سلامت باش

پیشگیری بهتر از درمان بیماریها

سلامت باش

میلیا کیستهای خوش خیم حاوی کراتین هستند که به صورت شایع ظاهر می شوند. میلیاهای اولیه در نوزادان دیده می شود ولی ممکن است در کودکان و بالغین نیز رخ دهد. میلیاهای ثانویه در تعدادی از بیماریهای تاولی دیده می شود و یا ممکن است متعاقب درم ابریژن رخ دهد.
این عارضه غالبا یک کیست اپیدرمی کوچک است. این کیست می تواند با منشاء غدد اکرین یا فولیکولهای پیلوسبابه باشد. میلیاهای اولیه ممکن است از مناطق فولیکولهای موی کرکی ایجاد شوند ولی میلیاهای ثانویه ناشی از آسیب به واحد پیلوسبابه هستند. این مشکل در هر سنی قابل رویت است.
معمولا بدون نشانه هستند. در اطفال و بالغین بیشتر در اطراف چشم دیده می شوند و غالبا طی چند هفته ایجاد می شوند این ضایعات سطحی، یکنواخت، سفید یا زرد رنگ و گنبدی شکل با قطر حدود 2-1 میلی متر هستند. علت ایجاد آن در نوع اولیه، غدد چربی تکامل نیافته است که بیشتر در نوزادان دیده می شود.
ولی در نوع ثانویه علل متفاوتی دارد از جمله ، ضربات یا تاول که باعث تخریب مجرای عرق شود. این عارضه می تواند همراه با اختلالاتی از جمله بولوس پمفیگوئید، اپیدرمولیزبولوزا، بولوز لیکن پلان، پورفیری و سوختگی باشد. آسیبهای پوستی ناشی از درم ابریژن یا رادیوتراپی می تواند باعث میلیا شود. در اثر درماتیت تماسی و آلرژی به مواد ضد آفتابها نیز دیده می شود. بعلاوه متعاقب مصرف کورتن های قوی موضعی نیز دیده می شود. میلیا می تواند ارثی باشد و به شکل اتوزوم غالب به ارث رسد.
درمان :
هیچ درمان خوراکی یا موضعی برای از بین بردن میلیا وجود ندارد. یک مورد مطالعه گزارش موردی، مصرف موفقیت آمیز ایزوترتینوئین موضعی و ماینوسایکلین را در بیماران مبتلا به میلیای پلاکه گزارش کرده است.


میلیا را می توان با استفاده از سر سوزن و خروج محتویات آن درمان کرد. نوع خاصی از میلیا (Miliaen Plaque) می تواند بصورت موثری با انجام electrodesiccation، لیزر CO2 درم ابریژن یا کرایوسرجری درمان کرد. درمان عارضه خاصی ندارد.

تعداد بازدید:۴۱۷

اخطار:مطالب پزشکی تنها جنبه آموزشی و پیشگیرانه داشته و نباید جایگزین مراجعه به پزشک تلقی کرد. هدف از ثبت مطالب جنسی ایجاد روابطی صمیمانه بین زن و شوهر و استحکام کانون خانواده است.