آشنایی با سیستومتروگرام

گاهی اوقات استفاده از یک آزمایش مهم به نام "سیستومتروگرام" (اورودینامیک) مورد نیاز می باشد. برای انجام این آزمایش، یک لوله باریک به نام سوند یا کاتتر از طریق پیشابراه به سمت مثانه فرستاده می شود تا فشار داخل مثانه اندازه گیری شود.
این آزمایش وقتی که مثانه پر از ادرار است انجام می گردد.گاهی اوقات این آزمایش نشان دهنده اسپاسم هایی از فشار افزایش یافته است، اختلالی که اصطلاحاً "مثانه ناپایدار" به آن گفته می شود و یک علت تکرر ادرار و عجله برای ادرار کردن می باشد. این یکی از چیزهایی است که می تواند وقتی که بزرگ شدن خوش خیم پروستات جلوی پیشابراه را می گیرد رخ دهد.
این حالت بعد از عمل جراحی پروستات، بهبود می یابد. با این حال، دلایل دیگری هم برای ایجاد یک مثانه ناپایدار وجود دارد که با انجام عمل جراحی پرستات، نه تنها بهبود نمی یابند بلکه وضعیت آنها بدتر هم می گردد.
اندازه گیری فشار در حالیکه ادرار در حال خارج شدن است نیز اهمیت دارد. یک جریان ضعیف ادرار معمولاً به علت بزرگ شدن خوش خیم پروستات و انسداد راه خروجی ادرار ایجاد می گردد. در چنین مواردی، مثانه برای اینکه ادرار را به خارج بفرستد باید کار سخت تری انجام دهد و در نتیجه فشار مثانه از حد طبیعی بالاتر خواهد رفت. با این حال، گاهی اوقات ضعیف بودن جریان ادرار به علت بزرگ شدن
پروستات نمی باشد بلکه بعلت ضعف خود
مثانه، این وضعیت اتفاق می افتد. در چنین مواردی فشار مثانه کمتر از حد طبیعی می باشد. این وضعیت دیگری می باشد که با انجام عمل جراحی پروستات، بهبود حاصل نمی گردد.
گاهی اوقات با وجود بزرگ شدن خوش خیم پروستات و انسداد پیشابراه، مثانه به قدری سخت کار می کند و فشارش بالا می رود که جریان خروجی ادرار نسبتاً خوب می باشد. در چنین مواردی حتماً باید اقدام به عمل جراحی پروستات کرد.


انجام آزمایش سیستومتروگرام، زیاد هم خوشایند بیماران نیست زیرا باید یک سوند به داخل مثانه آنها فرستاده شود. کمی ناراحت کننده است که مثانه را پر کرده و سپس با وجود یک سوند در مثانه، ادرار نمود.
به همین دلیل، معمولاً این آزمایش فقط برای کسانی توصیه می گردد که دچار اختلالات پروستات بوده و عمل جراحی برای آنها در نظر گرفته شده است اما نتایج سایر آزمایش ها به طور کامل وضعیت بیمار را مشخص نکرده اند. بنابراین اهمیت زیادی دارد که با انجام این آزمایش، از درمان غلط بیماری اجتناب شود.
روش جدیدی برای انجام سیستوگرام ابداع شده که در بعضی از بیمارستانها از آن استفاده می شود. در این روش، سوند به یک وسیله کوچک به کمربند متصل می گردد. برای چندین ساعت این وسیله می تواند در حالیکه مثانه خالی و پر می شود و بیمار هم براحتی قدم می زند، اندازه گیری خود را انجام می دهد.