد.

تعداد بازدید:۳۲۷

اخطار:مطالب پزشکی تنها جنبه آموزشی و پیشگیرانه داشته و نباید جایگزین مراجعه به پزشک تلقی کرد. هدف از ثبت مطالب جنسی ایجاد روابطی صمیمانه بین زن و شوهر و استحکام کانون خانواده است.