کراتوزاکتینیک چیست؟

کراتوزاکتینیک،زبری پوست است که در کسانیکه به مدت طولانی در طول زندگیشان در معرض آفتاب بوده اند ایجاد می شود. کراتوزاکتینیک بسیار شایع و بی عارضه است . یک سوم مردان بالای 40 سال در بریتانیا حداقل یک ضایعه کراتوزاکتینیک دارند. تعداد خیلی کمی از ضایعات (حدود %2) به سرطان پوست تبدیل می شوند (کارسیتوم سلول سنگفرشی) و این علت اصلی اهمیت شناسایی این ضایعات است.
کراتوزاکتینیک قسمتهای زبر پوست است که در کسانیکه قسمت محدودی از طول زندگیشان در معرض آفتاب بوده اند ایجاد می شود. کراتوزاکتینیک بسیار شایع و بی عارضه است . یک سوم مردان بالای 40 سال در بریتانیا حداقل یک ضایعه کراتوزاکتینیک دارند. تعداد خیلی کمی از ضایعات (حدود %2) به سرطان پوست تبدیل می شوند (کارسیتوم سلول سنگفرشی) و این علت اصلی اهمیت شناسایی این ضایعات است.
علت : این ضایعات بوسیله نور خورشید در دراز مدت ایجاد می شوند مثل حمام آفتاب گرفتن، یا بازی کردن و کار کردن در محیط باز و اغلب در پوستهای لطیف با موهای قرمز یا بلوند و چشمان آبی اتفاق می افتد که به آسانی در معرض نور آفتاب به جای برنزه شدن دچار سوختگی و قرمزی می شوند . این حالت بندرت در افراد دارای پوست تیره اتفاق می افتد. کراتوزاکتینیک در سالمندان شایع است ولی در کشورهای آفتابگیر در افراد جوان نیز دیده می شود . این ضایعه قابل سرایت از کسی به کسی دیگر نیست.
آیا کراتوزآکتینیک ارثی است ؟ خیر، ارثی نیست ولی بعضی موارد که خطر ابتلا به آن را افزایش می دهد مثل پوست سفید، تمایل برای سوختگی زیر نور آفتاب تا برنزه شدن و کک ومک ، در خانواده ها به شکل ارثی دیده می شود.
علائم کراتوزآکتینیک کدامند؟ این علائم معمولاً کم و خفیف هستند و خیلی از افراد مبتلا گاهی به هیچ وجه متوجه وجود آنها نمی شوند.


بعضی از این ضایعات زشت هستند و اگر تعداد زیادی از آن روی صورت وجود داشته باشد ممکن است صورت قرمز و جوش دار به نظر برسد. پوست احساس خشکی و خشنی دارد و تعداد کمی از این ضایعات ممکن است حساس باشند.
یک تعداد جزئی از این ضایعات به سرطان پوست تبدیل می شوند و اگر این ضایعات شروع به خارش، رشد، خونریزی یا هرگونه تغییری کرد باید به پزشک مراجعه نمود.