نشانگان ژیلبرت

نشانگان ژیلبرت عبارت است از افزایش غلظت بیلی روبین خون (یک ماده زاید حاصل از تجزیه گلبول های قرمز خون ). این نشانگان در واقع یک بیماری نیست ، بلکه یک وضعیت طبیعی به شما می رود و معمولاً به طور اتفاقی در آزمایشات معمول پیدا می شود.
این نشانگان در هر دو جنس و در تمام سنین دیده می شود اما در مردان بیشتر است . این نشانگان از تولد با فرد همراه است اما علایم آن ممکن است تا 40-20 سالگی آشکار نشوند.
علایم شایع
معمولاً علامتی وجود ندارد. ندرتاً ممکن است زردی خفیف (زرد شدن پوست و چشم ها)، خستگی ، بی اشتهایی ، یا درد در قسمت بالایی شکم به وجود آیند.
علل
کبد در دفع بیلی روبین در صفرا خوب عمل نمی کند، که این باعث می شود سطح بیلی روبین خون از حالت طبیعی بالاتر باشد. اگر سطح بیلی روبین خون از یک حد خاص فراتر رود، زردی ممکن است ظاهر شود. اگر در ارتباط با این بیماری مشکلی در کبد وجود داشته باشد معمولاً خفیف است .
عوامل افزایش دهنده خطر
هیچ عاملی شناخته شده ای وجود ندارد. افرادی که این نشانگان را دارند از نظرهای دیگر سالمند.
پیشگیری
راه خاصی برای پیشگیری وجود ندارد.

عواقب مورد انتظار
این نشانگان خطری را برای فرد در برندارد.

عوارض احتمالی
عارضه خاصی وجود ندارد.

درمان
اصول کلی
آزمایش خون از نظر بیلی روبین و سایر آزمایشات برای بررسی کار کبد. معمولاً هیچ درمانی لازم نیست . اگر شما یا اطرافیانتان متوجه زردشدن رنگ چشم ها یا پوست خود شدید، به پزشک مراجعه نمایید، زیرا بعضی از بیماری های جدید نیز ابتدا با زردی خفیف شروع می شوند. داروها برای این اختلال دارو ضرورت ندارد. فعالیت محدودیتی برای آن وجود ندارد.

رژیم غذایی رژیم خاصی توصیه نمی شود.
در این شرایط به پزشک خود مراجعه نمایید اگر شما یا یک نفر دیگر احساس می کنید که پوستتان مقداری زرد شده است .