نورودرماتیت چیست؟

نورودرماتیت یا Lichen Simplex Chronicus نام بیماری است که با خارش و پلاکهای ضخیم شده که غالبا در گردن، قسمت قدامی ساق پا، آرنج، مچ دست و ناحیه تناسلی در پاسخ به خشکی مزمن، اصطکاک به وجود می آید. در شکل اولیه آن پوست سالم است ولی در شکل ثانویه درماتوز و عفونی شدن مناطق خارش دار ممکن است دیده شود و ممکن است به شکل درماتیت آتوپیک، پسوریازیس یا درماتوفیتوز متظاهر شود.
در درمان این مشکل عامل اصلی برطرف کردن عوامل محیطی تشدید کننده این بیماری و قطع چرخه خارش در درمان بیماری زمینه ای جلدی یا داخلی است. بیمار باید در قطع چرخ خارش همکاری کند تا بتواند بهبودی داشته باشد.
اگر چه عود مکررا اتفاق می افتد ولی بهبودی کامل نیازمند چندین راه درمان است. عوامل محیطی تشدید کننده مثل استفاده از بلوک کننده های پوستی خشن، اصطکاک، رطوبت بیش از حد یا خشکی پوست باید حداقل و یا برطرف شود. استفاده از کورتیکوستروئیدهای قوی مثل کلوبتازول، دیفلوراسون و بتامتازون به شکل کرم یا پماد درمان اولیه و انتخابی هستند.
در صورتیکه ضایعات بهتر شد، مصرف مداوم این کرم یا پمادها باید کم شده و از اشکال ضعیف تر استفاده شود. چرا که باعث اتروفی پوست می شود. درمانهای جایگزین در این موارد می تواند استفاده از کرم دوگزپین باشد.
استفاده از پانسمان بسته از استعمال کرمهای موضعی با ایجاد یک محافظ فیزیکی مانع خاریدن محل شده و کمک به تماس طولانی تر کرم با سطح پوست می کند. یک لایه نازک پلاستیک یا پانسمانی هیدروکلوئید می تواند به تنهایی یا همراه با کورتیکوستروئید با قدرت متوسط کمک کننده باشد.
در مواردی که گرفتاری در بخش تحتانی پا بوده و مزمن و مقاوم باشد، استفاده از پانسمان با گاز آغشته، زینک اکسید و باقی ماندن آن برای 1 هفته کمک کننده است و از سوار شدن عفونت بر روی محل خارش جلوگیری می کند.

در صورت عدم پاسخ تزریق هفته ای یکبار تریامسینولون داخل ضایعه به بهبود علائم کمک می کند. البته این عمل در محلهای عفونی نباید انجام شود چرا که شانس ایجاد آبسه دارد.
انواع مختلفی از سایر درمانها در درمان LSC گزارش شده است از جلمه Capsaicin cream یا محلول آسپرین/ دی کلرومتان که به تنهایی یا همراه با کورتیکوستروئید موضعی قابل استفاده است.

آنتی هیستامین خوراکی به عنوان آرام بخش بیمار می تواند مفید باشد و یا در افرادیکه خارش آنها شبانه است. کرایوسرجری و برداشتن با کمک جراحی در افرادیکه فرم ندولار آن را دارند قابل انجام است. در افرادیکه بیماری آنها شدید تر بوده و یا دچار عود مکرر می شوند، سایکوتراپی و رواندرمانی و یا استفاده از داروهای روان درمانگر لازم است.
در هر حال نورو درماتیت با تغییر عادات زندگی، رفتار درمانی و حتی هیپنوتراپی در افراد قابل بهبودی است.