چرا شیر مادر بهترین تغذیه است؟

نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند هم در دوران کودکی و نوزادی خود و هم در دوران بزرگسالی کمتر از افراد دیگر مبتلا به بیماری های مختلف می شوند.این بیماری ها شامل  سرماخوردگی های طولانی مدت، اگزما، آلرژی، اسهال و استفراغ شدید (به طوری که نیاز به بستری در بیمارستان پیدا کند) دیابت، بیماری های قلبی، چاقی، عفونت دستگاه اداری و عفونت های تنفسی و غیره می شوند.
کودکانی که از شیر مادر تغذیه نکردند درمعرض خطر ابتلا به چاقی و فشار خون بالا  در سال های آینده زندگی خود هستند. همچنین آزمایش ها نشان می دهد که رشد و توسعه سیستم عصبی این افراد نسبت به افراد دیگر در سطح پایین تری است.
تغذیه با شیر مادر، برای خود مادر نیز سود و فواید بسیاری دارد. همانطور که شیر دادن به نوزاد به مادر می کند تا با صورت بیشتری شکل و حالت بدنش به حالت  اولیه خود برگردد و همچنین خطر ابتلا به پوکی استخوان، سرطان سینه و سرطان تخمدان را در مادر به طور چشمگیری کاهش می دهد.
چگونه شیر مادر عمل می کند:
بدون در نظر گرفتن شکل و اندازه سینه (حتی اگر سینه خیلی کوچک و یا صاف باشد) باید مطمئن بود که می تواند کار خودش را در شیر دهی به نوزاد انجام دهد. تصور غلطی وجود دارد که می گوید هر چه اندازه سینه بزرگ تر باشد، میزان شیردهی بیشتر می شود. باید دانست که هر میزان سینه بزرگ تر باشد مقدار چربی داخل آن بیشتر است و چربی تاثیری در فرایند شیردهی ندارد. از نظر دانش اناتومی، همه سینه های شیرده در شیردهی همانند هم عمل می کنند و عملکرد آن ها به سایز و اندازه آن ها بستگی ندارد.سلول های تولید کننده شیر در سینه شیر را خلق می کنند  و در کیسه هایی به نام آلوئول ذخیره می شوند.


این کیسه ها (که تقریبا هر سینه 20 کیسه دارد) شیر را به سمت کانال های شیری در نوک سینه هدایت می کنند و زمانی که نوزاد شروع به مکیدن سینه کند، شیر در دسترسش قرار می گیرد.
در دوران بارداری، سینه زنان باردار دستخوش تغییراتی می شود. در اطراف زیر پوست نوک پستان (در قسمت آرئول) غدد مونتگومری وجود دارد که این غدد طی دوران بارداری بزرگ شده و ظاهر دانه ای پیدا می کنند. از دیگر تغییرات سینه در دوران بارداری به تیره شدن موهای دور نوک پستان باید اشاره کرد و همچنین رگ های آبی زیر پوست هر سینه به وضوح دیده خواهند شد. بعد از اینکه کودک به دنیا آمد همه این تغییرات کمک می کنند تا شیر تولید شده به نوزاد به دهان نوزاد برسد.
تمام این مواردی که در بالا در خصوص فواید تغذیه با شیر مادر گفته شد، به این معنی نیست که نوزادانی که از شیر خشک استفاده می کنند، افراد بیماری هستند، بلکه می خواهیم بگوییم که نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می کنند شروع خوبی دارند.از اینرو توصیه می شود تا مادران تلاش کنند بعد از اینکه نوزادشان متولد شد حداقل برای یک یا دوبار از شیر خود به کودکشان بدهند. البته تعدادی از مادران به دلیل بیماری و برخی از مشکلات جسمی توانایی شیر دادن به نوزاد خود را ندارند ولی اغلب مادران از این توانایی بهره مند هستند و نباید آن را دریغ کنند.
بسیاری از مادران نگران هستند که شیر دادن به نوزادشان مانعی برای فعالیت های اجتماعی و مانع از حضور آن ها در موقعیت شغلیشان شود، اما امروزه تکنولوژی و وسایلی آمده که کار را بسیار راحت کرده و مادران می توانند شیر خود را بدوشند و در شیشه شیر قرار دهند تا نوزاد خود از آن تغذیه کند. حتی در محل کار نیز اگر یخچال وجود دارد مادران در محل مناسب می توانند شیر خود را داخل شیشه و سپس درون یخچال قرار دهند تا برای نوزادشان آماده باشد.
البته برای استفاده از این روش باید حتما کسی از فرزند شما مراقبت کند و او شیشه شیر را به نوزاد دهد و یکی از مزایای استفاده از این روش این است که نوزاد شما زودتر و راحت تر آماده گرفتن از شیر مادر (در زمان مناسب خود) می شود.