سلامت باش

پیشگیری بهتر از درمان بیماریها

سلامت باش

کریپتوکوکوز عبارت است از یک بیماری قارچی که معمولاً در ریه آغاز می شود و ممکن است به سایر نقاط بدن گسترش یابد. اگر بیماری زمینه ای دیگری وجود داشته باشد، این بیماری بسیار جدی تر است.این بیماری در مردان 60-40 ساله شایع تر است.از زمان آغاز اپیدمی ایدز، کویپتوکوکوز به عنوان بیماری فرصت طلب،شیوع بیشتری یافته است.
علایم شایع
سردرد شدید,سفتی گردن,تب,تاری دید,وجود پروتئین در ادرار,اختلالات ذهنی،مثل گیجی,افسردگی,تشویش,یا سخن گفتن یا لباس پوشیدن نامناسب.
علل
عفونت ناشی از قارچ کویپتوکوکوس نئوفورمانس.این قارچ به دنبال تنفس هوای حاوی هاگ های این ارگانیسم وارد بدن می شود. منشأ این هاگ ها از خاکی است که به فضله پرندگان آلوده آغشته شده است.
عوامل افزایش دهنده خطر
مصرف کورتیزون ، داروهای سرکوب کننده ایمنی ، یا داروهای ضدمتابولیت وجود یک بیماری که مقاومت بدن را کاهش داده باشد، خصوصاً بیماری هوجکین،یا سایر بیماری ها از جمله اورمی (در اثر نارسایی کلیه )، دیابت ، بیماری مزمن ریه ، سل ، سرطان خون ، یا سوختگی شدید. بیماری ایدز
پیشگیری
در صورت وجود هر کدام از بیمای های جدی فهرست شده در بالا، به پزشک مراجعه و تحت درمان قرار گیرید. از لانه پرندگان یا تجمع آنها دوری کنید.


عواقب مورد انتظار
در موارد خفیف ممکن است نیازی به درمان نباشد. داروهای ضدقارچ معمولاً مؤثر هستند، اما بیماری ممکن است عود کند.

عوارض احتمالی
این قارچ می تواند بیماری جدی و ناتوان کننده ایجاد کند. درموارد نادر، قارچ ها از ریه به تمام بدن گسترش می یابند و باعث بروز زخم های پوستی و عفونت در استخوان و کلیه می شوند.

درمان
اصول کلی
برای تشخیص ممکن است اقدامات زیر ضروری باشد: بررسی مایع نخاع ، خون ، ادرار؛ عکس برداری از قفسه سینه و استخوان ها با اشعه ایکس در مورد بیماران غیرایدزی که بیماری ریوی نیز نداشته باشند ممکن است نیازی به درمان نباشد. معمولاً لازم نیست بیماران را جداسازی کرد. وزن خود را به طور روزانه ثبت کنید. در صورت کم شدن وزن بدون توجیه مشخص ، شاید بیماری انتشار یافته باشد.

داروها
داروهای ضدقارچ . این داروها برای عفونت پوست ، استخوان یا کلیه مؤثر هستند و در مورد مننژیت ناشی از این قارچ نیز زندگی فرد را نحات می دهند. امکان دارد برای مهار بیماری ، مصرف دایم العمر این نوع داروها ضروری باشد.

فعالیت
اگر به نوع خفیف بیماری مبتلا هستید که نیازی به دادن داروی ضدقارچ قوی نداشته باشد، تا زمان رفع سرفه و تب در رختخواب استراحت کنید.

رژیم غذایی
رژیم خاصی توصیه نمی شود.

در این شرایط به پزشک خود مراجعه نمایید
اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان علایم کویپتوکوکوز را دارید، خصوصاً سردرد شدید یا سفتی گردن . یکی از موارد زیر هنگام درمان رخ دهد:
ـ کاهش وزن
ـ تب 38/3 درجه سانتیگراد یا بالاتر با دماسنج دهانی
ـ اسهالی که نتوان آن را کنترل کرد.
ـ سردرد شدید و سفتی گردن
- اگر دچار علایم جدید و غیرقابل توجیه شده اید.داروهای مورد استفاده در درمان ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشند.

تعداد بازدید:۴۹۳

اخطار:مطالب پزشکی تنها جنبه آموزشی و پیشگیرانه داشته و نباید جایگزین مراجعه به پزشک تلقی کرد. هدف از ثبت مطالب جنسی ایجاد روابطی صمیمانه بین زن و شوهر و استحکام کانون خانواده است.