لابیرنتیت چیست؟

التهاب لابیرنتیت گوش داخلی میباشد که حاوی اعضای تعادل و گیرنده شنوایی است.
سن، جنس، ژنتیک ونحوه زندگی: عوامل قابل توجهی نیستند.
لابیرنت گوش داخلی شامل دستگاه دهلیزی و حلزون میباشد. التهاب لابیرنت که لابیرنتیت نامیده میشود تعادل و شنوایی را تحت تاثیر قرار می دهد. لابیرنتیت می تواند خفیف باشد اما بندرت ناخوشایند است.این حالت دردناک نیست و بندرت پی آمد وخیمی دارد.
علل بیماری:
شایعترین علت لابیرنتیت، عفونت ویروسی است. لابیرنتیت ویروسی ممکن است در نتیجه عفونت ویروسی راه هوایی فوقانی مثل سرماخوردگی یا آنفلوآنزا بوجود آید. لابیرنتیت ناشی از عفونت باکتریایی کمتر شایع است و معمولاً عارضه ای از عفونت گوش میانی یا بندرت عفونت جای دیگری از بدن است.
علائم بیماری:
معمولاً علائم لابیرنتیت بسرعت ایجاد میشود و در 24 ساعت اول بیشترین شدت را دارد. علائم عبارتند از:
- دوران سر و نداشتن تعادل
- حالت تهوع و استفراغ
- زنگ زدن و وزوز صدا در گوشها
ممکن است علائم بتدریج کاهش یابد و مغز آشفتگی دستگاه وستیبولار را جبران کند. اما در صورت ایجاد علائم لابیرنتیت بایستی فوراً با پزشک مشورت کنید. عدم درمان لابیرنتیت ناشی از عفونت باکتریایی ممکن است باعث صدمه شدید به حلزون و افت شنوایی دائمی شود و یا ممکن است به پرده های پوشاننده مغز منتشر شده و باعث مننژیت meningitis شود.

اقداماتی که باید انجام دهید:
لابیرنتیت می تواند از روی علائم تشخیص داده شود. ممکن است پزشک برای بهبود حالت تهوع داروی ضداستفراغ تجویز کند. همچنین ممکن است به شما توصیه کند در یک اتاق تاریک با چشمهای بسته دراز بکشید.
لابیرنتیت ویروسی اغلب بدون درمان خاصی از بین می رود. اما اگر لابیرنتیت باکتریایی دارید، پزشک آنتی بیوتیکهایی را تجویز خواهد کرد. ممکن است چند هفته طول بکشد تا لابیرنتیت کاملاً بهبود یابد.

  • اگر این مشکل و بیماری برای شما بوجود اومد حتما پیگیر باشد و بیخیال نباشید . چون‌با مداوای زود هنگام جلوی پیشرفتش رو‌میگیرد . من مادرم دچار این بیماری شد و‌به دلیل سهل انگاری عفونت پیشرفت زیادی پیدا کرد و حتی کار به عمل جراحی و ... رسید . باعث اختلال و فلج صورت هم میشه . به امید سلامتی برای همه ی شما دوستان عزیز